Poliitika.postimees.ee: Säramine riigikogus ei tee poliitikust veel meediakangelast (Aarne Seppel)

05.01.2020Meediakajastus

Möödunud aastal ei teinud meedia riigikogu puhul vahet opositsiooni ja koalitsiooni liikmetel, meedias äramainimist leidis neist keskmiselt igaüks ligi poolesajal korral. Kirkaim täht oli reformierakonna juht Kaja Kallas, kelle meediasse pääsemise määr on võrreldav valitsuse liikmete omaga.

Monitooringuettevõtte BMMG andmete järgi leidis Kaja Kallas 2019. aastal mainimist kokku 3602 korral, tema puhul torkavad silma riigikogu koosseisu esimene kuu aprill (940 korda) ning poliitskandaaliderohke november (780 korda). Kallasele järgnevad riigikogu juhid – aseesimees ja Isamaa juht Helir-Valdor Seeder ja esimees, EKREsse kuuluv Henn Põlluaas.

Riigikogu liikmetest neljas on aastat keskerakondlasena alustanud, kuid aasta lõpuks sotside ridadesse jõudnud ametlikult fraktsioonitu Raimond Kaljulaid. Tema puhul on hästi näha, kuidas pärast valimisi keskerakonnast välja astumine ning sellele järgnenud intensiivne eurovalimiste kampaania on huvi tema vastu kõrgel hoidnud, suvel järgnes madalpunkt ning nüüd, pärast sotsidega liitumist on ta saanud iga kuu järjest enam tähelepanu.

Fraktsioonide juhtidest tõuseb enim esile Kaja Kallas, suuruselt teise fraktsiooni Keskerakonna juht Kersti Sarapuu jõudis üheksa kuuga oma nimega meediasse vaid 323 korral, EKRE fraktsiooni juht Siim Pohlak veelgi vähem, vaid 274 korral. Väikseima valitsuserakonna Isamaa fraktsioonijuht Priit Sibul sai mainimisi enam kui kaks korda rohkem, sotside fraktsioonijuht Indrek Saar aga enam kui poolteist tuhat korda.

Fraktsioonijuhtide ülesanne võib-olla polegi meedias väga palju silma paista, aga igal fraktsioonil on siiski oma kõneisikud, kes teistest enam esile tõusevad. EKREl on sellisteks poliitikuteks Ruuben Kaalep, Peeter Ernits, Urmas Reitelmann, Helle-Moonika Helme, Kert Kingo ja Jaak Valge. Tuntava mõju annab ka poliitiku sattumine skandaali keskmesse, huvi Reitelmanni vastu on kindlasti põhjustatud teda oktoobris saatnud meediakäral.

Keskerakonna nö esikõnelejate rida on ühtlasem, esile tõusevad Martin Repinski, Tõnis Mölder, Enn Eesmaa, Jaanus Karilaid, Viktor Vassiljev, Siret Kotka-Repinski, Kalev Kallo, Tarmo Tamm ja Mihhail Korb. Väga ühtlane on ka Isamaa esindajate pääs meediasse, kui mitte arvestada erakonna juhti ja riigikogu aseesimeest Helir-Valdor Seederit, siis on enim maininguid saanud Viktoria Ladõnskaja-Kubits, Priit Sibul, Aivar Kokk, Sven Sester, Raivo Tamm ja Üllar Saaremäe.

Suurima opositsioonipartei, Reformierakonna meediamainingute arvestuses järgnevad Kaja Kallasele Taavi Rõivas, Siim Kallas, Jürgen Ligi, Marko Mihkelson, Eerik-Niiles Kross, Kristen Michal ja Hanno Pevkur, kes kõik pääsevad meediasse keskmisest paremini. Enim aga jõuavad meediasse kõige väiksema erakonna SDE esindajad – nii Indrek Saar, Jevkgeni Ossinovski, Katri Raik kui ka Riina Sikkut on ajakirjanduses keskmiselt kaks korda enam kui keskmine riigikogu liige. Lisaks on sotside ridades fraktsiooni mittekuuluv Raimond Kaljulaid, kel pole ka probleemi ajakirjandusse jõudmisega.
Postimees seadis teljestikule riigikogu liikmete meedias mainimise sageduse alates aprillist, ning nende suures saalis sõnavõttudega esinemise. Viimase alla on koondatud nii küsimused kui ka kõned. Selgus, et suurem aktiivsus riigikogu saalis ei ole otseses seoses riigikogu liikme mainimisega meedias. Küll aga joonistusid välja sektorid jõujoonte järgi.

Keskmisest aktiivsemad on riigikogu saalis opositsiooni esindajad. Isamaal ja EKREl mõlemal on riigikogu saalis oma aktivist olemas, kuid Keskerakonna liikmed eelistavad selgelt pigem vähem häält teha. Mida väiksem fraktsioon, seda lihtsam tundub olevat meediasse jõudmine – nii Isamaal kui ka SDEl on alla keskmise saanud meediamaininguid vastavalt kaks ja kolm riigikogu liiget. Ilmselt on suuremates fraktsioonides rohkem võimalusi olla saalis vähem aktiivne ning ka mitte jõuda nimepidi meediasse.

Üheksa kuuga sai vähim meediamaininguid reformierakonna liige Andrus Seeme, kes jõudis ajakirjandusse vaid 66 korral. Palju ei jää maha ka EKRE liikmed Tiit Kala, Uno Kaskpeit ning keskerakondlased Natalia Malleus ja Igor Kravtšenko.

Riigikogu liikmete edetabelit tehes jätsime välja Kert Kingo, kes isiklikult kogus küll palju meediamaininguid, kuid suurem osa neist tuli seoses ministritegevusega.
Keskmine riigikogu liige kogus üheksa kuuga ligi 470 mainimist meedias, valitsuse liikmetest on väiksema skooriga vaid EKRE uustulnukad Kaimar Karu ja Arvo Aller. Nagu riigikogu liikmete puhul tõstab skandaalidesse sattumine kohe meediamainingute arvu, tõuseb see ka ministrite puhul. Vallandatud maaeluminister Mart Järvik on meediamainingute arvestuses neljas, pärast peaministrit ning EKRE ministreid Helmeid.

Aasta viimane kuu oli novembrist kasinam kõigile ministritele ning jõujooned jäid põhimõtteliselt samaks. Pärast selgete vahedega esikolmikut – kõige ees ülekaalukalt peaminister Jüri Ratas, siis Mart Helme ning Martin Helme – tulevad ülejäänud ministrid. Ametis ministritest järgnevad Urmas Reinsalu, Taavi Aas, Tanel Kiik, siis väikese vahega Mailis Reps. Neli Isamaa ministrit on viimase kaheksa seas.
Parlamendierakondadest jõudis enim meediasse EKRE, mis pärast valimisi jäi kuu lõikes Keskerakonnale alla vaid septembris. Kuna enamiku suurte valitsusega seotud skandaalide keskmes on just EKRE, siis on nende teistest sagedasem jõudmine meediasse mõistetav. Suurim opositsioonierakond – Reformierakond – hoiab selgelt kolmandat kohta.
Parlamendivälised erakonnad jõuavad meediasse väga juhuslikult. Enne ja vahetult pärast valimisi oli Eesti 200, Roheliste, Elurikkuse ja Vabaerakonna meediamainingute arv kuus mõõdetav sadades, aga suve saabudes igasugune huvi kadus ja nii on see jätkunud aasta lõpuni. Teistest selgelt enam on saanud tähelepanu Eesti 200, aga ka nende tegemiste vastu on huvi nii väike, et ei ole võimalik parlamendierakondadega samale skaalale panna. Üle-euroopaliselt europarlamendi valimistel hea tulemuse teinud Eestimaa Rohelised aga ei oska üldse pildile pääseda.

Kaja Kallas Õiguskomisjon 3602
Helir-Valdor Seeder RK aseesimees 2224
Henn Põlluaas RK esimees 2006
Raimond Kaljulaid Väliskomisjon 1591
Indrek Saar Väliskomisjon 1515
Jevgeni Ossinovski Keskkonnakomisjon 1466
Taavi Rõivas Põhiseaduskomisjon 1279
Katri Raik Kultuurikomisjon 1112
Martin Repinski Riigikaitsekomisjon 1036
Siim Kallas RK aseesimees 978
Jürgen Ligi Rahanduskomisjon 949
Riina Sikkut Rahanduskomisjon 940
Tõnis Mölder Sotsiaalkomisjon 819
Enn Eesmaa Väliskomisjon 713
Jaanus Karilaid Õiguskomisjon 697
Viktoria Ladõnskaja-Kubits Kultuurikomisjon 665
Marko Mihkelson Väliskomisjon 630
Ruuben Kaalep Väliskomisjon 618
Priit Sibul Sotsiaalkomisjon 611
Eerik-Niiles Kross Väliskomisjon 607
Urmas Reitelmann Rahanduskomisjon 604
Kristen Michal Majanduskomisjon 583
Aivar Kokk Rahanduskomisjon 563
Hanno Pevkur Põhiseaduskomisjon 562
Lauri Läänemets Põhiseaduskomisjon 547
Viktor Vassiljev Sotsiaalkomisjon 547
Peeter Ernits Keskkonnakomisjon 541
Ivari Padar Maaelukomisjon 528
Sven Sester Majanduskomisjon 521
Siret Kotka-Repinski Väliskomisjon 518
Kalev Kallo Majanduskomisjon 505
Raivo Tamm Väliskomisjon 502
Üllar Saaremäe Keskkonnakomisjon 496
Tarmo TammMihhail Korb Majanduskomisjon 475
Aadu Must Kultuurikomisjon 444
Erki Savisaar Keskkonnakomisjon 429
Maria Jufereva-Skuratovski Väliskomisjon 429
Andrei Korobeinik Õiguskomisjon 419
Helle-Moonika Helme Kultuurikomisjon 417
Mihhail Lotman Väliskomisjon 415
Kaido Höövelson Maaelukomisjon 414
Dmitri Dmitrijev Rahanduskomisjon 407
Aivar Sõerd Rahanduskomisjon 378
Kert Kingo Õiguskomisjon 371
Maris Lauri Rahanduskomisjon 350
Keit Pentus-Rosimannus Väliskomisjon 327
Jaak Valge Kultuurikomisjon 324
Kersti Sarapuu Rahanduskomisjon 323
Oudekki Loone Põhiseaduskomisjon 322
Helmen Kütt Sotsiaalkomisjon 312
Anti Poolamets Väliskomisjon 306
Siim Kiisler Põhiseaduskomisjon 304
Jaak Juske Riigikaitsekomisjon 302
Urmas Kruuse Maaelukomisjon 283
Mihhail Stalnuhhin Kultuurikomisjon 282
Anneli Ott Riigikaitsekomisjon 279
Jüri Jaanson Majanduskomisjon 279
Andres Metsoja Riigikaitsekomisjon 277
Siim Pohlak Majanduskomisjon 274
Kalle Laanet Riigikaitsekomisjon 273
Andres Sutt Rahanduskomisjon 265
Marika Tuus-Laul Sotsiaalkomisjon 245
Yoko Alender Keskkonnakomisjon 239
Heidy Purga Kultuurikomisjon 231
Tarmo Kruusimäe Õiguskomisjon 226
Valdo Randpere Väliskomisjon 219
Urmas Espenberg Sotsiaalkomisjon 214
Heljo Pikhof Õiguskomisjon 211
Kristina Šmigun-Vähi Kultuurikomisjon 208
Vilja Toomast Põhiseaduskomisjon 203
Liina Kersna Sotsiaalkomisjon 192
Heiki Hepner Maaelukomisjon 190
Mart Võrklaev Keskkonnakomisjon
Leo Kunnas Riigikaitsekomisjon 174
Ants Laaneots Riigikaitsekomisjon 169
Riho Breivel Keskkonnakomisjon 164
Signe Riisalo Sotsiaalkomisjon 163
Kalvi Kõva Majanduskomisjon 159
Marek Jürgenson Põhiseaduskomisjon 158
Paul Puustusmaa Põhiseaduskomisjon 152
Madis Milling Riigikaitsekomisjon 147
Heiki Kranich Keskkonnakomisjon 143
Johannes Kert Riigikaitsekomisjon 139
Marko Šorin Kultuurikomisjon 138
Hele Everaus Sotsiaalkomisjon 134
Kalle Grünthal Põhiseaduskomisjon 131
Annely Akkermann Majanduskomisjon 125
Peeter Rahnel Riigikaitsekomisjon 121
Erkki Keldo Maaelukomisjon 118
Signe Kivi Kultuurikomisjon 118
Kai Rimmel Majanduskomisjon 117
Toomas Kivimägi Õiguskomisjon 116
Urve Tiidus Õiguskomisjon 115
Alar Laneman Riigikaitsekomisjon 100
Merry Aart Maaelukomisjon 98
Igor Kravtšenko Keskkonnakomisjon 91
Natalia Malleus Rahanduskomisjon 85
Uno Kaskpeit Õiguskomisjon 82
Tiit Kala Rahanduskomisjon 77
Andrus Seeme Maaelukomisjon 66