Uudisvoog.postimees.ee: Rahandusminister Sven Sester osaleb Astana majandusfoorumil

23.05.2016Pressiteade

Rahandusminister Sven Sester on teisipäevast kuni neljapäevani töövisiidil Kasahstani pealinnas Astanas, kus esineb majandusfoorumil peapaneelis ettekandega. Visiidi käigus kohtub ta sealsete ministrite ja ettevõtete esindajatega ning allkirjastatakse kahe riigi vaheline avaliku teenistuse alane koostööleping.

„Soovin Kasahstanis, kohtumisel rahandusministriga tutvustada Eesti majanduse käekäiku, rääkida kahe riigi vahelistest ärisuhetest ning võimalikust koostööst. Kindlasti võtan jutuks meie piiriülese koostöö teiste riikidega ning seda eeskätt e-tolli ja e-maksuameti kontekstis,“ ütles rahandusminister Sven Sester.

Visiidi esimesel päeval kohtub Sester Astana avaliku halduse instituudi rektoriga ning peab loengu instituudi üliõpilastele. Minister kõneleb Eesti haldusreformist, riigivalitsemise reformist, e-valitsemisest ning Eesti edusammudest korruptsiooni ennetamisel.

Kolmapäeval osaleb minister rahvusvahelisel Siiditee foorumil kõnega, milles toob välja ajaloolise Siiditee olulisuse Kasahstani transiidiärile ning Eesti kui võimaliku transiidihoova Hiinast Skandinaaviasse ja Soome liikuvate kaupade transportimisel. Veel kohtub minister Kasahstani avaliku halduse arenduskeskuse direktoriga ning avaliku halduse ministriga. Kohtumisel tutvustab Sven Sester Eesti e-residentsuse programmi ning juttu tuleb meie käimas olevast riigireformist. Kohtumisel allkirjastatakse kahe riigi vaheline avaliku halduse ning sellealase koostöö leping.

Neljapäeval peab minister kõne Kasahstani avaliku halduse arenduskeskuse korraldataval avaliku teenistuse parimate praktikate jagamise foorumil. Minister tutvustab lähemalt Eestis pakutavaid innovaatilisi e-riigi lahendusi, näiteks ID-kaardiga seotud teenuseid ning e-residentsuse algatust.

Lisaks kohtub rahandusminister Sester Kasahstani raudtee presidendi Askar Maminiga ning Kasahstani rahandusministri Bakhyt Sultanoviga.

Visiidi lõpetuseks kohtub minister Astana avaliku halduse arenduskeskuse juhi Bolatbek Abdrassiloviga, kellega tuleb jutuks avaliku halduse akadeemia tegevus riigis laiemalt ning selle õppeprogramm.

Astana majandusfoorumi (AEF) kutsusid ellu Kasahstani valitsus ning Euraasia majandusteadlaste ühing 2008. aastal. Iga-aastasele majandusfoorumile Astanasse koguneb rohkem kui 8000 delegaati sajast riigist. Nende hulka kuuluvad ettevõtete tegevjuhid, poliitikud, ajakirjanikud ning teadlased.

Lähemalt Astana majandusfoorumi kohta saab lugeda foorumi veebilehelt: http://forum-astana.org/en/.

Eesti ja Kasahstan sõlmisid diplomaatilised suhted 1992. aasta 27. mail. Eesti suursaatkond Astanas tegutseb alates 2011. aastast.

Suhete arengule on olulise tähendusega Eesti ja Kasahstani majandus-, teadus- ja tehnikakoostöö jõustumine 2010. aastal, mille järel hakkas koos käima Eesti ja Kasahstani valitsuste vaheline komisjon. Eesti jaoks on koostöös Kasahstaniga huvipakkuvateks teemadeks lisaks transpordile ja transiidile ka näiteks keskkond (säästlik areng, roheline energia), haridus, põllumajandus ning sotsiaalvaldkond. Kasahstanile pakuvad huvi Eesti kogemused küberkaitse alal ja IT-lahenduste kasutamine mitmetes valdkondades.

Lisainfo:

Maria Murakas
Avalike suhete osakond
Rahandusministeerium
tel 611 3027 | 567 06868
maria.murakas@fin.ee
www.rahandusministeerium.ee | Endla 13, 10122 Tallinn
twitter.com/rahandus | blogi.fin.ee