Sakala: Kaduv tollimaks toob küünla­tehasele suure kokkuhoiu (Marko Suurmägi)

26.04.2017Meediakajastus

Viljandi küünlatootja Hansa Candle võib juba paari kuu pärast loota kuni 100 000 euro suurust kokkuhoidu aastas, sest mitme riigi ühise töö tulemusena saab küünlatootja hakata parafiini ostma senisest odavamalt.

Kolmapäeval käis Viljandi küünlatehases rahandusminister Sven Sester, kes Hansa Candle’i esindaja Harri Juhani Aaltoneni sõnul oli ka omalt poolt andnud suure panuse, et küünlatootjaid ahistanud üle-euroopaline maks neile kergemaks muutuks.

Nagu ka teised Euroopa Liidus tegutsevad suured küünlatehased, pidi Hansa Candle Venemaalt, Hiinast, Türgist või mujalt väljastpoolt euroliitu toodud parafiini eest maksma 2,2 protsendi suurust impordimaksu.

Paradoks oli selles, et euroliidus endas toodetavast parafiinist siinsetele tehastele kuidagi ei jagunud. Nii polnud ka parafiinitootjad sugugi selle vastu, et küünlategemiseks kõige vajalikum materjal ilma maksuta Euroopasse jõuaks.

«Kui parafiin on veel suveni maksu all, siis küünlaid võis samal ajal teistest riikidest ilma igasuguse maksuta sisse tuua,» tõi Aaltonen välja veel ühe vastuolu.

Juulist ei tohi parafiini Euroopasse tuua nii palju, kui tahetakse, vaid kvoodi järgi. See on 60 000 tonni poole aasta jooksul. Viljandi küünlatehasel oleks vaja sellest umbes 3000 tonni. Kuidas kvooti jagama hakatakse, pole teada, ja kas Viljandi tehas sellest võidab, ei saanud Aaltonen veel öelda.

Kui nimetatud kogus tõesti lisamaksuta Viljandisse jõuaks, vähendaks see Hansa Candle’i kulu aastas 50 000 – 100 000 euro võrra. «See on ikka väga tuntav kulude langus,» sõnas Aaltonen.

Parafiini tollimaksu kadumisele aitas Aaltoneni hinnangul palju kaasa Eesti rahandusministeerium. «See oli mitme riigi ühine töö ning väga hea ministeeriumi ja ettevõtjate ühine pingutus,» rääkis Aaltonen. «Lõpuks viis see sihile ja Brüsselis loobuti tollist.»