Postimees: Valitsus on eelarvestrateegia osas eri meelt (Marge Tubalkain)
28.04.2015MeediakajastusKinnitamata andmetel soovis rahandusminister Sven leevendada maksukoormat, jättes alles madalama käibemaksumäära majutusteenustele ja tõstes kütuseaktsiisi nelja aasta asemel kolm aastat. Selle asemel tabaks suurem aktsiisitõus alkoholi- ja tubakatooteid ning kokku tuleks tõmmata riigisektorit.
Nõupidamiselt väljunud
jäi eelarvestrateegiat selgitades ebamääraseks: «Ettepanekuid oli nii tulude kui kulude osas ja tuleb ju nentida, et me oleme praegu sellises olukorras, kus meie võimalused on ahtamad, kui me sooviksime.»Rahandusminister selgitas, et kuigi aruteludega ei jõutud päris lõppu, on ühelt poolt ette näha kerget kokkutõmbamist nii riigi majanduskulude kui riigi toimimise poolelt ja teiselt poolt vaadatakse üle tuluallikad.
Minister kinnitas, et kohtumisel oli juttu nii kütuseaktsiisist kui teistest maksupoliitilistest muudatustest. «Me peame tegelema sellega, et viia kulud ja tulud kokku,» sõnas
.Olerexi juhatuse liige Alan Vaht ei olnud vaimustuses mõttest, et valitsus kavandab aktsiisitõusu. Ta tõi näiteks logistikafirmast kliendi, kes ostab aastas 700 000 liitrit kütust, ning talle tähendaks juba tuleva aasta hinnatõus 46 200-eurost kulu. Vastu annab valitsus aga 5000 euro eest sotsiaalmaksulangetust. Vaht ütles, et firmal kaob mõte tankida Eestis. «Tuleb jätta kütuseaktsiis tõstmata ja loobuda sotsiaalmaksu langetusest,» leidis ta.
Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu juht Verni Loodmaa sõnas, et ta väga loodab positiivseid uudiseid, ent ta pole kindel, et neid tuleb. «Hea meel on selle üle, et paljud poliitikud ei toeta majutusteenuste käibemaksumäära tõstmist,» ütles Loodmaa. Tema sõnul on selle vastu ka mitmed reformierakondlased.
Valitsuse kommunikatsioonibüroo saadetud pressiteatest selgus, et arutati ka võimalust tõsta trahvide päevamäära. Ka selles osas ühtegi otsust vastu ei võetud.
«Selleks, et järgmisel neljal aastal eelarved tasakaalus oleksid, on meil vaja veel tõsiselt tööd teha. Ootame rahandusministeeriumilt veel täiendavaid ettepanekuid, kuidas puudujääki katta,» ütles peaminister Taavi Rõivas pressiteate vahendusel. Peaministri sõnul vajavad eelkõige tähelepanu aastad 2017 ja 2018, kus rahandusministeeriumi prognoosi kohaselt ollakse 0,2 protsendi suuruses puudujäägis SKTst.
Uus koalitsioon rahastab valimislubadusi aktsiiside tõstmisega – diislikütuse aktsiis peaks tõusma järgmisel aastal 14 protsenti ja järgneval kolmel aastal kümme. Bensiiniaktsiis peaks tõusma kümne protsendi võrra igal valitsemisaastal. Sellest loodetakse järgmisel aastal 48, ent 2019. aastal juba 137 lisamiljonit.
Valitsus jätkab eelarvestrateegia arutelu homme.