Postimees.ee: PORTO FRANCO ISTUNG ⟩ Karilaid Tederile: kui sa kell kolm üles ärkad ja mõtled, et valitsus on hästi juhitud… (Meinhard Pulk)

04.12.2022Meediakajastus

Porto Franco seekordsel kohtuistungil mängisid prokurörid lisaks kinnisvaraarendusega seotud telefonikõnedele ette vestlused, mis puudutasid erakondade rahastamise järelvalve komisjoni kaotamisega seotud eelnõu kui ka Keskerakonnale poliitilise pahanduse põhjustanud Jana-Helen Juhaste 50 000 euro suuruse annetuse teemalisi arutelusid.

«Mulle tundus, et teil oli täna mingi madistamine,» küsis ettevõtja Hillar Teder Keskerakonna peasekretärilt Mihhail Korbilt (KE) 2020. aasta juuni alguses. KeskerakonnaEKRE ja Isamaa valitsuse sepistatud erakondade rahastamise järelvalve komisjoni kaotamine oli riigikogus läbinud esimese lugemise.

Kui Teder uuris Korbilt, kas see võetakse enne jaanipäeva vastu, nentis Korb: «Kurat, ei võeta jah. Üks tüüp rikkus ära. Algselt oli plaan, aga ilmselt tuleb erakorraline (istung) teha.»

ERJK kaotamist saatis toona avalikkuse pahameeletorm, kuid Teder lohutas Korbi: «Rahval on täitsa savi.» Korb sekundeeris ja märkis, et tegu ongi pelgalt poliitilise mänguga.

Pinged Kredexi laenu ümber

Ühel teisel Korbi ja Tederi omavahelisel vestlusel kurdeti vastastikku, et raha ei ole. «Aga Kredex tuleb appi õnneks. Neljapäev on see vist otsustamisel valitsuses,» säilitas Teder optimismi. Jutt viidi seega Kredexi laenule, mille saamine Porto Francole paistis olevat aja küsimus. Seda tuletas Teder omavahelistes jutuajamistes korduvalt ka keskerakondlastele meelde.

17. juuni kohtumisel küsis Karilaid Tederilt toetust ning küsis, mis võimalused ärimehel on. «Meil on olulisem asi valitsuses,» vastas Teder muuhulgas.

Juuli keskpaigas oli Teder juba oluliselt heitunum, kui valitsusest polnud otsust Porto Franco laenu kohta. Teder muretses Korbiga rääkides, kas «teil on mingi riid», et valitsusest otsust ei olnud. Korb ütles – probleeme nimeliselt nimetamata –, et sai küsimusest aru ning mõistis, millest Teder räägib. Ta lubas asja uurida. Hiljem tagasi helistades täpsustas Korb, et Porto Franco küsimus ei jõudnud isegi kabinetti arutlusele. Vastutus selle kabinetti toomisel oli toonasel ettevõtlusministril Raul Siemil.

«Äkki peaks Martiniga rääkima?»

Sekeldused Luminoriga, kes keeldus Porto Francole laenu andmast ja probleemid valitsuse laenuotsuse saamisega tekitasid osapooltes kõvasti peavalu. Karilaid pakkus Tederile ühel hetkel ette, et äkki peaks rahandusminister Martin Helmega (ERKE) rääkima. «Paneks keegi rattad tööle. Ta on võimeline panema küll. Ütleme, et selles mõttes jabur, et mina mõtlesin, et asjad kõik paigas,» rääkis Karilaid. Vastuseks Tederi küsimusele lausus ta, et tema ja Helme vahelised suhted on taastunud. «Äriseadustiku pärast kaklesime vahepeal nii palju, kui liberaliseerumist oli parlamendis.»

Parasjagu trotsi tekitas Isamaa soovimatus mitte kaasa minna Kredexi muutmisega pangaks. Karilaid nentis, et kui Isamaa suurrahastaja Parvel Pruunsild selle vastu otseselt pole, siis Sven Sester ning Priit Sibul aga on. «Sibul, ma ei tea, mis tema ideoloogia on, aga…,» rääkis Karilaid.

Mured Ukrainas

2020. aasta jooksul räägitud telefonikõnedes oli läbivaks tooniks ka Hillar Tederi ambitsioon ehitada Tallinnasse suur veekeskus, mis oleks uhkem ka Lätis Jurmalas olevast veekeskusest.

Ühes kõnes muljetas Teder oma kohtumisest endise Gruusia presidendi Mihheil Saakašviligia. «Eks ta on lärmakas tüüp, temast võib ka abi tulla,» meenutas Teder. Abi Ukraina suunal oli Tederil tol ajal kõvasti vaja. «Mured on Ukraina elustiili osa. See pole enam isegi mitte müra,» pihtis Teder Korbile.

Ca pool aastat hiljem olid Ukraina mured endiselt Tederil südames, mida ta ka keskerakondlastele kurtis. «Vaata, meil on Skymall Ukrainas. Käime saadikuga prokuröride juures ja nii edasi. Selge on see, et nad midagi ei uuri, sest teine pool maksab. Nüüd oleme ameeriklastega rääkinud Washingotnis. Vanad ütlevad, et meie saaksime uurida küll, kui oleks Ameerika huvi – ehk kui on Ameerika ettevõtlushuvi, siis tekib ka see juristiksioon Ameerikas.»

Tederi sõnul varastati temalt Ukrainas 200 miljonit ning koos Karilaiuga vahetati mõtteid, kes võiks teda Ukrainas aidata. Tederile oli Savisaare protsessist silma jäänud justiitsministeeriumi asekantsler kriminaalõiguse erialal Markus Kärner. Karilaid jällegi soovitas Paul Kerest.

Samuti mängiti kohtuistungil ette Mihhail Korbi ja Keskerakonna Tartu piirkonna juhi Jana-Helen Juhaste 50 000 euro suuruse annetuse teemal. Toots rõhutas kõnes korduvalt, et ei tea Juhastest midagi. «Tartus on palju neid ärinaisi,» ütles ta ning lubas Korbile asja lähemalt uurida.

Korb Karilaiule: tandem töötab meil hästi

Kohtuistungi kandev toon oli Tederi ning Keskerakonna poliitilis-äriline kurameerimine. 11. juunil 2020 lausus Karilaid Tederile: «Istusime Jüriga koos. Mõtlesime erakonna tuleviku peale.»

Teder: «See on kindlasti minuga seotud?»

Karilaid: «Sa oled alati erakonnaga seotud, pikki aastaid juba.»

Veel ühes suvises kõnes Tederile andis Karilaid justkui märku, et teab, et tema kõnesid kuulatakse pealt.

«Ma tahan lihtsalt ühe repliigi öelda, et kõik saaksid aru – telefoni teel räägime ju. Kuna niigi opositsiooni Katri Raik (SDE) on pahane, et Hillar on maailmavaate toetaja Keskerakonnale, siis pole vahet, kas ta on pahane 10 palli skaalal 9 või 8. Me otsime Mihhailiga [Korbiga] maailmavaate toetajaid ja nägime, et kui pingutame aasta lõpuni, siis esimest korda 15 aasta jooksul saame 2021. aastat alustada nii, et miinust ei ole. Esimest korda 15 aasta jooksul.»

Teder küsis, mis peaks selleks juhtuma.

Karilaid vastas: «Kui sa kell kolm ärkad üles ja mõtled, et valitsus on hästi juhitud, majanduslangus ei ole nii suur ning lükkad midagi üle sellest, siis oleksime väga tänulikud.»

Teder: «Väga hea. Aga kuule, me minu teada täna tegimegi.»

Karilaid: «Täna tegitegi?»

Igatahes olid meeleolud Keskerakonnas rahaasjades neil suvepäevadel positiivsed. Nõnda võttis järjekordse piraka annetuse järel Mihhail Korb vestluses Karilaidiga meeleolud kokku nii: «Skoorime hästi. Tandem töötab meil väga hästi,»

Prokurör tahab viidata hääletoonile

Telefonikõnede salvestised tekitasid vahepeal kriitilist imestust ka kohtunikus Aime Ivansonis. Kui Korb soovis Tederile telefoni teel sünnipäeva puhul õnne, nimetades teda näiteks «elu arenemismootoriks» ning avaldas lootust, et «järgmise aasta jooksul sinu väikesed mured ja probleemid lahenevad ilusti ära», küsis kohtunik, kuidas sellised vestlused kriminaalasjaga haakuvad. Taavi Pern vastas, et soovib kohtuprotsessi hilisemas faasis viidata näiteks süüdistatavate hääletoonile.

2020. aasta detsembri lõpus rääkisid Karilaid ja Teder taas annetusest. Muuhulgas käis Teder välja idee, et võiks ka teistele erakondadele jõulukingituse teha. Karilaid soovitas Isamaad. «Isamaa on juhtiv kaasaitaja,» selgitas ta. Kui Teder käis välja ka Reformierakonna nime, oli Karilaid oluliselt vähem entusiastlik, aga ütles siiski, et see jääb Tederi otsustada. Sellega, et EKRE-le annetamine ei ole hea käik, nõustusid mõlemad.

Pidu lõppes aga 12. jaanuaril 2021, kui kaitsepolitseiamet Porto Franco ja Kredexi ruumides läbiotsimise korraldas. «Noh, meeleolu on halb, absoluutselt jah,» ütles Porto Franco juht Rauno Teder Mihhail Korbile päev hiljem. Korb seepeale: «See on töö. Mina võtan seda ühe töö osana. Nina püsti. Ja küll need raskused on selleks, et need ületada.»