Postimees.ee: Seeder: rahandusministeeriumi ametnikkonnal on liiga suur võim (Meinhard Pulk)

20.11.2020Meediakajastus

Kui tänases Postimehes võeti vaatluse alla rahandusminister Martin Helme (EKRE) näiline agarus teiste ministrite valdkondadesse sekkumisel, siis koalitsioonipartner Isamaa juht Helir-Valdor Seeder näeb probleemi hoopis rahandusministeeriumis tervikuna.

Seederi sõnul ei ole Helme võrreldes näiteks Jürgen Ligi, Sven Sesteri või teiste eelnevatete rahandusministritega ambitsioonikam olnud. Kui midagi Helmet oma eelkäijatest eristab, siis ehk vaid verbaalne väljenduslaad. «Aga olemuselt on see olnud peaaegu kõikide varasemate rahandusministrite kutsehaigus,» leidis Seeder. «See tuleneb eelkõige rahandusministeeriumi ametkonna ambitsioonidest, ükskõik, kes minister on olnud.»

Kõnealune ametnikkond on Seederi hinnangul aasta-aastalt soovinud järjest suuremat võimu endale saada.

«Mõnevõrra on see ka toimunud. Ministrid on suurel määral olnud selle elluviijad. Kellele võim ei meeldiks? Teatud osas on see paratamatu, aga ma ütlen, et ka täna on rahandusministeeriumil põhjendamatult suur võim,» lausus riigikogu aseesimees.

Seeder annab aru, et ongi osad sellised ministeeriumid, kel on suur võim horisontaalselt ja läbivalt kõikides ministeeriumites. Kui raha kasutamise järelvalvet tegev rahandusministeerium on üks selline, siis teine on näiteks justiitsministeerium. «Sellest räägitakse küll vähem, aga kõik õigusaktid, algatused, valitsuse määrused ja seaduse eelnõud peavad läbima justiitsministeeriumi.»

Rahandusministeeriumis on Seederi hinnangul asju, mis sinna olemuslikult üldse ei sobi. Eriti nüüd, kui tegemist on kahe ministriga ministeeriumiga, kus lisaks Helmele töötab ka riigihalduse minister Jaak Aab (KE).

«Kohalikud omavalitsused ning planeeringud, mis on kunagi olnud kas regionaalministri all või lausa siseministeeriumis ning mingi hetk isegi regionaalsete programmiliste rahade puhul maaeluministeeriumis, on kõik koondunud rahandusministeeriumisse. See on üks pool.

Teine asi on ambitsioon. Mul on veel meeles vaidlused, kui haridusminister oli Jaak Aaviksoo ja rahandusminister Jürgen Ligi – oli äge vaidlus, kes siis ikkagi õpetajate palgamääruse peaks valitsusse tooma. Kas see on rahandusministri pädevus või haridusministri ülesanne? Rahandusministeeriumil oli ambitsioon, aga loomulikult jäi see ikkagi nii, et tegu on hariduspoliitika osaga ja selle valmistab ette haridusminister. See oli kõigest üks näide. Rahandusministeeriumil on alati olnud sellised ambitsioonid.»