Postimees: Kreeka läbirääkimised jäid eile tulemusteta
25.06.2015MeediakajastusEile lõppesid taas tulemusteta Kreeka ja euroala rahandusministrite läbirääkimised, millest sõltub, kas Kreeka saab kätte viimase, 7,2 miljardi euro suuruse osa, millest 1,54 miljardit tuleb Kreekal tuleval teisipäeval maksta Rahvusvahelisele Valuutafondile.
Kolmapäeva õhtul katkenud läbirääkimised jätkusid eile päeval kella kahe ajal Eesti aja järgi. Uudisteagentuuride andmetel esitasid Ateena ja kreeditorid – Euroopa Komisjon, Euroopa Keskpank ja Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) – oma ettepanekud edasiliikumiseks.
Välja öeldi nii kreeklaste ja kui ka institutsioonide seisukohad, kinnitas Postimehele rahandusminister Sven Sester, kelle sõnul üht dokumenti siiski ei tekkinud.
Sesteri sõnul oli eile nii optimistlikumaid kui ka pessimistlikumaid hetki. Vastates küsimusele, kas ta usub kokkuleppesse, ütles Sester, et on mõõdukalt optimistlik.
«Niikaua kui on näha, et on võimalik kokku leppida, niikaua tuleb ka pingutada,» kinnitas rahandusminister.
Läbirääkimised on kestnud nüüd juba mitu kuud ning euroliidu rahandusministrid hakkavad kannatust kaotama. Kaks läbirääkimistega kursis olevat allikat ütlesid ajalehele The Wall Street Journal, et kohtumisel tõstsid mõned neist häält, väljendades oma nördimust edusammude puudumise pärast.
Enne eurogrupi nõupidamise algust väljendas pessimismi ka Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble. Nõupidamisele minnes ütles ta, et Kreeka valitsus on kokkulepetest taganenud.
«Erimeelsused on pigem kasvanud, kui kahanenud,» ütles ta ajakirjanikele. «Me pole erilist progressi saavutanud,» lausus ta.
Kreeka valitseva partei Syriza ei olnud kreeditoride varem esitatud ettepanekutega rahul, nimetades neid väljapressimiseks, vahendas Reuters.
«Kreeditoride nõudmised võtta hävitavad meetmed taas kaalumisele näitavad, et väljapressimine hakkab saavutama haripunkti,» ütles Syriza parlamendispiiker Nikolas Filis telekanalile Mega TV. Tema sõnul on Kreeka nõue saada võlakergendust. Sama rääkis ka Kreeka tööminister Panos Skourletis.
«Kokkulepet ei ole võimalik saada ilma olulise viiteta ja spetsiifiliste sammudeta võla suhtes,» ütles Skourletis raadiojaamale ERT.
Kreeka jätkab kõnelusi võlausaldajatega. «Ametlikku kohtumisaega pole veel kindaks määratud, aga kuluaarides räägitakse nädalavahetusest,» sõnas Sven Sester.