Postimees: EASi ootavad taas ees ümberkorraldused (Kadri Hansalu)

28.04.2015Meediakajastus

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus teeb värske koalitsiooni lubaduste tuules ümberkorraldusi nii organisatsiooni struktuuris kui ka töökorralduses. Alates 1. juunist kaob 16 töökohta, mis on viis protsenti kogu töötajaskonnast. Lisaks sellele aga otsivad mitmed ministrid katteallikate või oma isiklike eesmärkide täitmiseks abi just EASist, kus teatavasti kinnitati toetuste jagamise põhimõtted juba mullu novembris.

-Valitsusel on rahaga kitsas ja mitmed ministrid on öelnud, et tulevad maksutõusude mõju leevendamiseks abi saamiseks teie jutule. Meie teada on käinud nii ettevõtlusminister Urve Palo kui ka rahandusminister Sven Sester. Mis teil neile pakkuda on?

EAS on rohkem rääkinud ettevõtlusministriga. Ega meil väga palju uusi võimalusi väljaspool Euroopa Liidu toetusmeetmeid ei ole. Eesti on sõlminud partnerlusleppe uue perioodi meetmete osas ja neis on rõhutud kõige rohkem sellele, et ettevõtted arendaksid innovatsiooni, uusi lahendusi ja tooteid. Me ei panusta sellel perioodil enam nii palju tootmisseadmete ostmisele või ettevõtete alustamise toetamisele. EAS tahab oma toetused suunata rohkem ekspordivõimelise majanduse arendamiseks ja ekspordivõimeliste ettevõtete väärtusahelas kõrgemale tõusmiseks. Ilma selleta ei tõuse Eesti majandus tasemele, mida riik on soovinud.

-Ettevõtlusminister hakkas kohe esimestel päevadel rääkima, et tema arusaama kohaselt tuleks EASi meetmeid muuta, näiteks seadmete toetus tagasi tuua. Ta ütles, et kokkulepe teiega on juba olemas. Kas on?

Me näeme võimalust uute meetmete sees neid tegevusi teatud määral jätkata, aga praeguseks ei ole kokkulepet veel olemas. Me oleme alles läbi rääkimas, sest toetusmeetmed ei ole veel lõpuni valmis. Näiteks ettevõtja arenguplaani meede, mis on üks keskne toetusinstrument kasvavatele ettevõtetele. Selle meetme raames saab praegu tõepoolest veel abikõlblikke tegevusi üle vaadata. Kõik need meetmed tuleb aga eelnevalt majandusministeeriumi ja rahandusministeeriumiga läbi rääkida.

-Ka rahandusminister lubas teiega kohtuda ja abi paluda majutusteenuste käibemaksu tõstmise tagajärgede leevendamiseks. Lisaks on peaminister Taavi Rõivas öelnud, et riik peaks leidma miljon eurot Eesti turismi reklaamimiseks. Mis seis sellega on?

Kohtusime rahandus- ja ettevõtlusministriga eelmisel nädalal ja tutvustasime vahendeid, mis EASil on olemas. Jõudsime järeldusele, et ühe miljoni euroga turistide arvu oluliselt ei kasvata. Tuleb mõelda mitmete erinevate meetmete peale, mis koos pikaajalist tulu annaksid. Eelkõige oskasime välja tuua võimalikud turundustegevused otselennuliinide avamiseks Eestisse, millega on kõige enam võimalik kasvatada turistide arvu.

-Kas eelmise aasta lõpus välja kuulutatud EASi prioriteedid ja tegevussuunad muutuvad?

Meie eesmärk on olnud ja jääb edaspidi ekspordivõimelise tootmise ja teeninduse arendamine. Praegu tuleb väga aktiivselt tegeleda selle nimel, kuidas võita Eestile tagasi konkurentsieelis Balti riikide seas. Leedu on ettevõtete tootlikkuselt läinud Eestist mööda ja ka Läti on meile juba küllalt lähedal. Ettevõtted peavad mõtlema tootlikkuse kasvatamisele ehk selle abil on võimalik ka ekspordimahte kasvatada.

-Aga regionaalse ettevõtluse teema, mis on uuele ettevõtlusministrile väga südamelähedane?

EAS haldab ja rakendab nii majandus- kui ka siseministeeriumi kaudu tulevaid Euroopa Liidu toetusi. Ka nüüd riigihalduse ministri valdkonda minevad piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetmed ja muud regionaalmeetmed jätkuvad uuel eelarveperioodil. Kuidas neid meetmeid paremini reguleerida ja täita koalitsioonileppe lubadusi, tuleb kindlasti läbi rääkida ettevõtlus- ja riigihalduse ministril omavahel. Oleme eelmise aasta lõpul selgelt välja öelnud, et me tahaksime toetada sellist regionaalarengut, mis loob töökohti ja teeb ettevõtete loomise atraktiivseks ka mujal kui ainult Tallinnas ja Tartus.

-Kuuldavasti teeb EAS ka struktuurseid muudatusi, millega kaasneb ka viie protsendi töökohtade kaotamine. On see nii?

Me oleme nõukoguga läbi rääkinud ja kogu kollektiivile teada andnud, et 1. juunil toimub organisatsioonis struktuurimuudatus. Mitmed senised üksused liidetakse ning ametikohtade arv väheneb viie protsendi ehk 16 ametikoha võrra.

Muudatuste eesmärk on muuta kliendisuhtlus kiiremaks ja efektiivsemaks, et meie otsused jõuaksid klientideni kiiremini. Meie tööprotsessid on praegu üsna pikad, soovime neid kohendada ja tõhustada. Lisaks oleme juhatusega näinud, et vajadus nii suure arvu tugistruktuuride järele ei ole põhjendatud. Eesmärk on muutuda rohkem kompetentsikeskuseks ja teha rohkem sisulisi tegevusi, mitte olla lihtsalt toetuste väljaandja.

-Kas kokkuhoiu ja koostöö mõttes on EAS valmis enda tiiva alla võtma Arengufondi?

Seda teemat EASiga arutatud ei ole.