Postimees.ee: Jüri Ratase külaskäik Mägi-Karabahhi linna pahandas Armeenia riigimeest (Andres Einmann)

11.07.2022Meediakajastus

Riigikogu esimehe Jüri Ratase (Keskerakond) maikuine külaskäik 2020. aasta sõja ajal Aserbaidžaani armee poolt tagasi vallutatud Mägi-Karabahhi Şuşa (armeeniapäraselt Šuši) linna pälvis Armeenia parlamendi spiikri kriitika.

Jüri Ratas ning riigikogu liikmed Sven Sester (Isamaa) ja Yoko Alender (Reformierakond) käisid mais Aserbaidžaanis. 24. mail külastasid nad ka Şuşat.

Armeenia parlamendi spiiker Alen Simonjan ütles reedel Jerevanis kohtumisel Eesti suursaadiku Riina Kaljurannaga, et Ratase visiidi ajal tehtud Aserbaidžaani-meelsed väljaütlemised on äärmiselt muret tekitavad. Simonjani sõnul on Ratase tegevus vastuolus Armeenia ja Eesti sõbralike suhetega ning Eesti ametliku toetusega Mägi-Karabahhi konflikti rahumeelsele lahendamisele OSCE Minski grupi kaudu.

«Me jälgime alati Eesti parlamendi tegevust ja peame väga tähtsaks mis tahes avaldusi või muid arvamisavaldusi meie jaoks tundlikel teemadel,» ütles Simonjan Eesti suursaadikule.

Ratas ütles Postimehele, et peab oluliseks häid suhteid nii Armeenia kui ka Aserbaidžaaniga. «Meid kutsus külla Aserbaidžaani parlament ja võtsime kutse vastu. Kindlasti olen valmis kohtuma ka Armeenia parlamendi spiikriga, et arutada talle muret tekitavaid küsimusi. Tegin Armeenia parlamendi spiikrile ettepaneku tulla Eestisse,» rääkis Ratas.

Eesti suursaadik Armeenias Riina Kaljurand andis reedel Ratase küllakutse Simonjanile üle. Simonjan võttis kutse vastu ning kordas soovi näha oma Eesti kolleegi ka Armeenias.

Aserbaidžaani president Ilham Alijev kiitis Ratase külaskäiku Aserbaidžaani valduses olevasse Şuşa linna, kui ta võõrustas Ratast Bakuus 25. mail. Alijev ütles, et Ratasel oli võimalus näha tõendeid armeenlaste toime pandud laiaulatuslikest hävitustegudest. Aserbaidžaani on samas süüdistatud selles, et ta üritab hävitada linna armeenia pärandit.

Ajalooliste ja kultuuriliste juurtega kogukondade konflikt Mägi-Karabahhi piirkonna pärast teravnes aastatel 1987–1988 ning arenes 1991–1994 sõjaks Armeenia ja Aserbaidžaani vahel. Suurem lahingutegevus puhkes Mägi-Karabahhis viimati 27. septembril 2020 ja Aserbaidžaan vallutas suure osa Armeenia kontrolli all olevatest aladest. 10. novembril 2020. aastal jõustus rahulepe.