Postimees.ee: Kaja Kallast usaldab 55 ja umbusaldab 36 riigikogu liiget

16.06.2021Meediakajastus
Eilsel täiskogu istungil Stenbocki majas arutati esimese päevakorrapunktina Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ja Isamaa fraktsiooni umbusaldusavaldust peaminister Kaja Kallasele (Reformierakond). Umbusaldus peaministrile kukkus aga läbi – selle poolt oli 36 ja vastu 55 riigikogu liiget.

EKRE ja Isamaa esitasid Reformierakonna esimehe peaminister Kaja Kallase vastu umbusaldusavalduse, süüdistades valitsust ebakompetentsuses. «Kaja Kallas ei sobi Eesti Vabariigi peaministriks,» sõnas Henn Põlluaas (EKRE) umbusalduse läbirääkimistel.

«Kaja Kallase eestvedamisel on Reformierakonna ja Keskerakonna valitsus mänginud mõne kuuga maha eelmise valitsuse loodud tingimused majanduse arenguks ja Eesti kaitsevõime tõstmiseks. Valitsus on teinud terve rea ebakompetentseid majanduspoliitilisi otsuseid, mis kahjustavad oluliselt Eesti ettevõtteid, maapiirkondade arengut ja riigi julgeolekut,» seisis umbusaldusavalduses.

EKRE esimehe Martin Helme sõnul praegune valitsus ei ehita, vaid ainult lõhub ning pöörab tagasi eelmise valitsuse kahe aastaga saavutatut. «Kaja Kallas peaministrina on Reformierakonna ja Keskerakonna valitsuse rumalate ja vastutustundetute poliitiliste valikute eest otseselt vastutav,» ütles Helme.

Isamaa fraktsiooni esimehe Helir-Valdor Seedri sõnul on Kaja Kallase valitsuse valed ja vassimine kahjustanud Eesti julgeolekut, konkurentsivõimet ja inimeste turvatunnet. «See, kuidas on mindud pingelises julgeolekuolukorras Eesti riigikaitse, kaitseväe ja kaitseliidu kallale, on vastuvõetamatu ja ohtlik. Seejuures on avalikkust korduvalt ja sihilikult eksitatud,» ütles Seeder, tuues näitena veel valitsuse otsuse varjata lisaeelarve menetluse käigus riigile laekuvat ligi 300 miljoni euro suurust täiendavat maksutulu. «Maksurahu on tagatud – no kuulge.»

Riigikogu liikmete etteheidetele ütles Kallas umbusalduseavalduse eel vastuseks, et opositsiooni süüdistused on tühjad ning et ta on kindel selles, et umbusaldamine läbi ei lähe.

EKRE ja Isamaa esitasid umbusaldusavalduse 30 saadiku allkirjaga.

Alla kirjutasid Merry Aart, Riho Breivel, Peeter Ernits, Kalle Grünthal, Helle-Moonika Helme, Mart HelmeMartin Helme, Ruuben Kaalep, Uno Kaskpeit, Kert Kingo, Rene Kokk, Leo Kunnas, Alar Laneman, Siim Pohlak, Anti Poolamets, Paul Puustusmaa, Henn Põlluaas, Urmas Reitelmann, Jaak Valge, Heiki HepnerAivar KokkTarmo KruusimäeMihhail LotmanAndres Metsoja, Urmas Rein­salu, Üllar SaaremäeHelir-Valdor SeederSven SesterPriit Sibul ja Raivo Tamm.