Pluss.postimees.ee: Riik asub oma ettevõtteid korrastama (Tõnis Oja)
13.04.2016MeediakajastusRiigile kuuluvate äriettevõtete süsteem ja nende juhtimine on olnud aastaid, et mitte öelda aastakümneid üks suur segapuder. Nüüd kavatseb rahandusminister Sven Sester jõuliselt kogu riigiettevõtete struktuuri ja juhtimist korrastama asuda.
Möödunud aasta viimastel päevadel lõpetas töö rahandusministeeriumi juurde loodud ekspertrühm, kelle ülesandeks oli välja töötada riigile kuuluvate äriühingute valitsemise põhimõtteid. Ekspertrühma juhtis LHV juhatuse liige Erkki Raasuke.
Teisipäeva õhtul kinnitas ekspertrühma soovitused heaks valitsuskabinet ning selle põhjal koostatakse edasist strateegiat käsitlev nn valge raamat, mis loodetakse valitsuses heaks kiita hiljemalt 1. juuniks.
Raasukese sõnul on ekspertide arvates kõige tähtsam riigiettevõtete juhtkonna mehitamise küsimus, see tähendab mehhanism, kuidas moodustatakse ettevõtte nõukogu ja juhatus. Teiseks oluliseks soovituseks on valitsemisüksuse moodustamine, mille ülesandeks on vastutada riigi osalusega äriüksuste kogu portfelli eest.
Ehkki riigiettevõtete nõukogu liikmete lõpliku otsuse teeb endiselt aktsionäride üldkoosolek ehk ettevõtte valitsemisala minister, peaks edaspidi nõukogu valiku aluseks olema sõltumatu stabiilse koosseisuga viieliikmeline nimetamiskomitee. Viieks aastaks valitavas viieliikmelises komitees peaks olema kolm esindajat erasektorist ning kaks riigi esindajat – soovitatavalt rahandusministeeriumi ja majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kantslerid.
Erasektori esindajatele tuleb seada kriteeriumid, milleks võiks olla näiteks kümme aastat tippjuhtimise kogemust, sellest viis aastat rahvusvahelise korporatsiooni üksuse tegevjuhina.
«Sisuliselt kopeerime börsiettevõtete praktikat, kus nomineerimiskomitee panevad kokku suuremate aktsionäride esindajad, kes ise nõukogusse ei lähe, aga kes töötab ainult selle heaks, et komplekteerida äriühingu jaoks parim võimalik nõukogu,» selgitas Raasuke eile ajakirjanikele.
Kõik riigile kuuluvad äriühingud tulekski tuua praeguse seitsme ministeeriumi asemel kahe eelnimetatud ministeeriumi alla. Kõiki ühe ministeeriumi alla viia ei saa, sest seda ei luba Euroopa Liidu regulatsioonid. Sellepärast ongi Elering majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, aga Eesti Energia hoopis rahandusministeeriumi haldusalas.
Riigifirmade valitsemisüksus on nagu midagi investeerimisfondi taolist, kus hallatakse riigile kuuluvaid ettevõtteid. Üksus ei tohiks sekkuda ettevõtete igapäevasesse juhtimisse, vaid selle valitsemisüksuse juht peaks tegema koostööd ettevõtte nõukoguga, nimetamiskomiteega ja koos vastava ministriga sõnastama omanike ootused.
«Selleks, et ei tekiks topeltjuhtimise ohtu, peaksid kõik osapooled oma rollidest kinni pidama,» selgitas Raasuke. Rahandusminister Sven Sesteri sõnul peaks riigifirmade ühtse juhtimise alla toomine tagama olukorra, kus ettevõtete nõukogud ei tegele poliitikaga.
«Me oleme näinud, kuidas riigifirmade juhtkonnad hääletavad neli-neli ja selliseid asju ei peaks juhtuma,» rääkis Sester. «Nõukogu peaks mehitama ettevõtte juhtkonna, tegema järelevalvet ja tagama omaniku ootuste täitmise,» toonitas Sester.
Plaanis on ka riigile kuuluvate ettevõtete vähendamine. Viie aasta pärast võiks neid rahandusministri sõnul olla 20 ringis.