Põhjarannik: Ressursitasud langevad tagasiulatuvalt

28.04.2016Meediakajastus

Valitsus on otsustanud järgmisel aastal põlevkivi ressursitasusid langetada, ent teha seda tagasimaksete kaudu eelmistel aastatel makstud tasude eest; otsuse põhjus on muu hulgas soov mitte minna vastuollu Euroopa Liidu riigiabireeglitega.

Saastetasusid põlevkivisektorile valitsus ei langeta, ent külmutab need eelmise aasta tasemel. “Tähelepanu pööratakse rohkem ressursitasudele. Valitsus, täpsemalt keskkonnaminister, on seda disainimas,” ütles rahandusminister Sven Sester pressikonverentsil BNSile.

Neljapäeval valitsuse kabinetiistungil arutusel olevast eelnõust selgub, et maksulangetus algab 2015. aasta 1. juulist. Just siis oli raske kütteõli hind keskkonnaministeeriumi sõnul püsivalt olnud alla põlevkivi omahinna ning põlevkivielektri hind omahinna piiril.

Eelnõust selgub ka, et seaduse mõjul väheneb ressursitasude laekumine 2016. aastal 38,6 miljoni euro ulatuses ja 2017. aastal 26,7 miljoni euro ulatuses. Ida-Virumaal kaotatakse välisõhu saastamise lisakoefitsiendid, see muudatus jõustub tagasiulatuvalt selle aasta 1. jaanuaril.

Eelmiste aastate eelarvepositsioone valitsuse otsus aga ei mõjuta, kuna kahel viimasel aastal on eelarvesse laekunud planeeritust 244 miljonit eurot rohkem ning ka selle aasta esimese kahe kuu maksulaekumine viitab pigem positiivsele stsenaariumile, lisas ministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhataja Sven Kirsipuu.

Vastuseks BNSi küsimusele, kas üks valitsuse otsuse põhjusi oli kartus, et vastasel juhul minnakse riigiabireeglite vastu, möönas rahandusminister, et see oli üks põhjusi. “Võtsime eri aspekte aluseks, muu hulgas riigiabireegleid, aga ka keskkonnamõju,” ütles Sester.

Valitsus otsustas märtsi alguses, et põlevkivisektori probleemide lahendamiseks langevad hiljemalt juulist ajutiselt nii keskkonna- kui ressursitasud 0,275 eurole tonni kohta. Selle rahaline mõju sektorile on ligikaudu 40 miljonit eurot aastas.

Eesti suuremad põlevkivitootjad on avaldanud ettepanekule oma poolehoidu ja ootavad, et ressursitasude langetamine võimalikult kiiresti jõustuks.

Põlevkivisektoriga on otseselt seotud ligikaudu 7500 töökohta. Tööjõumakse ning ressursi- ja saastetasusid sai riik põlevkivisektorilt möödunud aastal ligikaudu 140 miljonit eurot.