Uudisvoog.postimees.ee: Sester: EBRD keskendub riikide erinevatele vajadustele

12.05.2016Pressiteade

Rahandusministeeriumi pressiteade
12.5.2016

10.-12. maini Londonis toimunud Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupanga (EBRD) aastakoosolekul kinnitati panga järgmiste aastate arengukava, mille fookuses on arenevad riigid ja majanduskasv. Panga järgmiseks presidendiks valiti taas Suma Chakrabarti.

“Chakrabarti saavutas vaatamata keerulisele investeerimiskeskkonnale EBRDga häid tulemusi. Tema eelmisel ametiajal pidi pank hakkama saama mitmete ootamatute väljakutsetega – näiteks Ukraina-Vene suhete ja sanktsioonidega Venemaa suunal ning viimase aja suurima väljakutsega – migratsioonikriisi leevendamisega. President Chakrabarti jätkab tugeva meeskonna juhina,” ütles rahandusminister Sven Sester. Ta lisas, et EBRD pikaajalised prioriteedid on klientriikide erinevad vajadused ning eriti energiaefektiivsus ja erasektori konkurentsivõime kasv, mis on Eestilegi olulised eesmärgid.

President Chakrabarti rõhutas enda kõnes, et vaatamata saavutatud edule – näiteks Ukrainas aitas EBRD hiljuti luua ettevõtlusombudsmani ametikoha, kes aitab parandada ettevõtluskeskkonda – jätkab pank pingutusi, et teha veelgi rohkem klientriikide abistamiseks. Kui EBRD oma tegevust 25 aastat tagasi alustas, olid klientriigid profiililt väga sarnased, seetõttu ka panga pakutavad lahendused ja abivahendid sarnased. Praeguseks on klientriikide ring suurenenud ning nende olukord, vajadused ja väljakutsed väga erinevad. Seetõttu püüab pank tulevikus veelgi rohkem keskenduda riikide ja regioonide spetsiifilistele vajadustele, et paremini kliente teenindada ning toetada nende majanduskasvu ja reforme. Eraldi keskendutakse näiteks 13 riigile, kes on ELi liikmed, nende hulgas ka Eesti.

EBRD aastakoosolekul kiideti heaks 2015. aasta aastaaruanne, majandusaasta tulu jaotamine ning järgmise kolme aasta, 2016-2018, EBRD strateegia rakendusplaan. Aastakoosoleku raames toimus kohtumine rahvusvaheliste pangagruppide esindajatega. Eestit esindas seal rahandusministeeriumi kantsler VeikoTali.

EBRD toetab oma tegevusega maailma keskkonnasõbralikku ja säästvat arengut ning aitab ettevõtetel areneda läbi finantsinvesteeringute, äriteenuste pakkumise ning kõrgetasemelises poliitilises dialoogis osalemise. EBRD eesmärk on soodustada riikide üleminekut turumajandusele, edendades samal ajal innovatsiooni, majanduskasvu ja toetada läbipaistvust. EBRD loodi aastal 1990 eesmärgiga edendada ja toetada Kesk- ja Ida-Euroopa riikide siirdemajandusi, nüüd on panga portfell laienenud eelkõige Vahemere regiooni suunas. EBRD omanikud on EBRD liikmesriigid.

Lisainfo EBRD aastakoosoleku kohta http://www.ebrd.com/home

Lisainfo:

Maria Murakas
Avalike suhete osakond
Rahandusministeerium
tel 611 3027 | 567 06868
maria.murakas@fin.ee
www.rahandusministeerium.ee | Endla 13, 10122 Tallinn
twitter.com/rahandus | blogi.fin.ee