Võrumaa Teataja: Lõunapiirikaubandus lööb valusalt meie maapoode. Nursi pood on müügis

20.02.2017Meediakajastus

RIIGIKOGU SUURES SAALIS

Jaanuari keskpaiku oli kahes Võrumaa Teatajas jutuks Tsooru poepidaja Arvo Tamme näitel, kuidas lõunapiirikaubandus röövib maapoodnike une. Sellekohasele vabaerakondlaste arupärimisele vastas minister Sven Sester esmaspäeva, 13. veebruari õhtul kella poole seitsme paiku riigikogu suure saali ees: „Kuigi on tõsi, et aktsiisierinevused naaberriikidega mõjutavad kõige rohkem just piiriala poode, siis üksnes aktsiisiga alkoholi hinnavahet Eestis ja Lätis põhjendada ei saa. Aktsiisist tulenev hinnaerinevus Eesti ja Läti vahel alates 2017. aasta märtsist on pooleliitrise õllepurgi puhul ligikaudu 12 senti ning pooleliitrise viinapudeli puhul euro ja 88 senti. Ülejäänud hinnavahe tuleneb muudest teguritest, mida Eesti otseselt mõjutada ei saa. Kui Tsoorus müüdava viina hind – pool liitrit, 40 kraadi – oli eelmise aasta detsembris 3,33 eurot kallim võrreldes Valkas (Lätis) müüdava viina hinnaga, siis oli aktsiisierinevus sellel ajal veidi väiksem kui pool sellest erinevusest ehk euro ja 54 senti. Väikepoodides on hinnad tavaliselt kõrgemad, sest väikeste müügimahtude tingimustes on lisakulud (transpordikulu, müügikoha kulu jne) kaubaühiku kohta kõrgemad. Ka Tallinna kesklinnas asuvas alkoholimüügile spetsialiseerunud poes on õlle, viina, likööri Vana Tallinn hinnad madalamad kui Tsoorus asuvas väikepoes. Lätis mõjutavad toidukaupade hindu muu hulgas ka madalamad tööjõumaksude kulud (Täispikka vastust saab lugeda riigikogu stenogrammist „Arupärimine nr 291,13.02.2017”.)

Riigikogulane Andres Herkel (Vabaerakond) kommenteerib minister Sven Sesteri vastust: „Kurb, väga kurb! Minister Sester ei näidanud arupärimisele vastates ei empaatiat ega soovi vaadata aktsiisitõusule väikeettevõtja pilguga.

Lähenesime Eesti ja Läti aktsiisierinevustele just üksiknäite kaudu. Ehk mitte abstraktne maksuteema, vaid Tamme Arvo poe ellujäämise küsimus.

Milles minister Sester arupärimisele vastates eksis?

Esiteks, minister ei vastanud arupärimise nimiküsimusele: „Mida teha, et Tamme Arvo pood Tsoorus jääks alles?”. Ükski vastus ei andnud lootust. Vastupidi, minister peaaegu halvustas poepidajat arvates, et „poe eesmärgina võib käsitleda alkoholi müümist võimalikult suures koguses”.

Samuti arvustas minister arupärimise esitajaid, kui viitas, et „neidsamu küsimusi esitavad kõik alkoholi lobby-grupid”.

Demagoogia on ka ministri esitatud lootus, et kui Leedu oma aktsiisimäärasid tõstab, siis
Balti riikide alkoholiturg ühtlustub. Ei, siis ühtlustuvad aktsiisid Leedu ja Läti vahel, mitte meil Lätiga. Eesti ja Läti aktsiisierinevus on tekitanud plahvatusliku piirikaubanduse, kus eestlased käivad Lätist ostmas, maksuraha voolab Lätti ning sealt ostetut müüakse Eestis ka althõlma edasi.

Kui Läti aktsiisitase on 0,21 eurot liitri kohta viiepromillisel õllel (käibemaksuta), siis Eesti aktsiisimäär on tänavu 0,78 ja tuleval aastal 0,92 eurot. See on ilmselt kõrgeim aktsiisierinevus kahe ühist piiri omava Euroopa Liidu riigi vahel. Et piirikaubanduse teket vältida, ei tohiks aktsiisierinevus olla rohkem kui 20 protsenti.

Minister leiab, et Tamme Arvo ärihuvid ja „Alkoholipoliitika roheline raamat 2014” on leppimatus vastuolus. Jälle vale, sest roheline raamat sisaldab leebeid aktsiisitõusu meetmeid (viis protsenti aastas järgmise nelja aasta jooksul), aga ahned valitsused on pannud aktsiisitõusuks aastas 10-15 protsenti. See pole enam pahede maksustamine, vaid paheline maksustamine. Mõistlik aktsiisi-poliitika peab ära hoidma nii salaturu tekke kui ka piirikaubanduse.

Läti alkopoed on peale Valka peagi laienemas ka Apesse. Alkoholile lisanduvad peagi kõikvõimalikud muud tooted, mida piiril müüa. Kui rahandusminister Sesterit on peetud tuulelipuks, kes Reformierakonna valitsuses esindab ühtesid ja Keskerakonna valitsuses teisi seisukohti, siis aktsiisi-poliitikas on ta järjepidev. Tõsi, tegemist on järjepideva läbimõtlematusega.

Tamme Arvo ja Lõuna-Eesti väikepoed on selle mõtlematuse ohvrid.”

Mida arvab asjast Tamme Arvo? Mida arvavad asjast siitkandi väikepoodnikud? Kirjutage meile!