Postimees: Kolmekesi präänikumaalt – kas lõpuks tulevad? (Tuuli Koch, Karin Kangro)

01.04.2015Meediakajastus

Pärast kuu aega kestnud pingutust oli keeruline aru saada, kas eile võimuläbirääkimistes lõpusirgele jõudmisest rääkides tegi Reformierakonna esimees Taavi Rõivas aprillinalja või mitte. Pigem mitte.

Valimiste võitjaerakonna optimism näis aga kummaline: sotsiaaldemokraadid on olnud pigem jätkuvalt skeptilised ja IRL ei saa vähegi oma näo säilitamise nimel maksureformist loobuda. See oli ainus kaart, millele nad valimistel meeldejääva munareklaamiga panustasid ja ajaloo madalaimale tasemele langenud reitingu puhul oleks sellest loobumine väga riskantne. Aga valikuid suurt pole.

Eile koguneti ühise laua taha pärast hommikust jutuseanssi taas kell 15. Paar tundi hiljem oli leppe tekst ühiselt üle vaadatud. Arutati ääremaastumise teemat, ettevõtluse arendamist, teadustegevust, madalapalgaliste stiimulpaketti. Alles ja tänasesse jäid «tühised komakohad» nagu tulud-kulud ja ministrikohad. «Jõudsime kõik teemad läbi vaieldud ning homme (täna – toim) pärastlõunal jätkub töö eelarvega,» tuli eile õhtul kell 20 Rõivase napp kommentaar.

Kõik osalised on ligi kuu aega väldanud protsessist väsinud. Kui leppeni jõutakse, siis kurnatusest tumedate silmaaluste ja üksteise suhtes umbusklike pilkudega. Kes riigi tuleviku nimel praegu läbi räägivad? Reformierakonnast lisaks Rõivasele Jürgen Ligi, Keit Pentus-Rosimannus ja Martin Kukk, sotsidest Sven Mikser, Indrek Saar, Urve Palo ja Rannar Vassiljev ning Isamaa ja Res Publica Liidust Urmas Reinsalu, Sven Sester ja Helir-Valdor Seeder. Need nimed annavad osati aimu võimalikest ministritest.

Mikser avaldas lootust, et 400 meetri jooksu terminites ollakse tagakurvist väljas ja jõudmas lõpusirgele. «On veel erinevaid meetmed, mida üks või teine või kolmas läbirääkimiste partner peab erakordselt oluliseks ja mis ei ole veel leidnud kõigi osaliste heakskiitu või katteallikaid,» märkis ta.

Mikseri sõnul on raske öelda, kas täna tehakse ka viimased kokkulepped. «Eks me seda ruumi enam-vähem adume, milles see kokkulepe peaks sündima. See ei ole tükitöö või kraavikaevamine, et saaks öelda, et sada meetrit on kaevatud ja kümme on veel jäänud. See on ikkagi kompromissi otsimine erinevate variantide vahel,» ütles ta.

Rõivas tõdes, et IRLi soovitud madalapalgaliste toetuspaketis on pikk samm edasi astutud ja ees on tehnilised täpsustused. Ta lisas pärast eileõhtust kõnelusvooru, et kulude katet ehk raha olemasolu ei saa alahinnata, aga kui ka see saab läbitud, siis jõutakse ministrikohtade juurde. Ta hindas, et kõigi kolme võimaliku võimuerakonna volikogud võiksid koguneda näiteks esmaspäeval, mis annab valitsuslootuse teisi- või kolmapäevaks.

IRLi üks esiläbirääkijaid Helir-Valdor Seeder tõdes, et sammuke sai lõpptekstile lähemale astutud. Et madalapalgaliste küsimuses pole veel lõplikku lahendust, aga lootus on. «Kui oleme need asjad lõplikult läbi kaalunud ja läbi vaadanud ka Exceli tabeli, mis jäi küsimärkidega üles, siis tegelikult ollakse millelegi küll väga lähedal,» ütles Seeder.

Eilses hommikuses kõnelustevoorus rääkisid kolme erakonna esindajad lisaks madalapalgaliste stiimulipaketile ka keskkonna-, maaelu- ja energeetikateemadest. Aga ka näiteks loomakaitsest. «Need teemad, mis on laual olnud, on taas hästi erinevatest valdkondadest. Põhilistes suurtes asjades on ühisarusaam olemas ning praegu lihvitakse vaid detaile,» ütles kõnelusi vedav Rõivas. «Et nii tööjõumaksud langevad kui lastetoetused tõusevad, seda tüüpi kokkulepped on olemas, aga arve ei taha me enne öelda, kui kogupilt on koos.»

Koalitsioonileping peab Mikseri hinnangul koos olema hiljemalt järgmisel nädalal, enne kui peaministrikandidaadiks nimetatud Rõivas esitab riigikogule ettekande valitsuse moodustamise alustest ning parlament peab otsustama, kas see sobib neile ja rahvale. «Järgmine nädal on kindlasti see, kus peaks lepe olemas olema ja kõigi osaliste poolt heaks kiidetud,» ütles Mikser.

Pärast volituste saamist on peaministrikandidaadil seitse päeva, et esitada uue valitsuse koosseis presidendile, kes nimetab valitsuse kolme päeva jooksul ametisse. Uus, maksimaalselt 15-liikmeline valitsus astub ametisse vande andmisega riigikogu ees, millega algavad uue ja lõpevad tagasi astunud valitsuse volitused.