Videvik: Head mehed lubamagi! (Aare Kitsing, EPÜLi aseesimees)
06.03.2013MeediakajastusÄsja leidsime postkastist värvitrükis õnnitlusi maamaksuvaba aasta puhul Urmas Reinsalult, Sven Sesterilt ja Juhan Partsilt. Paljud olid aga ebameeldivalt üllatunud õnnitlustele järgnenud maksuteatisest, millel mõnelgi juhul oli nõutav summa varasemast suurem.Nimelt saavad kaupluste, restoranide, büroode või muude ettevõtetega samas majas asuvate kodude omanikud maksuvabastuse ainult maja juurde kuuluva maa elamumaana määratletud sihtotstarbeliselt osalt, mitte aga ärimaana määratletud osalt. Et paljud omavalitsused – Tallinn, Saue jt -tõstsid maksumäära, maksab elamumaa : ärimaa 75 : 25 suurema suhtega maatükil elav koduomanik varasemast rohkem.
Äripindadeta kõrvalmaja omanik saab aga täieliku maksuvabastuse, pälvides naabrite kadeduse. Loogiline oleks, et ärimaa osa maksu tasuksid äriettevõtjad, elamumaa osa aga elanikud, saades seega ka vabastuse. Aga ei!
Selline on populistliku va-limislubaduse täitmiseks kiirustades läbi surutud, kehtivat maksustamiskorda selgeks tegemata ja mõjudesse süvenemata ning süsteemselt läbi töötamata kehtestatud maamaksust vabastamise seadus, mis eirab põhiseadusliku võrdõiguslikkuse põhimõtteid.
Elanikkond jagatakse Veskimöldres, Merirahus, Viimsis jt eliitrajoonides elavaks 1500 m2 maamaksu soodustusega osaks ja kortermajades elavaks lihtrahvaks, kes peab kinni maksma äriettevõtete maamaksu ja taluma nende tegevusest tulenevaid ebameeldivusi -klientide (sh eespool nimetatud maksuvabastusega eliitrahva) autode müra, restoranide-pubide poole ööni kestvat lärmi, rääkimata tänavate, trepikodade ja hoovide risustamisest.
Maatükkide sihtotstarve määratakse üld- ja detailplaneeringutega, arvestades paikkonnale vajalikku ja sobivat äripindade lahendust. Sihtotstarbeline määratlus on aluseks edasisel projekteerimisel ja ehituslubade väljastamisel.
Maa kui selline jääb nii kortermaja kui ka kõrval asuva korterärimaja all nii ühes kui ka teises elavale koduomanikule samaks ning õiguse eest pidada äriettevõtet peaks ettevõtja maksma ka ärimaa osale määratud kogu maamaksu.
Eesti Pensionäride Ühenduste Liit pöördus vastava ettepanekuga Riigikogu rahanduskomisjoni poole ja sai komisjoni esimehelt Sven Sesterilt vastuse, et “…muutmine toob kaasa … mastaapseid, kulukaid ja aeganõudvaid ümberkorraldusi… võivad vajada ülevaatamist nt kinnistusregister ja sellesse tehtud kanded, maakataster, kinnistuomanike õigused ja kohustused.
Ma ei tea, kas Sven Sester pidas pensionäre ullikesteks, kes millestki aru ei saa, või ei ole ta ise asjasse süvenemata probleemist aru saanud.
Mingeid muutusi nimetatud registrites, kannetes, katastrites jne ei ole ju vaja teha, maa sihtotstarve, omandisuhted ja kõik muu jääb samaks.
Ainus, mida on vaja teha – jätta kõigile koduomanikele (ka liitsihtotstarbega maal) maksuteade väljastamata ja äri-ettevõtte maksuteatises asendada elamumaamaksu osa ärimaamaksuga. See on ühekordne tegevus ja vähendaks edasiseks tunduvalt arvestuslikuks maksumajanduslikuks tegevuseks kuluvat paberi- ja tööjõukulu omavalitsustes ja maksuametis.
Nii lihtne see ongi ja kui see tookski kaasa Sven Sesteri esitatud “mastaapseid raskusi”, tuleks siiski valimislubaduste nimel õiglus jalule seada!
Paljud korteriomanikud said tunduvalt suurema arve ka õuenurgas asuva garaaži aluse maatüki eest. EPUL pidas õigeks ja tegi ettepaneku vabastada maamaksust ka koduomanike kortermajade õuedes asuv, üheksakümnendate aastate maareformiga, õuemaast garaažiomanikele erastatud garaažialune (30-50 m2 suurune) maa.
Oma vastuses Sven Sester “põhjendatust ei tunneta”, sest siis võiks kodu juurde pidada ka “… parkimisplatsi, paadikuuri, sauna, mänguväljakut, lehtlat, tiiki, mesitarusid, lauta… jms”.
Selline vastus on mõnitav, neid asju korteriomaniku majaõues ei ole, neid maareformiga koduõuest ei erastatud, küll aga mahuvad need rajatised eliitrahva 1500-m2 maatükile ja saavad ka maksuvabastuse.
Seaduse muutmisega jäid lahendamata veel mitmedki küsimused, näiteks Nõmme elanike rohkem kui 1800-m2 krundid (eraldatud kruntide minimaalsuurus), mida vähendada, sinna midagi ehitada või mõnda puudki maha võtta ei tohi, sest krunt on Nõmme parkmetsa osa.
Selliseid, rohkem kui sadu tuhandeid “makšuvabastatud” koduomanikke pahandavaid küsimusi on ridamisi, kas või segadused maapiirkondades õuemaade määramisel.
Pikkamisi hakkab selguma tõde kodukulude vähendamise, maamaksust vabastamise, tasuta kõrghariduse jt müütidest.
EPUL pöördus nimetatud küsimustes vabariigi õiguskantsleri poole. Jääme ootama!