Sakala.ajaleht.ee: Tähtsasse euroametisse on Parts on ikka ainus valik

01.12.2015Meediakajastus

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) kandidaat Euroopa Kontrollikoja liikme kohale on endiselt Juhan Parts, kuigi sotsiaaldemokraadid sõdivad sellele vastu.

IRL-i juht Margus Tsahkna, kes kohtus eile Reformierakonna juhi Taavi Rõivase ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) juhi Jevgeni Ossinovskiga, tunnistas võimuliidus erimeelsuste püsimist.

«Praegu on ametlik kandidaat Juhan Parts. Erimeelsused jäid aga üles ja teemaga tuleb edasi tegeleda,» lausus ta pärast 40-minutilist arutelu Rõivase ja Ossinovskiga.

Hoolimata koalitsioonikaaslase SDE teravast vastuseisust esitas IRL-i kuuluv rahandusminister Sven Sester möödunud nädalal parteikaaslase Juhan Partsi ametlikult Euroopa Kontrollikoja liikme kandidaadiks, põhjendades oma otsust Partsi sobivusega sellele ametikohale, samuti sooviga tekitada valitsuses diskussiooni.

Vastates küsimusele võimupartnerite ees seisvatest valikutest, ütles Tsahkna: «Variandid on, et peame uuesti kokku saama ja arutama. Tuleb arutada valitsusega, see on valitsuse otsus. Peame täiesti tõsiselt vaatama, kas tegu on tugeva kandidaadiga või mitte, ja jätma kõrvale kõik poliitilised mängud.»

Võimuliidu juhtide järgmise kokkusaamise aega ja sisu Tsahkna prognoosida ei osanud.

Jevgeni Ossinovski kinnitas pärast eilset kohtumist, et SDE ei toeta Juhan Partsi, ning Taavi Rõivas nentis koalitsioonipartnerite vahelist patiseisu.

«SDE on selgelt otsustanud, et ei toeta IRL-i kandidaati Juhan Partsi. Tsahkna väljendas täna seisukohta, et nemad toetavad Partsi,» rääkis Ossinovski pärast kohtumist.

Vajalikku konsensust Partsi kandidatuuri küsimuses Ossinovski kinnitusel ei teki. «Ütlesin, et oleks mõistlik alustada uue kandidaadi otsinguga, ja me leppisime kokku, et jätkame lähipäevil esimeeste tasemel selles küsimuses konsultatsioone,» märkis ta ning lisas, et kandidaati ei peaks otsima ainult poliitikute hulgast.

Ossinovski tõi välja, et kohtumisel ei nimetatud kordagi meedias võimaliku kandidaadina väljakäidud endise õiguskantsleri Allar Jõksi, Eesti Panga endise asepresidendi Märten Rossi või kellegi kolmanda nime.»

Ossinovski eitas võimalust, nagu võiks vastuseis kontrollikoja liikme nimetamise asjus päädida valitsuskriisiga. «Kontrollikoja liikme osas pole mingit varasemat kokkulepet sõlmitud ja seda pole koalitsioonilepingus fikseeritud. Meilt on küsitud toetust Partsile, meie oleme vastu ja nüüd tuleb otsida uus inimene,» lausus ta.

Eile hommikul kohtus riigikontrolör Alar Karis Juhan Partsiga ja ta edastab oma arvamuse selle küsijale ehk rahandusministrile.

Praegune Euroopa Kontrollikoja liige Kersti Kaljulaid lahkub sellest ametist järgmisel kevadel, kuid juba selle aasta novembris oleks pidanud uus liige teada olema.