Poliitik vabandab

18.11.2014Arvamus
Poliitik vabandab

Kanal12 kutsus saatesse “Poliitik vabandab”.
Panin siinkohal mõned mõtted kirja, mis 90 sekundi sisse võiks ära mahtuda:

Et minna edasi, tuleb aeg-ajalt heita pilk ka tagasi. Ja tehtule tagasi vaadates tuleb mõnede tegevuste, või isegi täpsemalt öeldes tegevusetuste, pärast vabandada. Kuigi mitmeid häid asju sai koostöös Reformierakonnaga aastate jooksul ellu viidud, tuleb vabandada, et me ei suutnud ära teha haldusreformi. Oma erakonnaga toetasime, tööandjate organisatsioonid toetasid, ühiskond toetas, aga koalitsioonipartnerid ei toetanud. Ja nii möödusid aastad. Täna võiks olla tunduvalt vähem omavalitsusi, tunduvalt vähem avaliku sektori palgasaajaid ning tugevamad kohalikud tõmbekeskused.

Üks teema on veel, mis on seotud reformidega ja vajab vabandamist. Ja selleks on riigireform.  Tahtsime paindlikumat riigijuhtimist, väiksemat riiki, valitsuse ja parlamendi ülesannete ülevaatamist, riigiettevõtete juhtimise depolitiseerimist. Üht-teist nagu õnnestus, aga paraku ei saanud kõike kaugeltki korda. Täna on riigis endiselt palju ebaefektiivsust, riigi raha mõtlematut raiskamist ning kui päris aus olla, siis ka kõige tavalisemat ümberjagamist. Ja selle eest tuleb vabandada.

Ja veel ühel teemal tahan ma vabandada. Ka see on seotud reformiga. Ei mitte Reformierakonnaga. Ma tahaks vabandada, et me oma erakonnaga pole veel ellu viinud madalapalgaliste maksureformi. Suur osa neist inimestest tulevad vaevu ots-otsaga kokku ja seetõttu on neilt tulumaksu kogumine lihtsalt ebamoraalne. Lisaks on see ka ebaefektiivne, sest osa neist inimestest peab väikese sissetuleku tõttu pöörduma sotsiaalsüsteemi poole.  Selle maksureformi tulemusena saab alla 500 euri teeniv inimene kuus kuni 69 eurot rohkem raha kätte ja enam tulumaksu ei maksa. Ka teiste madalapalgaliste maksukoormus väheneb. Selleks seome maksuvaba miinimumi suuruse inimese sissetulekuga nii, et mida väiksem on sissetulek, seda suurem on maksuvaba tulu. Ja ütlen ausalt ilma vabanduseta – see samm kasvatab Eesti inimeste jõukust ja toimetulekut, parandab Eesti majanduse kasvuväljavaateid ja vähendab töötust.