Postimees.ee: Ratase valitsus võtab ilmet (Tuuli Koch)
17.11.2016MeediakajastusMinistrikohtade jagamist on kõigil senistel valitsuskõnelustel osalised nimetanud vähetähtsaks asjaks, kuid omavahel on kombitud algusest peale üht- või teistsuguseid variante. Täna-homme selguvad lõplikult erakondade eelistused ja nagu öeldakse – saatan võib peituda detailides.
On hea tava, et poliitiliste meeskondade moodustamine on eelkõige erakonnajuhtide õigus. Suurte läbirääkimislaudade taga nimesid paika ei panda, kohti ei jagata. Arvestused on kõigil aga ammu teada: kes kui palju jõuministrikohti peaks saama, kelle täita jäävad Reformierakonnast tühjaks jäävad ministritoolid.
Näiteks kui välisministri koht läheb IRLile ja Marko Mihkelsonile, kes sellele kohale soovib ja sobiks, siis peab loogika järgi üks endine Reformierakonna koht minema teistele osalistele. Kui rahandusministriks saab riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson, kes seda ametit samuti riigikogu rahanduskomisjoni liikmena pigem enesele sobivaks peab, siis läheb majandusministri isik IRLi ja SDE otsustada, sest rahandus- ja majandusministri koht ei saa olla ühe erakonna käes.
Väidetavalt ongi suurimaks omavaheliseks jagamiskohaks IRLi ja SDE vahel majandusministri koht. Keskerakond näeks omalt poolt seal hea meelega parlamendi majanduskomisjoni aseesimeest Mihhail Korbi.
Keskerakonna esimees ja tulevase valitsuse juht Jüri Ratas peab tajuma ära, kellega tal oma erakonnaliikmetest on hea valitsuses olla ja milliseks (st kui tugevaks ja truuks) jääb ministrikutsete järel riigikogu fraktsioon. «Tahtjaid on palju, Jüril on telefon punane kindlasti,» kirjeldas üks keskerakondlane.
Räägitakse võimalusest, et riigikogu riigikaitsekomisjoni juhi koha võib endale saada Oudekki Loone, üks suurimaid Ratase leeri seniseid kriitikuid. Seni on sel kohal olnud Marko Mihkelson. Keskerakond võib loota ka põhiseaduskomisjoni esimehe kohale. Komisjoni juhi kohta soovitakse ka Erki Savisaarele.
«Ratas peab vaatama eelkõige, et tema poliitiline ansambel koos püsiks: kui praegu on novembri keskpaik, siis kas tal jõuludeks ja uueks aastaks, mil eelarve vastu võetud, kolm-neli lisahäält ikka püsivad,» tõdes üks läbirääkimislaua taga olijatest. Kardetakse, et juba siis võivad tulla esimesed tõrked.
Kuigi palju põhjust pärast teisipäevast Keskerakonna fraktsiooni suude puhtaks rääkimise õhtut selleks vähemalt hetkel ei ole. Senised kümmekond «vastuvõitlejat» said aru, et jõuga vastu seismine ei ole kasulik kellelegi. Vabaerakonna varju pea kohale kerkimine distsiplineeris. Ratas on viimastel päevadel väga tihedalt kokku võtnud oma erakonna riigikogu saadikurühma juhtkonna, esimehe ja aseesimehed, et nendega aru pidada.
Ministrite ametinimetused lähevad suure tõenäosusega ümbermängimisele. Juurde kedagi ei tooda, kui, siis Eesti Euroopa Liidu eestistumisaega arvestades ehk Euroopa Liidu asjade tippametnik Matti Maasikas, kellest on vähemalt võimupartneritel omavahel juttu olnud.
Vabaerakond ootas eile terve päeva, et kolmik nende poole pöörduks. Seda ei juhtunud. Küll aga lubasid nad täna hommikul neid külastada.
Riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni liige Artur Talvik tõdes eile õhtul, et senistel kohtumistel on võimule pürgijad tunnistanud, et on leppes üsna palju Vabaerakonna ideid kasutanud. «Meie suhtes mõnitav, kui neid kasutavad, aga meid kõrvale jätavad,» leidis ta. «Kui uues valitsuses sisemist demokraatia vahikoera pole, siis võib see kõik lõppeda jälle tühipalja toiduahela õgijatega täitmisega.»
Üks versioon Jüri Ratase valitsusest
Valitsust moodustavad erakonnad vannuvad, et pole ministrikohtadest seni rääkinud. Omavahelistest vestlustest on käinud läbi aga erinevad nimed ja kombinatsioonid, mis täna õhtuks ka selgema kuju saavad.
Postimees toob ära nimed-näod, keda võib uues valitsuses näha.
Kultuuriminister Indrek Saar
Keskkonnaminister Sven Sester
Rahandusminister Kadri Simson
Riigihalduse minister Siim Kiisler
Taristu- ja energeetika Mihhail Korb
Peaminister Jüri Ratas
Välisminister Marko Mihkelson
Põllumajandusminister Tarmo Tamm
Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva
Kaitseminister Margus Tsahkna
Justiitsminister Mailis Reps
Siseminister Andres Anvelt
Tervise- ja tööminister Liisa Oviir
Haridusminister Jevgeni Ossinovski
Majandus- ja ettevõtlusminister Urve Palo
Võimalik uus riigikogu juhatus
Riigikogu spiiker Eiki Nestor
Riigikogu asespiiker Enn Eesmaa
Riigikogu II aseesimees Hanno Pevkur