Ärileht.delfi.ee: Riigikokku jõuab täna üks kiiresti kokku traageldatud seadus, milles turuosalised näevad järgmist Eesti Energia päästeoperatsiooni (Siiri Liiva)

05.05.2020Meediakajastus

Täna pealelõunal läheb riigikogus esimesele lugemisele vaid paar kuud tagasi vabariigi valitsuse poolt algatatud elektrituruseaduse muudatus, mille eesmärgiks on seatud konkurentsi suurendamine energiasektoris. Turuosaliste hinnangul teenib see aga ennekõike riigifirma Eesti Energia huve.

Eesti Energia lubab tulevikus arvestada Eesti puiduturu võimalustega. Seni on riiklik energiahiid üsna järjekindlalt avalikkuses väitnud, et Eesti puitu nad oma põlevkivikateldes ei põleta, vaid toovad seda sisse. Küll aga võib see üsna pea suurel määral muutuda.

Sellele võimalusele viitas ka 21. aprillil majanduskomisjoni istungil osalenud majandus- ja taristuminister Taavi Aas. Istungi protokollist ilmneb, et Aas põhjendas elektrituruseaduse muutmise vajadust sellega, et eelmine aasta oli Eesti energeetikasektorile raske aasta, sest CO2 hind oli tipus ja tuli mõelda sellele, kuidas tagada energiajulgeolekut Eestis ning kuidas säilitada võimalikult palju töökohti.

Hilisema arutelu käigus lisab Aas komisjoni juhi Sven Sesteri küsimuse peale, kas vähempakkumisel määratletakse ka, mis puitu võib kasutada, et seal on esmalt mõjutajaks vähempakkumine ja teiseks kehtestatav toetuse ülemmäär, mis välistavad kvaliteetpuidu kasutamise elektrienergia tootmises. „Täna on turuolukord selline, et Eesti hakkepuidu müüjad tahaksid rohkem hakkepuitu müüa, kui Eesti Energia neilt ostab,” märgib ta muuhulgas.

Loe kogu artiklit