Postimees: Eesti Energia tegi Jordaania tehinguga energeetikaajalugu (Andres Reimer)
16.03.2017MeediakajastusEesti Energia viis eile Jordaanias lõpule maailma suurima põlevkiviprojekti investeeringu ja esimese Eesti põlevkivi-oskusteabe ekspordi tehingu kogusummas 2,1 miljardit dollarit.
Energeetikakontsern teenis projekti paigutatud 30,6 miljoni dollari pealt 19,8 miljonit dollarit kasumit. Suure edu tõi tehing, millega eestlased müüsid 55 protsenti arendusettevõtte Attarat Power Company aktsiatest Malaisia ettevõttele YTL Power International Berhad ja Hiina ettevõttele Yudean Group.
Eesti Energia säilitab ettevõttes, mis hakkab juba tänavu rajama Jordaania esimest oma toorainel töötavat elektrijaama ja hiiglaslikku põlevkivikaevandust, kümnendikulise osaluse. Auveres töötavast uuest elektrijaamast ligi kaks korda suurema, 554 MW brutovõimsusega jaam valmib 2020. aastaks. See on ka Jordaania ajaloo suurim välisinvesteering.
«Õnnitlen Jordaania valitsuse nimel Attarat Power Companyd selle strateegilise ja unikaalse projekti rahastamise lõpule viimise puhul,» ütles Jordaania energia- ja maavarade minister Dr. Ibrahim Saif. «See projekt on osa Jordaania valitsuse kavast võtta kasutusele kohalikke energiaallikaid, nagu põlevkivi, ja mitmekesistada seeläbi kuningriigi energiaportfelli.»
LADEMETES PÕLEVKIVI
Jordaania valitsusega on sõlmitud 30-aastane fikseeritud hinnaga elektri ostu-müügi leping. Jordaania on üks vähestest Lähis-Ida riikidest, kus ei leidu naftat, kuid on ühed maailma suurimad põlevkivivarud. Riigi põlevkiviressursi suuruseks on hinnatud kuni 80 miljardit tonni, mis on mitukümmend korda suurem kui Eestis. Ning kui meie põlevkivikihi paksus on kolm meetrit, siis Jordaanias on see kuni 50 meetrit.
Power Company sai tänu Eesti Energia põlevkivikompetentsusele projekti rahastajaks maailma suurima panga Industrial and Commercial Bank of China ja teise Hiina suurpanga Bank of China, kes paigutavad ettevõtmisesse 1,6 miljardi dollari suuruse laenusumma. Laen antakse Hiina ekspordikrediidiagentuuri Sinosure garantiiga.
Kesk-Jordaanias Attarat Um Ghudarnis paikneva elektrijaama juurde rajatakse 10 miljoni tonnise aastavõimsusega kaevandus. See võimsus moodustab poole Eestis lubatud aastasest kaevandusmahust.
Eesti Energiale kuulub Jordanias samuti põlevkiviõlitehase rajamise kontsessioon. Ettevõtte juhatuse esimehe Hando Sutteri sõnul kavatsevad nad aga müüa selle koos tehnoloogilise oskusteabega edasi mõnele rahvusvahelisele suurfirmale. «2,1 miljardi suuruse rahastuse saamine maailma suurimatelt pankadelt ja teistelt aktsionäridelt kinnitab, et projekt on hästi arendatud ja juhitud,» märkis Sutter. «Sellise mastaabiga projekti rahastamise lõpule viimine aitab kindlasti tulevikus avada Eestile uksi sarnasteks tehnoloogiasiirdeprojektideks.»
Rahandusminister Sven Sesteri sõnul on miljardiprojekt väljapaistev saavutus mitte ainult Jordaania või Eesti kontekstis, vaid kogu maailma mastaabis. «Tegemist on seni suurima rahastatud põlevkiviprojektiga,» ütles Sester. «Sellise rahastuse tagamine ja projekti viimine etappi, kus saab alustada ehitustegevusega, näitab, et Eesti riigil on maailmale pakkuda väärtuslikku oskusteavet ning Eesti Energia suudab niivõrd suuri ja rahvusvahelisi projekte edukalt juhtida.» Ta lisas, et on omaniku esindajana Eesti Energia saavutuse üle uhke.
Sutteri sõnul väärib märkimist ka see, et projekti juured ulatuvad juba aastasse 1993, mil president Lennart Meri arutas kohtumisel Jordaania kuninga Husseiniga võimalikku koostööd põlevkivi vallas. Täpsemalt on Eesti Energia Jordaania elektriprojekti arendamisega tegelenud kaheksa aastat.
EESTLASTE SUUR PANUS
Jordaania projekti direktori Andres Anijala sõnul tehti tema juhtimisel põlevkivi geoloogilised ja põhjavee uuringud, valmistati ette seadused põlevkivi kasutamiseks Jordaanias, tehti keskkonnamõjude hindamine ning hangiti vajalikud load. «Oleme teinud põletuskatseid Jordaania põlevkiviga, valmistanud ette karjääri ja elektrijaama rajamise, korraldasime suuremahulised rahvusvahelised hanked, sõlmisime lepingud elektrijaama ehitamiseks, kaevandustöödeks, infrastruktuuri väljaehitamiseks, põhjavee puurkaevude puurimiseks ja ehitusjärelevalve teostamiseks,» rääkis Anijalg.
Elektrijaam vähendab märkimisväärselt Jordaania sõltuvust imporditavast energiast, andes kuni 15 protsenti vajaminevast energiast. Praegu sõltub Jordaania 95 protsendi ulatuses imporditavast energiast. Elektrijaam, mille ehitab Hiina suurettevõte Guangdong Power Corporation, loob ehitusetapil 5500 töökohta, käitamisel 1000 töökohta. Projekteerib rahvusvaheline inseneribüroo WorleyParsons, keevkihtkatlad ehitab Foster Wheeler ning auruturbiini ja generaatori tarnib Siemens.
Jordaania projekti on kaheksa aasta jooksul panustanud paljud Eesti asjatundjad. Eesti Energia projektimeeskonda kuulusid emeriitprofessor Väino Puura, Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituut ja geoloogiainstituut, Tallinna Tehnikaülikool ja Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa Kolledž, AF-Consulting, Inseneribüroo Steiger, Raidla Lejins&Norcous, PWC Eesti, IPT Projektijuhtimine.
PROJEKTI KRONOLOOGIA
2006 Eesti Energia ja Jordaania valitsus kirjutasid alla ühiste kavatsuste kokkuleppele, et teha Jordaanias põlevkiviuuringuid õlitööstuse rajamiseks.
2008 Eesti Energia ja Jordaania valitsus sõlmisid lepingu põlevkivil töötava elektrijaama rajamiseks.
2010 Eesti Energia sõlmis Jordaania valitsusega kontsessioonilepingu Attarat um Ghudrani põlevkivimaardla kasutamiseks 40 aastaks.
2010 Eesti Energia kaasas arendusprojekti strateegilise partneri YTL International Berhad (Malaisia), kes omandas 30 protsenti projektettevõttest Enefit Jordan BV.
2012 Põlevkivielektrijaama ja selle juurde kuuluva kaevanduse rajamiseks kuulutati välja kaevandushange ning ehitus- ja projekteerimishange, millel avaldas soovi osaleda 16 ettevõtet.
2013 Kinnitati projekti keskkonnamõjude hinnang ning selle elluviimiseks vajalik keskkonnaregulatsioon.
2013 Sõltumatu Suurbritannia audiitor SRK Exploration andis kindlaima võimaliku kinnituse põlevkivivaru olemasolu kohta.
2013 Emaettevõtte kaudu 65 protsendi ulatuses Eesti Energiale kuuluv Attarat Power Company sõlmis eelkokkuleppe elektrijaama ehitamiseks Guangdong Power Engineering Corporationiga.
2013 Attarat Power Company sõlmis eelkokkulepped elektrijaama rahastamiseks Hiina suurpankadega Bank of China ja Industrial and Commercial Bank of China.
2014 Attarat Power Company sõlmis Jordaania valitsusega 30-aastase fikseeritud hinnaga elektri ostu-müügi lepingu ja muud projektilepingud 554 MW põlevkivielektrijaama ja karjääri rajamiseks. Valitsusel on õigus lepingut pikendada 14 aasta võrra.
2015 Sõltumatu Suurbritannia audiitor SRK Exploration andis põlevkivivarudele JORC reserveʼi (kaevandatav varu) tunnistuse.
2015 Pankade auditeerimine sai edukalt lõpule viidud.
2016 Attarat Power Company sõlmis finantseerimislepingud Jordaania esimese elektrijaamaga ja karjääri rahastamiseks Hiina suurpankadega Bank of China ja Industrial and Commercial Bank of China. Laen ca 1,6 miljardit USA dollarit anti Hiina ekspordikrediidiagentuuri Sinosure garantiiga.
2016 Eesti Energia müüs 45 protsenti Jordaania projekti aktsiatest Hiina päritolu ettevõttele Guangdong Yudean Group Co (Yudean) ning jäi 10 protsendiga väikeaktsionäriks, YTL International Berhad suurendas osalust 45 protsendile. Seni viieprotsendise osalusega Near East Investment lahkub projektist.
2017 Lõplik kinnitus Hiina valitsuselt laenugarantiile ning kindlustuspoliis Sinosure’ilt, projekti rahastamine on lõpule viidud.
2017 Ehituse algus.
2020 Elektrijaamas ja põlevkivikarjääris alustatakse tööd.