Uudisvoog.postimees.ee: Peaminister andis selgitusi Eesti riigi uue lennufirma asutamise kohta

17.11.2015Pressiteade

Riigikogu pressiteade
18. november 2015

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Taavi Rõivas Kadri Simsoni esitatud küsimusele uue riigi asutatud lennufirma kapitaliseerimise kohta.

Simson tundis huvi, kust leidis valitsus lühikese ajaga ligi 73 miljonit eurot OÜ Transpordi Varahaldus ning AS Nordic Aviation Group asutamiseks ning miks otsustas valitsus kasutada ettevõtete asutamisel ülekursi märkimise võimalust.

Rõivas selgitas, et tegemist on klassikalise finantseerimistehinguga, mis ei mõjuta riigieelarve tasakaalu seetõttu, et Eesti valitsused on pikka aega järginud konservatiivset eelarvepoliitikat ja kogunud reserve. „Meil on võimalik selliseid otsuseid teha siis kui neid vaja on,“ ütles ta.

Peaministri sõnul kaalus valitsus ka alternatiive, aga veendus, et mitte ainult inimeste mugavuse seisukohast, vaid ka Eesti majanduse jaoks on õige ja vajalik kui Eestil oleks tulevikus lennukompanii, millel on baas Tallinnas.

Ülekursi märkimise võimalus on Rõivase sõnul küllalt tavapärane raamatupidamislik loogika. Tema sõnul peab valitsus oluliseks, et üks nendest kahest ettevõttest, Transpordi Varahaldus, omandaks ka lennukid. Kas lennukid on ettevõtte bilansis kirjeldatud varana või on tegemist näiteks pikaajalise kohustusega, sõltub valitsusjuhi sõnul juba konkreetse tehingu detailidest.

Vastates Artur Talviku küsimusele Estonian Airi töötajatele koondamistasude väljamaksmise kohta ütles Rõivas, et Eestis kehtivad seadused, mis reguleerivad seda kui ettevõttel pole võimalik töötajatele koondamistasusid välja maksta. Kui Estonian Airi juhtkonna pakutud koondamishüvitiste täies mahus väljamaksmine pole võlausaldajate kokkuleppe tõttu võimalik, aitab töötajate kompensatsioonid katta töötukassa.

Rõivas rõhutas, et AS Nordic Aviation Groupi pikaajaline plaan on olla Tallinnas baseeruv ettevõte, mis tagaks olulistesse sihtpunktidesse ühendused, et Eesti inimestel oleks võimalik reisida. Ta lisas, et eilse seisuga on ettevõttel üle 10 400 reisija, tehtud on 248 lendu ja märtsi lõpuni on tehtud üle 36 000 broneeringu.

Peaminister vastas veel Toomas Vitsuti küsimusele õigusselguse kohta seoses valitsuse seisukohaga kooseluseaduse rakendusaktide suhtes. Samuti andis Rõivas selgitusi Monika Haukanõmmele töövõimereformi, Raivo Põldarule radikaalse islami kohalolu kohta Eestis.

Rahandusminister Sven Sester vastas Andres Ammase küsimusele riigieelarve menetlemise ja Tarmo Tamme küsimusele maade müügi kohta.

Välisminister Marina Kaljurand vastas Arno Silla küsimusele Eesti-Vene riigipiiri lepingu ratifitseerimise kohta.

Infotunni stenogramm: http://stenogrammid.riigikogu.ee/et/201511181300

Videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu (NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
epp-mare.kukemelk@riigikogu.ee
Päringud: press@riigikogu.ee