Põhjarannik: Riigikogu võttis vastu tuleva aasta eelarve
11.12.2014MeediakajastusRiigikogu kinnitas kolmapäeval 56 poolt- ja 35 vastuhäälega 2015. aasta riigieelarve, mille tulude kasvuks on kavandatud 7 ja kulude kasvuks 6 protsenti, hääletusel osales 93 parlamendisaadikut. Rahanduskomisjoni liikme Sven Sesteri sõnul ei ole tegemist enam kindlustunde eelarvega, milleks peaminister kava varem nimetanud on.
Riigieelarve tuludeks on kavandatud 8,45 miljardit eurot, mis on käesoleva aastaga võrreldes 7 protsenti rohkem. Kulud on 8,54 miljardit eurot, mida on praeguse aastaga võrreldes 6 protsendi võrra rohkem. Riigieelarve on 98,5 miljoni euroga negatiivne.
Reformierakonna fraktsiooni kuuluv Aivar Sõerd rõhutas eelarve iseloomustamisel, et maksukoormus jääb tuleval aastal praegusele tasemele ehk 32,7 protsendile SKTst, aga väheneb üldises struktuuris tööjõumaksude osakaal.
Koalitsioonipartneri, sotsiaaldemokraatide fraktsiooni nimel ütles rahanduskomisjoni esimees Rannar Vassiljev, et opositsioonil on olnud varem ja ka tänavu häid mõtteid eelarve muutmiseks, aga katteallikaid ei ole leitud. Paljud mõtted on leidnud mingi lahenduse tuleva aasta eelarves, kinnitas ta. Lastetoetuse tõus, tulumaksuvaba määra tõus, koolitoidu pakkumine keskastmes, loetles Vassiljev.
Opositsiooniline Keskerakond riigieelarvet ei toetanud, sest koalitsioon opositsioonierakondade parandusettepanekuid ei arvestanud. Riigikontroll oleks fraktsiooni esimehe Kadri Simsoni sõnul väärinud 250 000 lisaeurot, et parandada kontrolli kaitsekulutuste üle, samuti ei olnud toetust leidnud ettepanekud mitte tõsta kütteaktsiisi ja maksta suuremaid toetusi bussiliikluseks, millele katteallikaks oleks olnud tulumaksu langetamise peatamine.
Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni liikmed rõhutasid eelarvearutlusel, et rahandusministeeriumi arvutuste järgi on eelarve struktuurselt positiivne, aga Euroopa Komisjoni arvutuste kohaselt struktuurselt negatiivne. Vanema-pension lükatakse kolmeks aastaks edasi, põllumehed ja üleminekutoetused, gaasiaktsiis kahekordistub kolme aastaga, loetles Sester. Fraktsioon eelarvet ei toetanud.
Maksutuludes on arvestatud 6,97 miljardi euroga ja välistoetustena peaks laekuma 1,01 miljardit. (BNS)