Postimees.ee: Kongress nr 2 ootel (Tuuli Koch)
09.03.2016MeediakajastusSeniste juhtide ümberhindamine Keskerakonna 27 piirkonnas jõuab homme tagasi Tartu linna, kus toimuma hakkavat nimetatakse ka erakonnas sees läinud aasta dramaatilise juubelikongressi kordamiseks ehk kongressiks nr 2.
Vastamisi lähevad kauaaegne Tartu linna piirkonnajuht Aadu Must ja riigikogu liige Oudekki Loone. Korra uue juhi valimist Tartus juba prooviti, kuid siis ei tulnud kvoorum kokku.
Võitlus Tartus on üsna põhimõtteline ja võib mõjutada ka Tartu linnavõimu koosseisu. Kui Edgar Savisaare soosikul Loonel õnnestub Keskerakonna liidri endine südamesõber Must juhi kohal välja vahetada, siis annab see signaali ka linna juhtivale Reformierakonnale, kes on püüdnud Savisaare-meelsetega koostööst igal tasandil hoiduda. Must on olnud seni väärikas koostööpuhver.
Keskerakond on jaganud Eesti enda jaoks 27 piirkonnaks, millest on uued juhid valitud nüüdseks üheksas (proovitud on küll enamates kohtades, aga kvoorumit pole kokku saadud – T. K.). Kirge ja hoogu jagub küllaga: kongressi järel võistlusseisu jäänud Savisaare ja riigikogu fraktsiooni juhi Kadri Simsoni (Aadu Musta tütar – toim) leerid teevad vastastikku piiripealset tööd, et hääli enda kasuks meelitada. Küll vormistatakse kümmekond Ida-Viru häält ümber Valgamaale, küll saavad paarikümnest Lääne-Viru keskerakondlasest mõneks päevaks näiteks Tartu piirkonna liikmed. Seda selleks, et valituks osutuks n-ö õige kandidaat.
Keskerakond keeb ning on äärmiselt aktiivne. Näiteks Narva piirkonna juhi valimisele tuli viiesajast piirkonna liikmest kohale pool ehk 250 inimest, kellest enamik oli europarlamendi liikme Yana Toomi poolt.
Fraktsioonis loeb iga hääl
Keskerakonna peasekretär Priit Toobal ei näe piirkondade vahetamises probleemi. «Erakonna sees on piirkondi saanud vahetada kogu aeg, selles pole midagi eriskummalist,» lausus ta. «Varasematel aastatel on ka nii olnud, et kui lähenevad aastakonverentsid, siis piirkondade lihtliikmed aktiveeruvad.»
Toobal tõdes, et Tartu valimisi ei tasu üle tähtsustada. «Kongressiks nr 2 nimetatud ehk Tartu valimistest on palju räägitud ja olen tähele pannud, et Aadu on pahandanud, et Oudekki on toonud teisest piirkonnast liikmeid, kuid võin öelda, et sama on teinud ka Aadu ise,» ütles ta.
Toobali sõnul ei oska kongressi kaotajad ehk «Simsoni leer» allajäämisest üle saada. «Loodan, et kõik mõtlevad tuleva aasta kohalikele valimistele, mis võiks olla eesmärk number üks, aga on tunda, et osa erakonnast mõtleb pigem selle peale, kuidas korraldada erakonnas olukord «mida kehvem, seda parem»,» rääkis ta.
Keskerakonna sisevalimistest enam pakub teistelegi erakondadele huvi märtsi lõpus riigikogus toimuv ehk riigikogu juhatuse ja Keskerakonna fraktsiooni juhi valimised. 22. märtsil koguneb tsentristide juhatus, mis seab üles mõlemale kohale oma kandidaadid. Järgmisel päeval valitakse salajasel hääletusel fraktsiooni juht, 24. märtsil aga riigikogu uus juhatus, kus aseesimehena sooviks jätkata Eesti Olümpiakomitee (EOK) presidendiks pürgiv Jüri Ratas.
Toobal ütleb, et «saladuseks pole riigikogu fraktsiooni rahulolematus praeguse juhtkonna suhtes». Simson leiab aga, et ta on oma tööd hästi teinud ja talle kuulub 27-liikmelisest fraktsioonist vähemalt 14 inimese toetus.
Postimehe andmetel on aga Edgar Savisaare soosikuks saadikurühma juhi kohale Jaanus Karilaid. Kui viimane ei lähe mingil põhjusel läbi, on järgmine valik esimehe poeg Erki Savisaar. Igal juhul tuleb sellele kohale Savisaare silmis leida «oma inimene», sest pole mõtet lasta Simsonil kui reeturil kamandada riigikogu kogu fraktsiooni ja raha.
Läbirääkija ja haamrilööja
Mis juhtub, kui Simson kaotab? Tema leer on kinnitanud, et nad ei lahku erakonnast ja ootavad oma uut võimalust. See ei pruugi aga õnnestuda, sest erakonna juhatusel on alati võimalus leida põhjus, miks usalduse kaotanud inimesed erakonnast välja heita.
Nagu öeldud: Keskerakonna valikud mõjutavad kogu poliitilist maastikku. Palju sõltub sellest, kas Simson jätkab fraktsiooni juhina või kas Ratas saab EOK presidendiks või mitte. Ratase võimalusi hinnatakse kõrgeks, kuna tal on nii poliitiline toetus – tema poolt on näiteks Sven Sester (IRL) ja Kalvi Kõva (SDE) – kui ka paljude spordialaliitude poolehoid.
Kui Ratas valitakse 15. aprillil EOK juhiks, võidakse riigikogu asespiikriks «edutada» Simson. Miks on edutamine jutumärkides? Sest tegemist on kohaga, kus peale haamrilöögi suurt mõjuvõimu pole. Fraktsiooni juht on läbirääkija teiste erakondadega, inimene, kellega on võimalik sõlmida leppeid – alates kooseluseaduse rakendusaktide osalisest toetamisest kuni kasvõi uue valitsuse loomiseni –, sest praeguse võimuliidu kestmisse järgmised kolm aastat ei usu Toompeal keegi.
Infokast
Uued piirkonnajuhid
Ida-Virumaa – Martin Repinski vs Eevi Paasmäe; võitis Paasmäe (K. S.)
Järvamaa – Kersti Sarapuu (vastaskandidaati polnud; K. S.)
Narva – Mihhail Stalnuhhin vs Yana Toom; võitis Toom (E. S.)
Pärnu – Kadri Simson (vastaskandidaati polnud)
Pärnumaa – Marko Šorin (vastaskandidaati polnud)
Tallinn-Kesklinn – Mihhail Korb vs Aini Härm; võitis Härm (E. S.)
Tallinn-Lasnamäe – Olga Ivanova (vastaskandidaati polnud; E. S.)
Valga – Endel Uppin vs Alar Nääme; võitis Nääme (E. S.)
Võru – Toomas Paur vs Anneli Ott; võitis Ott (K. S.)
(K. S. – Kadri Simsoni toetaja; E. S. – Edgar Savisaare toetaja)
Allikas: PM