Postimees: Suurkogu kohal vana Isamaa vaim
07.06.2015MeediakajastusSamal ajal kui Margus Tsahkna soleeris laupäeval pealinnas Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) suurkogul vast valitud esimehena, oli tema koht «Riigimeeste» rahvatantsurühma liikmena Rakveres meeste tantsupeo kahel esimesel etendusel tühi.
Pühapäevastel etendustel tantsis aga 835 häälega IRLi kolmandaks esimeheks valitud Tsahkna Virumaal suurkogueelsed ja -aegsed pinged välja. Tänasest algab esimehe päristöö – platsi puhtaks löömine, nagu ta murelike nägudega suurkogul osalenud erakonnakaaslastele lubas. Siin peab ta lootma kolmapäeval kogunevale uuele aukohtule, kes sai eelmiselt aukohtult päranduseks häbiväärse Pärnumaal häältega manipuleerimise (või lihtlabaselt häälte ostmise) katses osalenute väljaselgitamise.
Aukohus vahetus peaaegu täielikult. Avo Üprus, üks kahest vana aukohtu liikmest, kes jätkab ka uues koosseisus, pidas suurkogul kõige otsekohesema kõne.
«Need isikud, kes seda [pettust] kavandasid ja korraldasid, tuleb tuua päevavalgele, millise kivi all nad end ka ei peidaks,» lubas ta. «Erakonda sisse ostetud ja siis välja heidetud Pärnu allilm on vähem ohtlik ja madal kui nende värbamise tellijad.»
Osa eestseisusest vahetus
Seni avalikkuses räägitud võimalikest pettusekatse tellimisega seotud isikutest valiti uude 20-liikmelisse eestseisusesse riigikogu liige Aivar Kokk ning ettevõtja, Tsahkna vastane Tartust Peeter Laurson, samuti IR-Li noorte esimees, Pärnust pärit Linda Eichler. Välja jäi neist Kaspar Kokk.
Eestseisusse ei pääsenud ka endine Pärnu maavanem, nüüd riigikogu liige Andres Metsoja. Ettevõtja Rein Kilk, keda samuti seostatakse Pärnu skandaaliga, ei kandideerinud valitavatesse ametitesse, kuid ta oli kohal ja suhtles aktiivselt kuluaarides.
Kui Tsahkna valimist erakonna esimeheks ei õnnestunud tema vastastel väärata, siis oli suurkogul siiski piisavalt neid, kes hääletasid võimalikud kahtlusalused eestseisusesse.
Üksüheselt ei saa väita, et suurkogu värskete, ilmnenud kriminaalse tausta pärast erakonnast välgukiirul välja heitmata jäänud liikmete hääli oli veidi üle 200 – need, mis anti teisele esimehekandidaadile Jaan Männikule. Aga nn Männiku bloki heaks agiteerituid oli siiski paarisaja ringis, kui lugeda eestseisusesse pääsenute häältesaaki. IRLi eestseisus muutus kolmandiku võrra.
Sama blokk agiteeris ka Marko Mihkelsoni poolt, kes sai aseesimehena enim hääli (299). Teiseks jäi naisteühenduse kandidaat Kaia Iva (273 häält). Kolmandana anti Siim Kiislerile 204 häält.
Tsahkna sõnul on 24-liikmelises eestseisuses esindatud erakonna erinevad pooled. Samas soovib ta kutsuda suurkogu uuesti kokku enne korralist kahe aasta möödumist, et muuta põhikirja: «Tahan eestseisust poole võrra vähendada.»
Esimehe unistus
Suurkogul osalenud ligi tuhandest liikmest oli enamik keskealised ja vanemad – need, kellest paljud olid astunud selle erakonna eellaste liikmeks juba kuni paarkümmend aastat tagasi noore inimesena.
Tsahkna lubas taas kokku kutsuda ka erakonna rahvakogu, mis on korra juba kogunenud. «On vaja kaht rahvakogu: üks erakonna sisepoliitika ja juhtimise arutamiseks ning teine nn maailmavaate-teemaline,» lausus ta.
Tsahkna lubas rohkem kaasata ka IRLi kuuluvaid valla- ja linnajuhte.
«Meil on 80 kohalike omavalitsuste juhti,» nimetas ta ning viitas, et see annab erakonnale võimaluse olulisel määral sekkuda ka tuleva aasta presidendivalimistesse.
Tsahkna unistus on muuta erakonna nimi tulevikus taas Isamaaks, kuid ta tõdes, et see väärikas nimi tuleb enne uuesti välja teenida.
Eestseisus
Esimees: Margus Tsahkna.
Aseesimehed: Marko Mihkelson, Kaia Iva, Siim Kiisler.
Liikmed: riigikogulased Raivo Aeg, Aivar Kokk, Viktoria Ladõnska-ja, Mart Nutt, Juhan Parts, Helir-Valdor Seeder, Priit Sibul, Ken-Marti Vaher; ministrid Urmas Reinsalu, Sven Sester; Euroopa Parlamendi liige Tunne Kelam, ettevõtjad Olle Koop, Peeter Laurson, Tõnis Palts; erakonnaga seotud eri ametite ja ühenduste liikmed Linda Eichler, Tarmo Kruusimäe, Sirle Rosenfeldt, Andrus Saare; maavanem Ulla Preeden; heategevusühenduse liige Riina Solman.