Postimees: Riigikogu keelas avalikus kohas alkoholi joomise (Karin Kangro)
16.12.2014MeediakajastusRiigikogu võttis eile vastu korrakaitseseaduse muudatuse, mis taastab enne 1. juulit kehtinud olukorra ning keelab avalikes kohtades alkohoolsete jookide tarbimise. Sven Sester jäi hääletamisel erapooletuks.
Seaduse poolt hääletas 69 riigikogu saadikut. Ainsana oli muudatusele vastu reformierakondlane Igor Gräzin. Seitse saadikut – reformierakondlased Valdo Randpere, Kalev Lillo, Lauri Luik, Terje Trei ja Innar Mäesalu ning Isamaa ja Res Publica Liitu kuuluvad Priit Sibul ja Sven Sester – jäid erapooletuks.
Justiitsminister Andres Anvelt (SDE) põhjendas muudatust sooviga viia avalikus korras alkoholi tarbimise regulatsioon ühiskonna ootuste ja inimeste harjumuspärase käitumisega kooskõlla.
Avalikus kohas lubas alkoholi tarvitada 2011. aastal vastu võetud ning tänavu 1. juulil jõustunud korrakaitseseadus, mille kohaselt on avalikus kohas keelatud käituda teisi häirival või ohtu seadval viisil, muu hulgas tarbida alkoholi ühissõidukites ja peatuses, haridus- ja tervishoiuasutuste territooriumil ning lastele suunatud avalikel kogunemistel. Tänavu veebruaris vastu võetud seadusemuudatusega andis riigikogu omavalitsustele õiguse määrata kohad, kus alkoholi tarvitada ei tohi.
Pärast uue korrakaitseseaduse jõustumist korraldas Tervise Arengu Instituut suve lõpus uuringu, mis näitas, et 82 protsenti elanikest ei toetanud alkoholi tarvitamise lubamist avalikus ruumis. Samuti selgus justiitsministeeriumile korrakaitseseaduse arutelu käigus esitatud ettepanekutest, et enamasti pooldati avalikes kohtades alkoholi joomise keeldu.
Õiguskomisjoni esimees Neeme Suur (SDE) ütles riigikogus, et avalikus kohas alkoholi tarvitamist lubanud muudatuse eesmärk oli muuta korrakaitse inimkesksemaks ja lähedasemaks ka olemasolevale olukorrale. «Ometigi nägime, et selline inimkesksem lähenemine ja inimeste loomulikust käitumisest tulenev lähenemine andis meile päris äraspidise tulemuse,» rääkis ta.
Opositsioonilisse Keskerakonda kuuluv Mihhail Korb tõi samuti esile, et avalikku joomist lubava muudatuse jõustumisel oli kohe selge, et inimesed suhtuvad sellesse negatiivselt. «Toona ei olnud pea ühtegi inimest, kes oleks öelnud: «Kui hea, mulle meeldib, et avalikus kohas on joomine nüüd lubatud!» Vastupidi, järjest rohkem ja rohkem – nii meedia vahendusel kui ka inimestega suheldes – saadi aru, et tegemist on väga vale otsusega,» ütles ta.