Vali Uudised: Valitsuse 100 päeva, mis tekitasid kõhedust

28.03.2017Meediakajastus

Kui tänast Keskerakonna, IRL-i ja sotside valitsust sajapäevase ametisoleku eest üldse kiita, siis vaid selle eest, mida nad ei teinud. Seda, kui suur oli oht äraspidi tegemiseks, võime vaid oletada.
Autodele erimoodi numbrimärkide tegemine, vene keele nihutamine riigikeele kõrvale, Tallinnas venekeelse koolihariduse säilitamine, välja käidud idee hallipassirahvale kodakondsuse andmisest, alkoholiaktsiisi tõusu kohta kehtiva lubaduse murdmine on kõik hullud asjad. Kui on loota ja arvata, et opositsiooni jõupingutused ja omaenese eelmiste lubaduste arvestamine valitsuserakondade poolt jätab need ähvardused kas teostamata või pehmemateks, kui alul ähvardatud, siis võib tasakesi kergendatult ohata.
Valitsuse juhterakonnas kiputakse muudkui otsustama ja ümber otsustama. Kus on Keskerakonna presidendi otsevalimise kindel lubadus? Seda ei ole näha. Vastuseis Rail Balticule regionaalse Eesti säilimise nimel — ära muudetud mõne nädalaga, nüüd ollakse poolt.
Muide, valitsuse isiklikul süül ja vastutusel lasti hukka sotsiaaltoetuste arvestamise süsteem, mis vajaks arenduseks 1,2 miljonit eurot, aga tehakse ära poole vähemaga, 520 tuhandega. Kõrvutuseks — 120 pensionäri pensionilisa viibimine selle tõttu, et arvutis miski asjandus neli päeva ei töötanud, oli kunagi Keskerakonnale aluseks nõuda ministri tagasiastumist. Nüüd logisevad kümnete tuhandete maksed ja ei midagi! Muide, ka see on valitsuse senise tegevuse tähtis uudis: 500 000 inimest ei saa vahetada oma aeguvaid ID-kaarte, sest süsteeme ehk masinaid, spetsialiste, kontoreid ei saa tööle panna.
Mõni ime siis, et Keskerakonna eestvedamisel tahetakse Eesti kõige demokraatlikumat valimisprotseduuri, e-valimisi mõttetult piirata. Ju ütleb intuitsioon, et selle valitsuse puhul võivad arvutid tõesti põlema minna või kraavi joosta. Õnneks on Eestis spetsialistid alles…

Salalik rahanöörimine

Omaette ooper on kõikvõimalikud maksud, kaasa arvatud 6000-astmeline tulumaks, mille tulemusel pole võimalik oma kevadist tuludeklaratsiooni summat ennustada. Näiteks aasta keskel laekuv preemia võib tähendada, et peab järgmisel aastal tulumaksu juurde maksma. Igatahes teada on, et valitsus tahab võtta veelgi rohkem, aga nii salaliku süsteemiga, et arvutid hakkavad rahanöörimist varjates ülepingest tossu välja ajama.
Välispoliitikas lubati senist kurssi jätkata… Kuidas võtta. Peaministrierakonna nõudmisel tehti kolme Balti riigi ühisavaldus pehmemaks ja võeti tekstist välja Venemaa tegevust negatiivselt kirjeldavaid sõnastusi.
Sellist asja pole enne olnud, et Eesti taotleb idanaabri suhtes julgeolekupoliitilise teksti lahjendamist. Nagu ütles erukindral Ants Laaneots: seniks, kuni Keskerakonna ja Ühtse Venemaa vahel on kehtiv leping, ei suuda ükski teine vasakvalitsuse paber Eesti inimesi veenda, et Eesti julgeolek on tagatud.
Koomilist episoodi maaeluministri otsimisega ja tolle õnnetu kitselooga võib võtta muheda huumoriga, kui see ei peegeldaks üsna ootamatult ilmnenud asjaolu: uus valitsus ei saagi aru, mida ta võimul olles tahaks või tohiks teha. Kas keegi teab, kas Sisekaitseakadeemia ikka kolitakse Vene piiri äärde ja keskasutused üle Eesti laiali või mitte? Justkui ollakse tagasi tõmmanud, kindel ei saa olla. Muide, kolme nädala eest lubati nn sundüürnike asi joonde ajada, mida see ka ei tähendaks. Saladuskatte all ütlen – eelarves neid miljoneid eurosid ei ole, aga vaatame, mis saab!

Ministrid ju puha endised

On öeldud: uus valitsus on alles uus ja kogemusteta ega saa kohe lahendada neid probleeme, mis eelmisest valitsusest pooleli jäid… No ei ole nii! See valitsus tuli võimule täpselt enda poolt soovitud ajal ja olukorras, mille ta ise oli valinud. Enam ideaalsemat stardi-olukorda pole võimalik ette kujutadagi.
Rääkimata sellest, et oma ametis jätkanud ministrid ei suuda endiselt asju kokku panna. Nö vana kala IRL-i rahandusminister rabistab numbritega nagu kodus õppimata jätnud koolipoiss. Riigieelarve tasakaalu eestkõneleja minister Sven Sester ei vahetunud, kuid riigi rahakott tüürib miinusesse. IRL-i valimisprogrammis oldi kategooriliselt automaksu vastu, nüüd kiidab nende rahandusminister valitsuses vastuvõetud keskkonnalõivu nime all peituvat automaksu kui ainuõiget valikut. Tervishoiuvaldkonnas ja sotsiaalküsimustee ei tule Jevgeni Ossinovskilt neid lahendusi, mida ei tulnud ka eelmise valitsuse ajal. Haigekassa eelarve jääb auklikuks.
Kuigi tuleb möönda, et küll on hea, et valitsuse mitmed hullud tembud on vussi keeratud, on üks paha asi neil ometi õnnestunud: tekitada inimestes ärevust ja ebakindlust. Stabiilse majanduskeskkonna ülesehitamine ja selle kinnistamine ettevõtjate teadvuses võtab aastakümne ja tüki teistki, aga selle lõhkumisega sai hakkama 100 päevaga… Nagu ütlevad venelased — „lõhkumine pole ehitamine”. Selle kurva tõdemusega liigume vastu valitsuse järgmisele 1000 päevale lootuses, et nende lennukad ideed jäävad visisema ka edaspidi.

Kannatust meile!

IGOR GRÄZIN
riigikogu liige
Reformierakond