Postimees.ee: Oravad said semudelt kambaka (Liis Velsker)
03.11.2016MeediakajastusEile keskpäeval lõid valitsuskoalitsioonis kired lõõmama, kui Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) ning Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) ministrid hakkasid ühtäkki ridamisi allkirjastama käskkirju, millega kutsusid riigi äriühingutest tagasi riigikogu liikmeid, valdavalt Reformierakonda kuuluvaid saadikuid.
Avangu tegi SDE esimees Jevgeni Ossinovski, kes teatas, et tegi oma erakonna ministritele ettepaneku kutsuda tagasi nende haldusalade riigiasutuste ja -firmade nõukogudesse kuuluvad riigikogu liikmed. Tervise- ja tööminister kutsus ise tagasi ühe enda haldusalasse kuuluva sihtasutuse, Viljandi Haigla nõukokku kuulunud saadiku Peep Aru (RE).
Koalitsioonipartnerite jõudemonstratsiooni juhtinud IRLi esimees Margus Tsahkna ja SDE juht Ossinovski selgitasid oma tegevust õiguskantsleri seisukohaga, et riigikogu liikmete riigi äriühingute nõukogudesse kuulumine ja vastutava ministri poolt nende nimetamine ei ole kooskõlas põhiseadusega.
Kultuuriminister Indrek Saar (SDE) oli eile pärast kella 15 allkirjastanud kokku seitse käskkirja.
Saar ütles Postimehele, et neljapäeval valitsuskabinetis toimunud arutelul jõuti ühise arusaamiseni, et riigikogu liikmete kuulumine nõukogudesse on põhiseadusvastane, sest nende määramine praegusel kujul läheb vastuollu võimude lahususe põhimõtetega. Küll aga jäädi eri arvamusele, kas, millal ja kuidas põhiseadusvastane olukord ära lahendada.
«Sellises olukorras peab iga minister oma volituste piires tegema otsuse ja minu otsus oli kohe põhiseadusvastane olukord kultuuriministeeriumi haldusalas ära lahendada. Seetõttu kutsusin tagasi kultuuriministeeriumi poolt nõukogudesse määratud need liikmed, kes 2015. aastal toimunud valimistel osutusid valituks riigikokku,» selgitas Saar.
Kokku kutsus kultuuriminister nõukogudest tagasi viis Reformierakonna, kaks IRLi ja ühe Vabaerakonna liikme, nende seas kaks ministrit: maaeluminister Urmas Kruuse ja keskkonnaminister Marko Pomerantsi.
SDE ja IRL on ajanud poliitikat, mille järgi riigikogu liikmeid riigiettevõtete nõukogudesse ei nimetata. Reformierakond on nõukogudesse nimetanud ka parlamendiliikmeid.
Rahandusminister Sven Sester tegi oktoobri keskel valitsusele ettepaneku kutsuda riigikogulastest riigifirmade ja riigi asutatud sihtasutuste nõukogude liikmed oma kohalt tagasi. Peaminister Taavi Rõivas Sesteri ettepanekut ei toetanud.
Rõivas tegi nädala algul riigisekretär Heiki Lootile ülesande pakkuda välja täiendavaid lahendusvariante, millest ühe esitas ta neljapäeval kabinetile – selle järgi hakkaks nõukogu liikmeid valima ja määrama riigikogu komisjon. Valitsus võttis ettepaneku teadmiseks, kuulas ka muid alternatiive, kuid üksmeelele ei jõudnud. Arutelud pidid jätkuma tuleval nädalal.
Ka õiguskantsler Ülle Madise märkis neljapäevasel nõupidamisel, et riigikogu liikmete kuulumine riigi osalusega äriühingute nõukogudesse ei ole põhiseadusvastane juhul, kui neid nimetab riigikogu näiteks parlamentaarse järelevalve teostamise eesmärgil.
Tagasikutsutud ei mõista põhjust
IRLi ja SDE ministrite sammud said eile oravaparteilaste terav kriitika osliseks.
«Mina ei saa sellest asjast aru muudmoodi, kui et ühel erakonnal (pidas silmas IRLi – toim) on populaarsusreiting 6–8 protsenti ja siis tulevad huvitavad mõtted pähe,» ütles ASi Eesti Loots nõukokku kuulunud riigikogu Reformierakonna fraktsiooni aseesimees Valdo Randpere.
Randpere sõnul on probleem selles, kes määrab riigikogu liikme riigiettevõtte nõukokku. Praegu teeb seda minister ja sellega lähevad sassi täidesaatva ja seadusandliku võimu rollid. Randpere on nõus, et praeguse korra võiks ümber teha, ja selleks vajalik seaduseelnõu on olnud aastaid tagasi ka laual, ent «jäi kuhugi pidama».
SA Tallinna Tehnoloogiapark Tehnopol nõukokku kuulunud Laine Randjärve sõnul võtab ta uudise teadmiseks. Mis puudutab Reformierakonna ja IRLi suhteid pärast oravaparteilaste nõukogudest tagasi kutsumist, siis ütles ta, et eks aeg annab arutust.
Uudisest sai ajakirjanduse vahendusel teada ka ASi Liinirongid ehk Elroni nõukokku kuulunud riigikogu liige Remo Holsmer, kes enda sõnul võtab uudist väga rahulikult. «Tundub, et Isamaa-nimelisse pakendisse teisenev Res Publica on tegelemas poliitmängurlusega, mille lõppeesmärke teavad nad ise. Rahandusminister võiks hoopis aktiivsemalt tegeleda Põhjamaadele analoogselt riigile kuuluvate äriühingute nõukogude liikmeteks määramise sõltumatu nomineerimiskomitee loomisega. Ootaks arenguid selles vallas,» ütles ta.
ASi EVR Cargo nõukogu endine liige, riigikokku kuuluv Peep Aru purskas uudist kuuldes naerma ja teatas, et siis, kui inimene läheb riigikokku, langevad tema oskused, teadmised ja usaldusväärsus. Mis puudutab nõukogude tulevikku, siis Aru sõnul teab igaüks ise, mida ta teeb, ja loodetavasti teavad seda ka IRLi juhid.
Tagasikutsuja ja -kutsutavad
Sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna (IRL) rahandusministri Sven Sesteri (IRL, puhkusel) ülesannetes kutsus tagasi:
AS Liinirongid nõukogu – Remo Holsmer (RE), Toomas Kivimägi (RE)
AS Eesti Loots nõukogu – Valdo Randpere (RE)
AS EVR Cargo nõukogu – Peep Aru (RE)
AS Eesti Teed nõukogu – Meelis Mälberg (RE)
OÜ Eesti Keskkonnauuringute Keskus nõukogu – Kalle Palling (RE)
SA Tallinna Tehnoloogiapark Tehnopol nõukogu – Laine Randjärv (RE)
AS Eesti Loto nõukogu – Laine Randjärv (RE)
Kultuuriminister Indrek Saar (SDE) kutsus tagasi:
SA Vene Teater nõukogu – Igor Gräzin (RE), Viktoria Ladõnskaja (IRL)
Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA nõukogu – Urmas Kruuse (maaeluminister, RE)
SA Virumaa Muuseumid nõukogu – Marko Pomerants (keskkonnaminister, IRL)
SA Tehvandi Spordikeskus nõukogu – Lauri Luik (RE)
Integratsiooni ja Migratsiooni SA nõukogu – Deniss Boroditš (RE)
SA Eesti Riiklik Sümfooniaorkester nõukogu – Aivar Sõerd (RE)
SA Teater Vanemuine nõukogu – Krista Aru (Vabaerakond)
Keskkonnaminister Marko Pomerants (IRL) kutsus tagasi:
OÜ Eesti Keskkonnauuringute Keskus nõukogu – Kalle Palling (RE)
Ettevõtlusminister Liisa Oviir (SDE) kutsus tagasi:
SA Kredex nõukogu – Lauri Luik (RE)
Ettevõtluse Arendamise SA nõukogu – Anne Sulling (RE)
SA Tallinna Tehnoloogiapark Tehnopol nõukogu – Laine Randjärv (RE)
Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski (SDE) kutsus tagasi:
SA Viljandi Haigla nõukogu – Peep Aru (RE)
Allikas: PM