Postimees.ee: Teine sats lahkuvaid riigikogulasi sai riigilt hüvitist (Ülle Harju)

12.04.2023Meediakajastus

Riik maksab 23 endisele riigikogu liikmele hüvitisi kokku üle 871 000 euro, teine sats hüvitisesaajaid selgus pärast riigikogu liikme kohast loobujate selgumist.

Riigikogu mandaadist loobumisest teatamise tähtaja kukkudes selgus, et riigikokku ei lähe Riho Terras (Isamaa), Urmas Paet ja Urmas Klaas (RE), Jaak Madison (EKRE), Mihhail Kõlvart, Yana Toom ja Vladimir Svet (KESK) ning Marina Kaljurand (SDE). Teistel asendusliikmete kandidaatidel kadus lootus riigikokku saada ning kui tegu on endiste riigikogulastega, maksavb riik neile lahkumishüvitist.

Riigikogu liikme staatuse seadus näeb ette, et kui riigikogu liikme volitused lõppevad, makstakse talle ühekordset hüvitist, mille suurus sõltub riigikogu liikmeks oldud ajast. Kui ta oli riigikogu liige vähemalt ühe aasta ega jätka tööd riigikogu uues koosseisus, saab ta hüvitisena kuue kuu ametipalga; kui ta oli riigikogus alla aasta, siis ulatub hüvitise suurus kuni kolme kuu ametipalgani.

2022. aasta aprillist 2023. aasta aprillini oli riigikogu liikme kuupalk 4746,99 eurot (bruto).

Riigikogu kantselei direktori 11. aprillil välja antud käskkirja järgi saavad seoses volituste lõppemisega kuue kuupalga ulatuses ehk igaüks 28 476 eurot (kätte ligi 22 000) hüvitist

Merry Aart, Riho Breivel, Peeter Ernits, Uno Kaskpeit, Paul Puustusmaa ja Urmas Reitelmann (EKRE), Dmitri Dmitrijev, Kaido Höövelson, Erki Savisaar, Marko Šorin, Natalia Malleus, Aadu Must, Anneli Ott, Siret Kotka, Igor Kravtšenko, Marek Jürgenson ja Tarmo Tamm (KE), Heiki Hepner, Tarmo Kruusimäe, Mihhail Lotman, Üllar Saaremäe ja Raivo E Tamm (Isamaa).

Kolme kuupalga ulatuses (14 238 eurot, kätte ligi 11 000) saab hüvitist Taavi Aas (KE).

Hüvitiste kogukulu on koos sotsiaalmaksuga.

Juba varem on kuue kuupalga ulatuses hüvitist saanud Ruuben Kaalep (EKRE), Sulev Kannimäe, Marko Torm ja Heiki Kranich (RE), Kalvi Kõva ja Indrek Saar (SDE), Viktoria Ladõnskaja-Kubits ja Sven Sester (Isamaa), Martin Repinski, Mailis Reps, Mihhail Korb, Marika Tuus-Laul ja Viktor Vassiljev (KE) ning Mihhail Stalnuhhin (KE, välja visatud).

Kolme kuupalga ulatuses sai hüvitist Siim-Valmar Kiisler (endine Isamaa, praegune Parempoolsed).

Hüvitiste maksmiseks neile kulus riigil kokku ligi 550 000 eurot.

«See ei ole lõplik hüvitise saajate nimekiri,» selgitas Karin Kangro riigikogu pressiteenistusest. «Lõplik hüvitise saajate nimekiri selgub pärast seda, kui uus valitsus on ametisse astunud ning on teada uute ministrite asendusliikmed (siis on näha, kas keegi, kes algselt riigikogust välja jäi, naaseb siiski asendusliikmena parlamenti).»

1. aprillist 2023 tõusis riigikogu liikmete palk 5406 euroni.