Delfi.ee: Isamaas on antud vaikimisvanne? Fraktsiooni liikmed ei avalda, millist koalitsiooni nad eelistavad (Herman Kelomees)

06.06.2022Meediakajastus

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles eile, et tal on uute koalitsioonipartneritega seoses eelistus olemas, ent et ta ei plaani seda välja öelda. Delfi uuris tema fraktsioonikaaslastelt, kas nemad on nõus kaarte avama.

Kas erakonnas on võetud vastu teadlik otsus, et oma eelistust ei avaldata?

Sven Sester endale sobivaimat varianti välja ei öelnud, ent lisas, et sellekohast ühist kokkulepet ei ole: “Kui kellegil on soov oma mõtteid edasi anda – vaba riik ja vaba erakond.”

Vist on juhtunud, et fraktsioonikaaslased on eri inforuumidesse sattunud, sest Mihhail Lotmani arusaam asjast oli teistsugune: “Mul on oma eelistus olemas, aga me leppisime kokku, et me ei avalda seda. Me ei räägi sellest isegi omavahel.” See tähendab, et kuigi eile tehti ettepanek, et isamaalased võiks igaüks oma eelistuse siseringis välja öelda, otsustati siiski, et seda ei tehta. “Kõigepealt kuulame ära, mis on konsultatsioonide tulemused,” ütles poliitik.

Aivar Koka
 sõnul otsustab Isamaa selle kasuks, kes on samade maailmavaadetega nagu nemad. “Pere- ja lastetoetuste tõstmine, kütuseaktsiisi ning gaasi-, elektri-, ja sooja käibemaksu langetamine, kõrghariduse rahastamine, kaitsevõime tugevdamine,” loetles äsja rahanduskomisjoni esimeheks valitud saadik teemasid.

Kruusimäe: Reformierakonna pink on lühike

Tarmo Kruusimäel on samuti olemas ettekujutus sellest, kumba varianti ta eelistab, ent temagi ei avaldanud seda. Samas kritiseeris ta nii sotse kui ka Reformierakonda: “Sotsid on ise võtnud vastu otsuse, et nad ei taha Isamaaga valitsust teha.” Ta viitas erakonna esimehe Lauri Läänemetsa ja ka Jevgeni Ossinovski väljaütlemistele, mis süüdistavad Isamaad selles, et nood on Keskerakonna ja EKRE-ga juba salaja käed löönud. Kruusimäe arvas siiski, et mõlemad variandid on aktsepteeritavad, ent võttis ka Reformierakonda nahutada: “Nutti on vaja, ega oravatel nutti ei ole, vaadates ka nende lühikest pinki.”

Andres Metsoja
: “Kindlasti on mul isiklik eelistus ja ka piirkonna soovitus Pärnumaalt, aga päeva lõpus loeb see, mida erakond otsustab.” Temagi loetles olulisemaid teemasid: “Otsused kasvõi eestikeelse hariduse kontekstis on laual ja sellest ei ole Isamaal võimalik mööda minna.” Samas olevat Pärnumaa Isamaa liikmetele oluline ka energiahindade tõusuga toimetulemine ning laste ja perede toetamine.

Heiki Hepner
: “Ma ei tahaks praegu hakata neid meedia vahendusel välja tooma, aga eks ma olen mõelnud selle peale.” Homme-ülehomme toimuvad võimalike partneritega konsultatsioonid ning järgmised sammud kavandatakse pärast seda. Ta leidis, et kui Isamaa liikmed oma eelistused avaldaks, poleks kohtumistel mõtet.
Kuulujutte konsultatsioonide näilisusest ei kinnita keegi

Kõik Delfiga suhelnud poliitikud lükkavad ümber väite sellest, justkui oleks Isamaa juba Keskerakonna ja EKRE-ga käed löönud

“Kinnitan, et minu andmetel topeltmängu ei ole,” lausus Sester.
Lotman ütles, et on spekulatsioonide kohta ajakirjandusest ja konkureerivatelt poliitikutelt kuulnud. “Niipalju, kui ma tean, see tõsi ei ole,” ütles ta.
Aivar Kokk oli resoluutne: “Kindlasti ei ole kaupa täna tehtud.”
Andres Metsoja suhtub kõlakatesse imestusega: “On kummaline, et sotsiaaldemokraadid on võtnud korraldada teiste erakondade asju.”
Ka Hepner süüdistab sotse kuulujuttude levitamises. Ta küsis irooniliselt: “Läänemetsal on vist kirjalik leping ka käes juba?”