Postimees: Uus riigieelarve seadus ootab kiiret vastuvõtmist (Liina Valdre)
17.10.2013MeediakajastusValitsus kiitis eile heaks uue riigieelarve seaduse eelnõu. Riigikogule antakse eelnõu üle esmaspäeval; parlamendil on seejärel selle vastuvõtmiseks aega viis töönädalat.
Kiire on asjaga sellepärast, et eelnõuga on plaanis Eesti õigusesse üle võtta direktiiv liikmesriikide eelarveraamistiku miinimumnõuete kohta. Ülevõtmise tähtaeg on aga juba selle aasta 31. detsember.
Suurima direktiivist tuleneva muudatusena on kavas kirjutada Eesti seadusesse sisse eelarve tasakaalu nõue. Eelarvereegel on kavas kehtestada ka keskvalitsusse kuuluvatele sihtasutustele, äriühingutele ja avalik-õiguslikele juriidilistele isikutele.
Ka saab Eesti Pank uue seadusega endale ülesande avaldada arvamust majandusprognooside ja eelarvepositsiooni eesmärkide kohta.
Kõik uuendused seaduses ei tulene direktiivist. Näiteks soovib valitsus luua ka senisest otsesema seose arengukavade ja riigieelarve vahel ning seada ministeeriumide valitsemisaladele nelja-aastased kululaed. Ühtlasi tahab riik kehtestada ühtsed reeglid, et kõiki valdkonna arengukavasid, mille kinnitab valitsus, tuleb eelnevalt arutada riigikogus.
Võttes arvesse avaliku kommenteerimise käigus saadud tagasisidet, on eelnõu ka täiustatud ning loobutud näiteks töötuskindlustusmakse määra kehtestamisest riigikogus.
Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Sven Sesteri (IRL) sõnul läheb neil eelnõuga igal juhul väga kiireks ja kindlasti on see parlamendi jaoks probleem. «Oluline on Euroopa Liidu õigusaktid õigeks ajaks üle võtta. Kui arutelud lähevad pikemaks, võivad riigisisesed teemad ka hilisemaks jääda,» pakkus ta üht võimalikku lahendust.
Direktiivi tähtajaks ülevõtmata jätmisega seonduva otsustab juba Euroopa Komisjon.
Võimalikke diskussioonipunkte Sester ennustada ei osanud, kuid märkis samas, et eelnõu kohta on kooskõlastusajal avaldanud väga palju eriarvamusi nii ministeeriumid kui ka riigikontroll.
«Eelnõu on ka nende mõjul muudetud, nii et lõpliku variandi kohta ei saa praegu midagi öelda,» märkis rahanduskomisjoni esimees.
Terviklikku eelnõu arutas valitsus esimest korda tänavu juunis, aktiivselt on rahandusministeerium tegelnud eelnõuga aga juba veidi rohkem kui aasta. Kuna seadusega kehtima hakkavad muudatused puudutavad kõiki valitsussektori liikmeid, on nende seisukohtadega arvestamine ja täpsete lahenduste leidmine ministeeriumi asekantsleri Ivar Siku sõnul ka nii pikalt aega võtnud.