Postimees: Seaduse loojad: Ilves, aktivistid, võimuvahetus (Tuuli Koch)
09.10.2014MeediakajastusTuliste vaidluste, vastuseisu ja meeleavalduste järel eile napi ülekaaluga vastu võetud kooseluseadus sai hoo sisse tänu valitsusvahetusele, presidendi survele ja geiaktivistidele.
«Sarnast tulevärki ja kirge pole Toompeal nähtud pärast 1990. aastate algust,» tunnistasid viimastel päevadel paljud riigikogulased. Sama kirglik on olnud ka seaduseelnõu jõudmine eilsele lõpphääletusele.
Üheks alguspunktiks oli 2010. aastal õiguskantsler Indrek Tederi pöördumine justiitsministeeriumi poole, kus ta tõdes, et samasooliste isikute vaheline püsiv kooselu kuulub perekonna põhiõiguse kaitsealasse, mistõttu on põhiseadusega vastuolus olukord, kus selline kooselu on õiguslikult reguleerimata.
Sellest ajendatuna pöördus seksuaalvähemuste eest seisev jurist Reimo Mets läinud aasta lõpus Tederi poole sooviga samasooliste suhted kooseluseadusega paika panna. Ta kirjutas: «Viimase kolme aasta jooksul ei ole seisukohtade vahetusest kaugemale jõutud. Olukord on kahetsusväärne, et poliitilise populaarsuse säilitamise eesmärgil lubatakse kodanike põhiõiguste rikkumist.» Mets nentis, et toona valitsuskoalitsioonis olnud Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) vetoõiguse tõttu ei jõuta kuhugi.
Möödusid kuud ja Reformierakond vahetas valitsuses IRLi sotsiaaldemokraatide vastu välja. Juba koalitsioonikõnelustel oli jutuks panna kooseluseadus ametlikku võimuleppe programmi, aga sellest siiski loobuti.
Hakati otsima eestkõnelejaid. Sotsid valisid selleks Andres Anvelti, Reformierakonnast sai ülesande endale Rait Maruste. Koos hakkas käima aktiivgrupp, kuhu kuulusid teiste seas Imre Sooäär, Marko Reikop, Neeme Raud, Lisette Kampus, Reimo Mets.
Eile kiirkorras seaduse välja kuulutanud president Toomas Hendrik Ilvesel on olnud seaduse sünniloos oluline roll. Tema viitas esimesena õiguskantslerile, et põhiseaduslik riive tuleb kõrvaldada ja riigikogu peab teemaga aktiivselt tegelema hakkama.
Sama suur roll, ka rahalises mõttes, on seaduse vastuvõtmisel olnud ettevõtjal-filmitegijal Peeter Rebasel, keda on protsessis aidanud ka mainekas suhtekorraldusfirma. Samas tunnistavad asjaosalised: SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juht Varro Vooglaid tegi ära mõlema poole suhtekorraldustöö.
Vooglaiu jõuline seaduspõlglik selgitustöö ja miitingud aktiviseerisid ka seaduse pooldajaid. Nii näiteks said neli-viis inimest pärast pühapäevast miitingut Toompeal hoogu «Aitäh!»-kampaaniaks, mis väljendus eile riigikogu ette toodud lillesülemites. Tänulillede ostmiseks annetasid inimesed kolme päevaga 3500 eurot.
Oma panuse seaduse vastuvõtmisse ja hoolivama, sallivama ühiskonna loomisse andsid ka mitmed avaliku elu tegelased – näiteks Ivo Linna, Eino Baskin, Tuuli Roosma, Helen Sildna, Märt Avandi, Andrus Vaarik –, kes edastasid oma sõnumi videolugudes.
Nii libedalt ei läinud töö aga aktivistide grupis. Oli neid, kes soovisid kohe seadusega siduda ka samasooliste abielude teema, kuid Sooäär oli sellele vastu. Tekkisid pinged, kus ei pidanud asju seletama enam ühiskonnale, vaid selgeks rääkima omavahelisi põhitõdesid. Nad tunnistavad: jah, eelnõu tekkis üsna üleöö.
Kevadel oli veel õrn lootus, et seaduse saab vastu võtta enne suvepausi. Strateegia oli üsna detailideni paigas, kuid tuhandete inimeste kirjad riigikogu liikmetele vaigistasid entusiasmi. Kevadel jäi arvestamata ka see, et Varro Vooglaid saab ühiskonnas nii kuuldavaks-nähtavaks. Mõjusaks.
Seadus on vastu võetud, president selle välja kuulutanud, aga sellega pole lugu lõppenud. Kooseluseadus saab jõustuda alles siis, kui kehtestatud on ka rakendusaktid. Suure tõenäosusega jääb rakendusaktide vastuvõtmine järgmise riigikogu koosseisu ülesandeks.
POOLT
Meelis Mälberg (Reformierakond)
Paul-Eerik Rummo (Reformierakond)
Valdo Randpere (Reformierakond)
Rait Maruste (Reformierakond)
Lauri Luik (Reformierakond)
Laine Randjärv (Reformierakond)
Rein Aidma (Reformierakond)
Mati Raidma (Reformierakond)
Remo Holsmer (Reformierakond)
Kalle Palling (Reformierakond)
Tõnis Kõiv (Reformierakond)
Jüri Jaanson (Reformierakond)
Imre Sooäär (Reformierakond)
Andre Sepp (Reformierakond)
Arto Aas (Reformierakond)
Kalle Jents (Reformierakond)
Kristen Michal (Reformierakond)
Tiina Lokk-Tramberg (Reformierakond)
Kalev Kallemets (Reformierakond)
Lauri Laasi (Keskerakond)
Priit Toobal (Keskerakond)
Kadri Simson (Keskerakond)
Olga Sõtnik (Keskerakond)
Marianne Mikko (SDE)
Mart Meri (SDE)
Neeme Suur (SDE)
Kalev Kotkas (SDE)
Heljo Pikhof (SDE)
Karel Rüütli (SDE)
Indrek Saar (SDE)
Eiki Nestor (SDE)
Jaak Allik (SDE)
Rannar Vassiljev (SDE)
Jüri Morozov (SDE)
Barbi Pilvre (SDE)
Etti Kagarov (SDE)
Tatjana Jaanson (SDE)
Maimu Berg (SDE)
Rainer Vakra (fraktsioonitu)
Lembit Kaljuvee (fraktsioonitu)
VASTU
Andrus Saare (IRL)
Peeter Laurson (IRL)
Marko Pomerants (IRL)
Urmas Reinsalu (IRL)
Annely Akkermann (IRL)
Aivar Kokk (IRL)
Liisa-Ly Pakosta (IRL)
Priit Sibul (IRL)
Toomas Tõniste (IRL)
Sven Sester (IRL)
Margus Tsahkna (IRL)
Kaia Iva (IRL)
Tõnis Palts (IRL)
Helir-Valdor Seeder (IRL)
Siim Kiisler (IRL)
Ken-Marti Vaher (IRL)
Juhan Parts (IRL)
Jaak Aaviksoo (IRL)
Väino Linde (Reformierakond)
Igor Gräzin (Reformierakond)
Tõnu Juul (Reformierakond)
Peep Aru (Reformierakond)
Aivar Sõerd (Reformierakond)
Tarmo Mänd (Reformierakond)
Eldar Efendijev (Keskerakond)
Mihhail Stalnuhhin (Keskerakond)
Peeter Võsa (Keskerakond)
Kalev Kallo (Keskerakond)
Tarmo Tamm (Keskerakond)
Viktor Vassiljev (Keskerakond)
Vladimir Velman (Keskerakond)
Valeri Korb (Keskerakond)
Urbo Vaarmann (Keskerakond)
Mihhail Korb (Keskerakond)
Andres Herkel (fraktsioonitu)
Deniss Boroditš (fraktsioonitu)
Aivar Riisalu (fraktsioonitu)
Kalle Laanet (fraktsioonitu)
EI HÄÄLETANUD
Marko Mihkelson (IRL), Jaanus Tamkivi (Reformierakond), Terje Trei (Reformierakond), Aare Heinvee (Reformierakond), Aivar Rosenberg (Reformierakond), Jüri Ratas (Keskerakond), Marika Tuus-Laul (Keskerakond), Jaan Õunapuu (SDE), Kalvi Kõva (SDE), Tiit Tammsaar (SDE)
POLNUD KOHAL
Erki Nool (IRL), Ene Ergma (IRL), Reet Roos (IRL), Margus Hanson (Reformierakond), Kalev Lillo (Reformierakond), Tarmo Leinatamm (Reformierakond), Rein Lang (Reformierakond), Enn Eesmaa (Keskerakond), Mailis Reps (Keskerakond), Heimar Lenk (Keskerakond), Siret Kotka (Keskerakond), Rein Randver (SDE), Inara Luigas (fraktsioonitu).