Postimees: Ratase valitsus asub ametisse (Tuuli Koch)

21.11.2016Meediakajastus

Eile kolm tundi riigikogu ees seisnud ja parlamendiliikmete küsimustele vastanud Keskerakonna esimees Jüri Ratas sai 53 häälega voli valitsus moodustada.

Ratas tõi riigikogulaste küsimuste vooru lõppedes välja väga isikliku aspekti, mis talle koalitsioonikõnelused raskeks tegi. «Mul on kahju, et täna on saalis üks parlamendiliige vähem, kui võiks olla,» viitas ta tänutundega oma isale Rein Ratasele, kes ei saanud haiguse tõttu poja peaministriks pürgides «jah»-nupule vajutada.

Uuel, Keskerakonna, Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) ning Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) valitsusliidul on riigikogus kokku 56 kohta. 53 toetushäält saadi, kuna peale Rein Ratase puudus istungilt riigikogust lahkuv sotsiaaldemokraat Mark Soosaar ning keskerakondlane Peeter Ernits ei võtnud hääletusest osa. Teised hääled pidasid.

Kui Keskerakond ja sotsid suutsid oma ministrid kiiresti paika seada, siis eilne hommik tõi lõpuks selguse ka IRList.

Viimasel paaril nädalal on koalitsioonikõnelustel osalenud IRLi riigikogu liige, praegune riigikaitsekomisjoni juht ja tulevane väliskomisjoni juht Marko Mihkelson, keda paljud nägid väljateenitult välis- või kaitseministri kohal. Nii aga ei läinud ja kaitseministriks saab IRLi esimees Margus Tsahkna.

Mihkelson ütles, et tema jaoks pole selle lahenduse puhul mingisugust traagikat ega intriigi, kuid erakonnast kostab ka muud. On neid, kes leiavad, et Tsahkna oleks võinud jätkata oma senisel positsioonil või võtta rahandusministri portfelli. Praegune rahandusminister Sven Sester teatas aga, et soovib oma ametis kindlasti jätkata, mis on riigieelarvele viimase lihvi andmise ajal ka mõistetav. Tsahkna soovis valitsusse kindlasti tuua naise ning Kaia Iva täidab sotsiaalkaitseministri positsioonil ka võrdõiguslikkuse põhimõtet.

Ületuleval nädalal valitakse riigikogule uus juhatus, kus seni Ratasele kuulunud aseesimehe koha saab tõenäoliselt keskerakondlane Enn Eesmaa ja üks aseesimehe koht läheb opositsioonilisele Reformierakonnale. See jätab uhke ametita praeguse aseesimehe Helir-Valdor Seedri, keda erakonnas nähti tulevase keskkonnaministrina, kuid ka Marko Pomerants soovis oma kohal jätkata, öeldes, et «tooge mulle üks etteheide, miks peaksin koha loovutama». Seedrit lepitatakse tõenäoliselt mõne riigikogu komisjoni esimehe kohaga.

Tsahkna ja Mihkelson vestlesid kahekesi eile enne hommikust IRLi eestseisuse kogunemist ja ka pärast ministrikohtade osas otsuse langetamist. Tsahkna sõnul mõistavad nad teineteist – olukord oli selline, kus parteijuhi valitsusest kõrvale jäämine ja riigikokku tulemine, mis oli hetkeks arutlusel, ei ole hea mõte.

«Me peame kohe viima riigieelarve vastavusse koalitsioonilepinguga, mis tähendab, et kohanemisaega, eriti mis puudutab rahandus- ja justiitsvaldkonda, ei anta,» tõdes Tsahkna. «Olen juhtinud erakonnas kogu protsessi, nii et mul ei ole n-ö tagatuba, on küll nõuandjaid, kuid kõik otsused ja kokkulepped on avalikud olnud. Meil oli ehe arutelu, kõik said öelda oma sõna, aga lõpuks jõuti selleni, et õige on lahendus, kus saame valitsuses kohe oma valdkondade eest vastutama hakata.»

Tsahkna tunnustas oma professionaalset meeskonda, tõdedes, et ametikohtade jagamine on alati raske, kuid eestseisuses hääletamist-kauplemist ei olnud ja otsus sündis koosmeeles.

Valitsuse vahetus toob parlamenti Ratase asemel tõenäoliselt Sindi linnapea Marko Šorini, majandusminister Kadri Simsoni asendusliige riigikogus on Nõmme linnaosa vanem Tiit Terik, haridusministrit Mailis Repsi hakkab parlamendis asendama Viljandi linnavalitsuse liige Helmut Hallemaa, maaeluministri kohale asuva Martin Repinski asendusliige on Sillamäe aselinnapea Eevi Paasmäe, riigihalduse ministriks saava Mihhail Korbi asendusliige on Vinni vallavanem Toomas Väinaste.

Sotside ministrite vahetuse korral pääsevad riigikokku Liisa Oviir, Hardi Volmer, Barbi-Jenny Pilvre-Storgård ja Kalev Kotkas.

Ebamugavalt opositsioonitoolilt Ratasele eile riigikogus küsimusi esitanud Reformierakond saab riigikogus tugevust seniste ministrite näol. Toompea saali naasevad Taavi Rõivas, Maris Lauri, Jürgen Ligi, Urmas Kruuse, Kristen Michal, Hanno Pevkur ja Arto Aas. Harjumuspärase tööta jäävad senised saadikud Andre Sepp, Rait Maruste, Kristjan Kõljalg, Mati Raidma, Vilja Toomast, Peep Aru ja Imre Sooäär.

Täna kell 16.30 ootab president Kersti Kaljulaid uut valitsuskoosseisu enda juurde Kadriorgu. Homme pärastlõunal, kui uus valitsus annab riigikogu ees ametivande, vabastab president ametist eelmise, Taavi Rõivase juhitud valitsuse.

 

Valitsuse koosseis

Keskerakond

Jüri Ratas – peaminister

Kadri Simson -majandusminister

Mailis Reps – haridus-ja teadusminister

Martin Repinski -maaeluminister

Mihhail Korb – riigihalduse minister

Isamaa ja Res Publica Liit

Margus Tsahkna – kaitseminister

Kaia Iva – sotsiaalkaitseminister

Sven Sester – rahandusminister

Urmas Reinsalu – justiitsminister

Marko Pomerants -keskkonnaminister

Sotsiaal- demokraatlik Erakond

Jevgeni Ossinovski – tervise-ja tööminister

Indrek Saar – kultuuriminister

Sven Mikser – välisminister

Andres Anvelt – siseminister

Urve Palo – ettevõtlus-ja majandusarengu minister

Kaia Iva on tagasi suures poliitikas

Esmaspäeval selgus uue koalitsiooni lõplik ministrite nimekiri. Kui jätta kõrvale juba laupäeval selgunud uued näod valitsuses, oli Kaia Iva nimetamine sotsiaalkaitseministriks justkui sõõm värsket õhku. Kui muidu eelistas IRL jätkata samasuguse mehise koosseisuga, mängides ümber vaid Margus Tsahkna portfelli, siis uue ministrikoha lisandumisel anti see erakonna aseesimehele Kaia Ivale. Kui koalitsiooniläbirääkimiste ajal oli kuulda, et võibolla tuuakse valitsusse spetsialiste väljastpoolt riigikogu, siis võib mõneti väita, et Kaia Iva puhul nii ka läks. Nimelt töötas Iva viimati pärast kaheksat aastat riigikogu kahes koosseisus veidi üle aasta Türi valla lasteaias direktori kohusetäitjana, sest asutuse senine juht läks lapsehoolduspuhkusele.

Türi vallavanemal Pipi-Liis Siemannil jätkus Iva tööle vaid kiidusõnu. «Kindlasti on meil keeruline asendada niivõrd võimekat inimest nagu Kaia Iva,» lausus Siemann.

Vallavanema sõnul võivad nii tema kui ka kolleegid kinnitada, et Iva on äärmiselt töökas. «Tal on analüütiline mõtlemisoskus ja väga hea reaalsustaju. Ta on omavalitsuse ja maaeluga pidevalt seotud olnud ning ta tunnetab ja tajub hästi probleeme, mis sotsiaalvaldkonnas on,» rääkis Siemann ning lisas, et Iva võib uues ametis kindlasti spetsialistiks nimetada.

Ka Iva ise meenutab viimast aastat Türi lasteaias ainult positiivsete sõnadega. «See, et ma olen sattunud vahepeal nii sümpaatsesse kollektiivi ja nii väljakutseid pakkuvasse organisatsiooni, teeb loomulikult lahkumise hästi keeruliseks,» lausus Iva, kes sulandus enda hinnangul kollektiivi väga hästi. «Koostöö selle meeskonnaga on olnud selline, et me vaatame üksteisele otsa ja juba teame, mida teha, ja kõik pingutavad, et tulemusele jõuda,» lausus Iva.

Päris spetsialistiks ei soovinud ta ennast sotsiaalkaitse valdkonnas nimetada. «Sotsiaalkaitse on nii lai valdkond: see hõlmab noori, vanu, peresid jne. Selles valdkonnas ennast spetsialistiks pidada oleks pisut üleolev,» ütles Iva.
Uude ministriametisse minnes teeb teda kindlamaks ja julgemaks see, et ministeeriumis on pädevad ametnikud ning see on varem olnud erakonna esimehe Margus Tsahkna juhtida, kes annab kindlasti vajaduse korral head nõu.

Vahepealne tipp-poliitikast äraolek on Iva enda sõnul teinud mõne vaate võrra rikkamaks ja küpsemaks. «Poliitiku töös on väga raske näha, millal üks asi valmis saab. Aga selle töö tulemusi on üsna kohe näha olnud ja olen pidanud päris praktiliste küsimustega igapäevaselt toimetama,» selgitas Iva. «Ja võib-olla ka vastupidi: kuna Türi on minu kodupaik, siis seegi kogukond on saanud teada, et kummaline küll, aga poliitik saab ka muude töödega hakkama kui poliitikutööga.»

Iva tipp-poliitikast lahkumine poolteist aastat tagasi oli mitme otsaga lugu. Ühtpidi sai ta valimistel rohkem hääli kui kunagi varem – 1684 -, kuid jäi riigikogust välja, sest erakond tervikuna sai Järva- ja Viljandimaa valimisringkonnas senisest kehvema tulemuse. Kui IRL hiljem valitsusse ministreid valis, jäi Iva samuti erakonnasisesel hääletusel ministrikohast ilma ning tal tuli mõneks ajaks tipp-poliitikast lahkuda. Samal ajal nimetati valitsusse aga Sven Sester, kes jäi poole suuremas valimisringkonnas väiksema häältearvuga samuti riigikogu mandaadita.