Valgamalane: Juhtkiri: Toolitants selleks korraks läbi

21.11.2016Meediakajastus

Kui kõik plaanipäraselt kulgeb, nimetab president lähipäevil ametisse uue Eesti valitsuse. Eeldused selleks said loodud, kui Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) eestseisus nimetas eile erakonna ministrikandidaadid. Teised kaks valitsusse pürgivat parteid tegid seda juba laupäeval.

Üllatavaid valikuid on ministrikandidaatide seas vähe – eriti kui vaadata, keda näevad ministritena IRL ja sotsid. Seejuures jätkab viis ametist lahkuva valitsuse ministrit senises ametis. Iseenesest on see hea, kuna suurendab stabiilsust riigi juhtimisel.

Teisalt on need viis inimest päris keerulises olukorras, kuna mitmeski küsimuses on ametisseastuva valitsuse põhimõtted eelkäijaga võrreldes hoopis erinevad. Näiteks rahandusministrina jätkav Sven Sester IRList pidi seni avalikkuse ees õigustama Rõivase valitsuse otsust tõsta uuest aastast majutusasutuste käibemaksu, värske koalitsioon aga kõigi eelduste kohaselt loobub sellest plaanist.

Mõni uue valitsuse liige on ka selline, kes varem küll ministriametis olnud, aga juhtinud hoopis teist ministeeriumit. Näiteks senine sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna asub ilmselt kaitseministri, kunagine kaitseminister Sven Mikser välisministri toolile.

Jätkuvalt kehtib põhimõte, et minister ei pea olema niivõrd hea spetsialist kui ustav parteisõdur. Mõnigi uus minister oleks hariduse poolest sobinud pigem mõne teise ministeeriumi etteotsa.

Näiteks haridusministriks saab nii kodu- kui välismaal sotsiaalteadusi õppinud Mailis Reps,  sotsiaalkaitseministriks õpetaja ja õppealajuhatajana töötanud Kaia Iva. Majandusministriks saab ilmselt ajalooharidusega Kadri Simson, riigihaldusministriks aga majandusteaduste magister Mihhail Korb.

Tõenäoline uus maaeluminister Martin Repinski on küll tugev praktik ja tal on ka valdkondlik haridus – paraku on see omandatud Olustvere teenindus- ja maamajanduskoolis. Erialane kõrgharidus 30aastasel noorel mehel puudub.

Seega võib öelda, et ministrikohtade jaotus sündis suuresti toolitantsu põhimõttel. Erialase kompetentsi kaalusid üles jõujooned kolme valitsuspartei vahel ja nende sees.