Põhjarannik: Majandusprognoos lubab tõsta maksuvaba tulu piiri

18.04.2013Meediakajastus

SVEN SESTER
RIIGIKOGU LIIGE, IRL

Aprilli alguses avaldatud rahandusministeeriumi kevadine majandusprognoos annab kindluse, et Eesti majandus liigub õiges suunas, olles tõenäoliselt ka järgmistel aastatel üks kiiremini kasvavaid Euroopa Liidus. Prognoos ennustab majanduskasvu numbriteks sellel aastal 3% ning 2014. aastal 3,6%. Samuti alaneb selle kohaselt töötus tänavu 1,3% võrra ning keskmise palga nominaalkasv ulatub sellel aastal 6%-ni.

Teisalt peame aga leidma lahendusi, kuidas saaksid majanduse kasvust rohkem osa inimesed – et tööd tegev inimene ei peaks nii väga lootma eri toetustele, vaid elaks piisavalt hästi ära enda palgast.

IRLi hinnangul tuleks selleks maksupoliitikas toetada neid meetmeid, mis parandavad inimeste sissetulekute kasvu ja soodustavad töökohtade loomist. Selle saavutamiseks on efektiivne mee-de maksuvaba tulu piiri tõstmine, mida tuleks teha juba tulevast aastast. Tõstes tulumaksuvaba miinimumi, anname soodustuse eelkõige madalamatele sissetulekutele ning ühtlasi vähendame sellega elanikkonna kihistumist sissetulekute alusel.

Teisalt on oluline, et riigi maksupoliitika soodustaks ettevõtlust kui majanduse mootorit. Maksuvaba tulu piiri tõstes ei tõmba me majanduskasvule pidurit ega tõsta tööjõumak-se, mida taotlevad sotsid tulumaksu üldise tõusu ja astmelise tulumaksu sisseviimisega. Vastupidi, me julgustame ettevõtteid tööjõu maksukoormuse langetamisega looma uusi töökohti.

Netopalga suurenemisel on positiivne signaal ka tööturul: kui inimene saab aru, et töö eest saadav tasu suureneb, on ka motivatsiooni rohkem tööd teha. Majandus on 70% psühholoogiat, ütles üks Saksa majandusreformide elluviijaid, kunagine majandusminister Ludwig Wilhelm Erhard.

Maksuvaba tulu tõusis Eestis viimati aastal 2008. Inflatsiooni tõttu on selle ajaga selle ostujõud kahanenud ligi 18 protsenti üldise tarbijahinna indeksi muutusi arvestades. Praeguse 144 euro suuruse maksuvaba tulu ostujõud on 2013. aasta lõpuks püsiv-hindades võrrelduna sarnane 100eurose maksuvaba tuluga viis aastat tagasi. See väljendub eriti selgelt, kui võrrelda tulumaksuvaba miinimumi suhet keskmisesse palka.

Kui Eestis on tulumaksuvaba keskmiselt 16,1 protsenti keskmisest palgast, siis meie naabritel lätlastel on see 18,4 protsenti, Soomes 40,9 protsenti ja Rootsis 42,5 protsenti. Ka OECD on kritiseerinud Eesti väikest tulumaksuvaba miinimumi määra teiste ühenduse riikidega võrreldes.

Erakonnakaaslane Tõnis Palts on käinud pikemaajalise maksupo-liitilise eesmärgina välja mõtte tõsta maksuvaba tulu 500 euroni.

Mida see tähendaks? Päevapealt rakendades hammustaks see meie riigieelarvest ligi 600 miljonit eurot aastas. Kui aga võtame oma maksu-poliitiliseks prioriteediks suurendada igal aastal maksuvaba tulu suurust keskmiselt 15 protsenti, jõuaksime eesmärgini 9 aastaga.

Kui tõsta maksuvaba tulu igal aastal keskmiselt 20 protsenti, läheks 500 euro suuruse tulumaksuvaba miinimumini jõudmiseks aega 7 aastat. Nimetatud mahus tulumaksuvaba miinimumi tõstmine aastas oleks majanduse hea käekäigu korral reaalne katta majanduskasvust ja kaudsete maksudega.

Näiteks 15% maksuvaba tulu tõus järgmisel aastal läheks maksma 35 miljonit eu-rot, millest osa raha laekub riigi kassasse tagasi paraneva käibemaksu laekumise kaudu.
Mida tähendaks 500 euro suurune maksuvaba tulu töötavale inimesele? 2013. aastal maksab 500 euro suuruse palga saaja igas kuus tulumaksu 70,56 eurot. Seega kasvaks selle summa võrra iga inimese palk, mille ta saab koju viia ja kasutada oma pere ja iseenda vajaduste jaoks. Kahe töötava ja tavalist palka saava vanemaga perele tähendaks see aastas ligi 1700 euro võrra suuremat pere-eelar-vet.

Teine aspekt, miks on vaja maksuvaba tulu juba tulevast aastast tõsta, on seotud pensionidega. Aprillist tõusis keskmine vanaduspension 335 euroni. Kuna praegu on tulumaksuvaba mittetöötavatel eakatel 336 eurot, tähendab see, et keskmine pension säilib sellel aastal õige napilt maksuvabana. Arvestades, et pensionid tõusevad ka tuleval aastal, on hädavajalik tõsta järgmisest aastast tulumaksuvaba miinimumi. Vastasel juhul sööks tulumaks ära osa inimeste pensionitõusust, mis riivaks paljude eakate õiglustunnet.