Äripäev: Kohus ei lubanud kütteõli eest diislimaksu nõuda

30.05.2017Meediakajastus

Tallinna halduskohus tühistas maksuotsuse, millega riik nõudis parvlaevadele rasket kütteõli müünud United Oililt 280 000 eurot diislikütuse aktsiisi.

Richard Tomingase ja tema äripartnerite firma müüs Väinamere Liinide laevadel kasutamiseks United DMA nimelist rasket kütteõli. Maksuamet leidis, et see on sarnane diisliga ning parvlaevadel kasutati seda mootorikütusena. Seetõttu nõudis riik firmalt välja 280 000 eurot diislikütuse aktsiisi.
Eelmisel nädalal otsustas Tallinna halduskohus otsuse tühistada. Kohtu arvates ei suutnud maksuamet näidata, et tegu on tõepoolest diislikütuse-sarnase kaubaga – puudusid ka teaduslikud tõendid.
Otsus pole veel jõustunud ning maksuametil on soovi korral juuni lõpuni aega see ringkonnakohtusse edasi kaevata.

Minister lobises liialt?

Eelmise aasta 24. oktoobril oli kütteõli teemaks ka riigikogu saalis. Mitu Vabaerakonna saadikut pärisid toona veel Reformierakonna juhitud valitsuse
rahandusministrilt Sven Sesterilt aru, miks on raske kütteõli aktsiis palju madalam kui diislikütusel ning mida on riik kurikavalate kütuseärimeeste vastu ette võtnud.
Opositsioonipoliitikud viitasid ka Äripäevas 2015. aastal ilmunud lugude seeriale kütuseärimeeste uutest nippidest. Lood paljastasid tulusa äri saladused: üks levinud nippe on segada kütust lisanditega ja müüa seda kütteõlina, kasutades ära seda, et kütteõli aktsiis on diisli omast mitukümmend korda madalam. Kaup põleb mootoris aga ikka nagu diislikütus.

Sester kirjeldas esialgu üldisemalt maksuameti töövõtteid. Seejärel aga teatas ta värskest töövõidust. “Järelevalve tulemusena on maksuhaldur alustanud 2016. aastal kahte maksumenetlust, sest müüdi diislikütusega sarnast rasket kütteõli ning see läks kasutusse mootorikütusena. Esimese maksmenetluse puhul määrati maksusummaks 280000 eurot,” rääkis Sester.

Nüüdseks on selge, et tegu oli United Oili suhtes tehtud otsusega, mille kohus nüüd ebapiisavate tõendite tõttu tagasi lükkas. Huvitavaks teeb asja see, et kütusefirmale väljastatud maksuotsus tehti alles 15. detsembril ehk minister raporteeris töövõidust enne, kui asi teoks sai.

Maksuseadus näeb ette, et maksuameti kohus on hoida maksusaladust ehk mitte jagada kõrvaliste isikutega kellegi maksuasju puudutavat teavet. Kuidas aga minister otsusest enne teada sai, eriti veel kõvasti enne asja ametlikku vormistamist?

Tavapärane infoliikumine

“MTA asub rahandusministeeriumi haldusalas ning riigieelarve eest vastutava ametkonnana liigub ameti ja ministeeriumi vahel info vajaduspõhiselt,” kommenteeris maksuameti kontrolliosakonnajuhataja asetäitja Kaido Lemendik.

Täpsemalt annavad maksuametnikud rahandusministeeriumile ülevaateid maksuriskide ja levinumate petuskeemide kohta.

Lemendik rõhutas, et ametnikud on siiski kohustatud maksusaladust hoidma, mistõttu pole skeemide kirjeldused ja viited maksumenetlustele isikustatud. Tema sõnul järgiti reegleid ka toona – anti ülevaade kütusesektoris käimasolevatest maksumenetlustest.