Sakala: Uus valitsus asub ametisse (BNS)

21.11.2016Meediakajastus

Keskerakonna esimees Jüri Ratas, Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esimees Margus Tsahkna ning Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esimees Jevgeni Ossinovski allkirjastasid eile Toompea lossis koalitsioonilepingu.

Järgnes riigikogu istung, kus Ratas tutvustas uue valitsuse olemust ja vastas küsimustele. Pärast parlamendilt volituste saamist esitas Ratas valitsuse koosseisu presidendile ametisse nimetamiseks. Presidendi kantselei teatel nimetab president uue valitsuse ametisse tõenäoliselt täna, teisipäeval.

Ülesande valitsus moodustada andis president Kersti Kaljulaid Keskerakonna esimehele Jüri Ratasele pühapäeval Tallinnas Kadriorus.

«Rääkisin pärast umbusaldusavalduse toimumist kõigi parlamendierakondade esimeestega ja usun, et Jüri Ratas suudab moodustada tugeva ja teotahtelise valitsuse,» ütles Kaljulaid. «Eesti senine suund välis- ja julgeolekupoliitikas peab säilima ning seda on kõigi kolme erakonna juhid mulle ka kinnitanud. See, milline saab olema uue valitsusliidu programm, milliseid väärtusi ja sõnumeid see kannab, on parlamentaarses demokraatias parlamendi otsus. Kui uus valitsus saab parlamendi enamuse toetuse, siis on see rahva tahe. See ongi parlamentaarne demokraatia.»

Keskerakonna volikogu laupäevasel istungil koalitsioonilepingust ülevaadet andes ütles Jüri Ratas, et koalitsioonilepingust ei saa jäika dokumenti, mis kaitseks valitsust probleemide lahendamise vajaduse eest. «Mitte ükski hea idee ei tohi arutamata jääda seetõttu, et see pole koalitsioonilepingusse kirjutatud,» lausus ta. «Me ei pretendeeri kõiketeadja tiitlile, see saab olema valitsus, mis on headele ideedele alati avatud.»

Keskerakonna esimehe sõnul polnud koalitsioonilepet lihtne saavutada, kuid see tuli välja parimal võimalikul kujul, sest sihiks seati probleemide lahendamine.

Ratase sõnul ootab Eestit suurim ja märgilisim maksureform pärast taasiseseisvumist.

«Klaarime kohe ära astmelise tulumaksu küsimuse: kas see siis tuleb või ei tule. Vastus on see, et viime astmelise tulumaksu idee maksusüsteemi sisse ning tekivad selged astmed, kuid klassikaliseks astmeliseks tulumaksuks me seda nimetada ei saa. Kindlasti on uus maksupakett oluliselt õiglasem ning suurendab madalapalgaliste ja keskklassi sissetulekuid,» rääkis ta.

Ratase sõnul on ülimalt oluline maksuvaba tulu tõus 500 euroni alates 2018. aastast. See tähendab, et kuni 1200 eurot teeniv inimene saab 62 eurot kuus rohkem kätte. 1758 eurot teenivad inimesed saavad edaspidi sama palju kätte kui praegu ning alates 2100 eurost kaob maksuvaba tulu määr, millest rohkem teeniv inimene saab kuus 36 eurot vähem kätte kui praegu.

Uus valitsusliit lubab oma eesmärgiks seada alkoholitarbimise vähendamise ja sellest tulenevad tervisekahjud.

Välismeediasse jõudnud jutt Eesti läänemeelse valitsuse asendumisest Kremli-meelsega on Ratase sõnul lausvale.

«Sellise jutu levitamine on alatu ja väiklane, see on isiklikust kibestumisest kantud pahameel, mis heidab varju kogu riigile,» märkis ta.

Sarnaselt Reformierakonna juhitud koalitsiooniga ei poolda uus võimuliit kohustuslikke rändekvoote.

Kuigi Keskerakond on seni teravalt kritiseerinud e-hääletamist, nähtub uue võimuliidu aluspõhimõtetest, et koalitsioonil pole plaanis seda kaotada.

ARVAMUS

Valdo Randpere,
reformierakondlane

Reformierakond ei anna uuele valitsuskoalitsioonile sadat kriitikavaba päeva. Ma ei saa ausalt öeldes aru sellest saja päeva jutust. Eks ta samasugune jutt on, nagu lastele räägitakse, et jõuluvana on olemas. Kui midagi väga valesti on, siis keegi ei hakka kalendrist päevi lugema, ütlema, et oi, kuule, sada päeva ei ole möödas. See on pseudoküsimus.

KESKERAKOND:

JÜRI RATAS, peaminister

KADRI SIMSON, majandusminister

MAILIS REPS, haridusminister

MARTIN REPINSKI, maaeluminister

MIHHAIL KORB, riigihaldusminister

ISAMAA JA RESPUBLICA LIIT:

MARGUS TSAHKNA, kaitseminister

KAIA IVA,sotsiaalkaitseminister

MARKO POMERANTS, keskkonnaminister

URMAS REINSALU, justiitsminister

SVEN SESTER, rahandusminister

SOTSIAALDEMOKRAATLIK ERAKOND:

JEVGENI OSSINOVSKI, tervise- ja tööminister

INDREK SAAR, kultuuriminister

SVEN MIKSER, välisminister

ANDRES ANVELT, siseminister

URVE PALO, ettevõtlus- ja majandusarengu minister