Postimees: Koalitsioon tegi eksperdikohtade jagamisest lehmakauplemise (Carl-Robert Puhm)

07.05.2020Meediakajastus

Riigikogu kultuurikomisjon otsustas eile teha täiskogule ettepaneku nimetada Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) nõukogu uuteks ekspertidest liikmeteks ajakirjanik ja õppejõud Priit Hõbemägi, majandusteadlane Viktor Trasberg ja MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut juhataja Peeter Espak. Kui kahe esimese puhul üldsusel suuri küsimusi ei tekkinud, siis Espaki valimine tekitas kriitikutes hämmeldust.

Kuigi ERRi nõukogus on igal parlamendierakonnal niigi üks koht, ei jäetud poliitilist mõjuvõimu kasutamata ka ekspertide määramisel. Selleks et koalitsioonile meelepärased kandidaadid valituks osutuksid, tuli Isamaa erakonnal teha kultuurikomisjonis vangerdus. Ka varasematel kordadel koalitsiooni enamusega vastuollu läinud Viktoria Ladõnskaja-Kubits asendati eilsel hääletusel Sven Sesteriga.

Ainsa kultuurikomisjoni liikmena ka ise ERRi nõukokku kuuluv Ladõnskaja-Kubits tunnistab, et läks tõepoolest erakonnaga vastuollu. «Täna (eile – toim) oli mul väga raske fraktsiooni koosolek. Kuna jäin eri arvamusele ERRi nõukogu konkursi läbiviimise osas, siis mind vahetati kultuurikomisjonis välja. Kandidaate ma kommenteerima ei hakka, aga eelkõige on probleemiks tehnoloogia – see, kuidas otsused sünnivad,» rääkis Ladõnskaja Postimehele, lisades, et loodab siiski kultuurikomisjonis jätkata.

Ka kultuurikomisjoni esimees, keskerakondlane Aadu Must andis mõista, et koalitsioon leppis enne hääletust nimedes kokku. «Ma ei saa seda eitada. Ausalt öeldes oli kokkuleppepüüdlusi erinevaid ning minu unistus oli leida laiapindne üksmeel. Paraku polnud see võimalik. Mul isiklikult on näiteks väga kahju, et valitute seas ei olnud naisi. Aga mul on analoogsete valimistega elus palju kogemusi ja kunagi pole saanud öelda, et sai parim variant.»

ERRi nõukogu esimehe Rein Veidemanni sõnul on sellised meetodid apoliitiliste kohtade määramisel äärmiselt kahetsusväärsed. «Need on teadatuntud võtted. Eesti poliitikat on kogu aeg saatnud teerullipoliitika ja lehmakauplemine.»

Veidemanni sõnul võimaldab parteidel endale sobivaid inimesi ekspertideks nimetada ringhäälinguseaduse üldsõnalisus. «Ringhäälinguseaduses esitatud sõnastus on väga ähmane. Seal on kirjas, et kandidaat peab olema asjatundja meedia alal. Sellises tõlgenduses võib tõesti olla asjatundja ka kolumnide kirjutaja, nagu seda on Peeter Espak. Tean, et tema akadeemiline taust on orientalistika vallas. Ma nüüd ei tea, palju see aspekt on esindatud rahvusringhäälingus,» ironiseeris Veidemann ning lisas, et kahe teise kandidaati pädevuses pole põhjust kahelda.

Ka Espak ise ütles ERRile antud kommentaaris, et tema asjatundlikkus meedia alal piirdub vaid Ühiskonnauuringute Instituudis tehtud meediausaldusväärsusküsitlustega. Siiski on tal kindel nägemus, mida ERRis muuta. «Kodanikuna, mis mind võib-olla on häirinud, kultuuriteema ja teaduseteema peaks kindlalt olema rohkem esil,» ütles ta. Samuti riivab Espakit rahvusringhäälingu väidetav maailmavaateline kallutatus. «Teatud mõttes kindlasti on, ma ei saa seda eitada. Uudisloome võib-olla peaks rohkem keskenduma sellele, mis on maailmas pärisuudis, mitte sellisele poliitilisele ideologiseeritusele.»

Kuigi Espak ei ole ühegi erakonnaga otseselt seotud, ütles ta ERRile, et on «pigem parempoolne inimene». Nii teatas Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) eurosaadik Jaak Madison eile sotsiaalmeedias, et Espaki valimine aitab ERRi maailmavaateliselt neutraalsemaks muuta.
Veidemannile teevad sellised avaldused meelehärmi. «Väljendan nördimust. See poliitiline mäng on piinlik ja see naeruvääristab ka poliitikute enda valitud kandidaate. Kui minu valimisega sellised kommentaarid kaasneksid, oleks seda äärmiselt alandav kuulata.»

Varem täitsid ERRi nõukogu ekspertliikmete kohti Agu Uudelepp, Pille Pruulmann-Vengerfeld ning Paavo Nõgene.
Priit Hõbemägi on ajakirjanik, Tallinna Ülikooli ajakirjanduse lektor. Ta on olnud Õhtulehe, Eesti Päevalehe ja Eesti Ekspressi peatoimetaja. Viktor Trasberg on Eesti Lennuakadeemia juhtimise ja ettevõtluse dotsent ja kandideerinud Keskerakonna ridades riigikokku. Peeter Espak on Tartu Ülikooli Orientalistikakeskuse vanemteadur ja MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi juhataja. Ta on kuulunud Vabaerakonda.

“See poliitiline mäng on piinlik ja see naeruvääristab ka poliitikute enda valitud kandidaate.
ERRi nõukogu esimees Rein Veidemann”