Poliitika.postimees.ee: VIDEO ⟩ Sven Sester: kooseluseadus rajanes valedele (Nele Kullerkupp)

13.12.2020Meediakajastus

Riigikogu Isamaa fraktsiooni liige Sven Sester leiab, et kooseluseaduse vastuvõtmine rajanes 2014 aastal valedele ja kui kuus aastat oleks tehtud asju teisiti, ei oleks võib-olla praegu ühiskonnas sellist polariseerumist.

Opositsioon on teid süüdistanud, et samal ajal, kui koroonaviiruse levik on kõrgpunktis, tegeleb koalitsioon mitte nii põletavate asjadega, nagu abielureferendum. Kas olete sellega nõus?

See on opositsiooni klassika segamine, loomulikult on kõik erinevad teemad valitsuse ja koalitsiooni jaoks võrdselt tähtsad. Ma ei ole nõus, et abielureferendum on igapäevaselt teema number üks.

Kas abielureferendumi eelnõu läbib esimese lugemise?

Arvan küll, et läbib esimese lugemise. Kõik on oma positsiooni selgelt välja öelnud ja aritmeetika peaks näitama, et esimene lugemine peaks olema lõpetatav. Aga loomulikult, selgus saabub pärast riigikogu istungi lõppu.

Mida arvate opositsiooni lubatud tuhandetest muudatusettepanekutest eelnõule?

Kõik räägivad tuhandetest ettepanekutest, kuid muudatusettepanekute esitamine poile veel isegi alanud. Saab näha, millised sammud saab koalitsioon ette võtta täiendavalt. See on igipõline vaidlus ja võitlus, koalitsiooni ja opositsiooni omavaheline roll demokraatlikus ühiskonnas. Loomulikult peab opositsioonil olema maksimaalne võimalus takistada, teha ettepanekuid ja teha tegevusi, mis tooksid esile nende huvid. Samal ajal peab koalitsioonil olema vastumeetmed. Kui opositsioon hakkab alati üle koalitsiooni samme astuma, siis tekib küsimus õigusriigist. Aga eks neid arutataks siis, kui ettepanekud on laual ja endele saab otsa vaadata.

Mis on abielureferendumit üldse vaja?

Kas me peaksime üldse mõtlema sellele, et abielu on mehe ja naise vahel? Isegi kui ma ei oleks saadik, siis leian ikka, et traditsioonist lähtudes peaks abielu olema mehe ja naise suhe. See on olnud aegade algusest traditsioon, Inimestel võivad olla erinevad nägemused, aga Isamaa peab vajalikuks, et abielu oleks sätestatud mehe ja naise liiduna. Enamgi veel, me leiame, et see võiks olla põhiseaduses. Näiteks sotside volikogu on öelnud, et nad tühistaksid selle võimaluse, et abielu on ainult mehe ja naise vahel.  Pole midagi imelikku, et erakonnad üritavad oma väärtushinnanguid põlistada. Isamaa oleksime näinud seda küsitlust põhiseaduse tasemel rahvaküsitlusena.

Mäletatavasti oli IRL 2014. aastal kooseluseaduse sündimise juures.

Olime küll ja me selgelt nentisime, et pigem me ei näe vajadust kooseluseaduse ellukutsumiseks, ma olin ise sel ajal parlamendis. Kooseluseadus rajanes valedele. Seda võib öelda kuus aastat hiljem. Ettekandjad ütlesid, et see on vajalik heteroseksuaalsetele paaridele, kes tahavad hoida oma suhet, aga ei taha abielluda. Reaalselt juba sel hetkel mõeldi pigem mitte heteropaaridele. Oleks 2014. aastal hakatud õigesti rääkima, võib-olla oleks ühiskond õigesti aru saanud. Heteropaaridel on võimalik elada ja õigusi omavahel jagada ilma kooseluseaduseta. Kõik võlaõigussuhted ja muud seadused annavad võimaluse ilma kooseluseaduseta oma õigusi jagada.

Abielureferendumi vastased ütlevad, et see lõhestab ühiskonda. Sama öeldi ka kooseluseaduse kohta. Kas olete sellega nõus?

Kui me vaatame kooseluseadust, siis tegelikkuses ühiskond polariseerus, mingil määral võib öelda, et see oli alus EKRE tähetunnile. Igaüks võib teha sisekaemuse, miks ja kas seda oli vaja. Kui abielu mõiste määratlemist püütakse teha polariseeruvalt, siis tekib ühiskonnas probleem ja me näeme seda tänasel päeval .