Postimees.ee: Juriidiliselt surnult sündinud EKRE piirilepingu ettepanek kukkus läbi ka poliitilisel
02.05.2022MeediakajastusEttepaneku poolt hääletas 28 saadikut (kõik
ja Isamaa omad), 53 rahvasaadikut hääletasid selle vastu.Ametlikult kohal olnud rahvasaadikutest jätsid hääletamata seitse riigikogu liiget – Kaido Höövelson (KE), Mihhail Korb (KE), Kalvi Kõva ( , Vilja Toomast (RE). (Isamaa)
), Helmen Kütt ( ), ( ),«Välislepingult allkirja tagasivõtmist ega selle tagasikutsumist rahvusvaheliste lepingute õiguse Viini konventsioon ega ka välissuhtlemisseadus (VäSS), mis välislepingute menetlust reguleerivad, ei tunne,» märkis Veski.
Kui leping on riigikogule menetlemiseks ja ratifitseerimiseks esitatud, siis on parlamendil õigus ja kohustus selle üle otsustada. «Valitsus ei ole Eesti ja Venemaa vahelist riigipiirilepingut Riigikogu praegusele koosseisule menetlemiseks esitanud, kuna Venemaa ei ole siiani näidanud üles valmisolekul seda omalt poolt teha. Varasemalt on sama eelnõu olnud Riigikogu kahe koosseisu (XII, XIII) menetluses, kuid kukkunud menetlusest välja koosseisu lõppemisega,» lausus Veski.
Veski rõhutas, et riik on kohustatud hoiduma lepingu mõtte ja eesmärgiga vastuolus olevatest toimingutest, kui ta on sellele alla kirjutanud, kuni ta väljendab selgelt kavatsust mitte saada lepingu osalisriigiks. Ratifitseeritava lepingu puhul tähendab see eelkõige seda, et riigikogu peaks vastu võtma otsuse lepingut mitte ratifitseerida. Seejärel saadetakse teisele lepingupoolele teavitus, et Eesti ei kavatse lepingu osalisriigiks saada. «Algselt antud allkiri jääb seejuures sellele välislepingule igavesti alles,» lõpetas Veski.