Eesti Päervaleht: Urmas Sõõrumaa moodustas EOK-s poliitbüroo (Jaan Martinson)

08.06.2020Meediakajastus

Eesti olümpiakomitee presidendivalimistel sai Urmas Sõõrumaa ülekaaluka võidu.

Sulnil suvepäeval Kadrioru staadioni värskes õhus ja linnulaulu saatel toimunud Eesti olümpiakomitee (EOK) täiskogu ei sepistanud üllatust, vaid valis presidendiks tagasi Urmas Sõõrumaa.

Õigupoolest oli võitja teada juba stardijoonel, kui Sõõrumaa lõi lauale 73 EOK liikme toetuse Tõnu Tõniste 20 vastu. Nõnda tugeva vundamendi puhul pole mõistlik riskida – liialt sõna võttes võid kogemata põhjustada maavärina. Seetõttu hoiduski Sõõrumaa aruteludest, ajades süü meedia kaela: „Ajakirjanikud keeravad kõik need asjad sinnasamusesse.” Mõistagi, lauseid rebitakse kontekstist välja, suured pealkirjad… „Ma pole kunagi sportlasi rumalaks pidanud, muidu ei seisaks ma siin,” tõi ta näite sellest, kuidas sulesepad olla teda valesti mõistnud. „Rääkisin neist, kes Seefeldi MM-il, süstal veenis, ringi jooksid. Nemad olid rumalad – hoolimata sellest, mitu diplomit neil taskus oli.”

Enne valimisi peetud kõnes raius Sõõrumaa teab, kui mitmendat korda, oma maailmaparanduslikku mantrat: sport koolidesse, luua tervisekassa, kuhu võtta raha haigekassast… Eesti tuleb liikuma panna.
„Mulle meeldib võtta reaalseid eesmärke,” kuulutas ta hiljem võitjana. „Heas usus püstitatud eesmärgid, mille täitmise nimel me heas usus tööle hakkame,” kommenteeris Sõõrumaa sihte asepresidendiks valitud Eesti kergejõustiku juht Erich Teigamägi. Ent ta lisas, et on kaua rääkinud vajadusest suurendada koolis kehalise tundide arvu, kuid haridusministeeriumi kõrvad on kurdid. „Aga kui sa sellest ei räägi, ei juhtu kindlasti midagi.”

Tõniste jäi maalähedasemaks ja lubas valituks saades panustada noortesporti, kehalise kasvatuse kvaliteedi parandamisse, Team Estonia arendamisse, ausasse sporti ja treeneritele väärilise töötasu maksmisse. „Suured lubadused on mõeldud valijate uinutamiseks,” vihjas ta Sõõrumaa sõnavõtule. „Miks käia välja, et sporti tuleb juurde tuua sada miljonit eurot? Äkki juba miljard, kõlab paremini.”

Sõõrumaa idee pikendada EOK presidendi valitsemisaega kaheksale aastale ei pälvinud Tõnistelt kiidusõnu. „Selleks et panna treenerite komisjoni etteotsa väärikas isik, pole vaja kaheksat aastat,” teatas Tõniste, meenutades, kuidas Sõõrumaa tõi EOK-sse dopinguga sügavalt seotud Mati Alaveri.

Paraku polnud torgetest kasu, Sõõrumaa võitis sama suurelt kui Eesti korvpallikoondis aegu tagasi Soomet – 83 : 38. „Maagilised arvud, loe mispidi tahad,” rõõmustas Sõõrumaa.

Presidendivalimised toimusid tüünelt, aga edaspidi võib tõusta torm – veeklaasis või suuremgi. Nimelt olid oponendid ja mõned Sõõrumaa toetajad hämmingus, et EOK täitevkomitee, mis peaks organisatsiooni juhtima, koosneb peamiselt praegustest ja endistest poliitikutest: Mihhail Kõlvart, Lauri Luik, Indrek Saar, Hanno Pevkur, Remo Holsmer, Helir-Valdor Seeder, Sven Sester, Helle-Moonika Helme… Justkui poliitbüroo. Mittepoliitikuid on kõigest neli: Allar Levandi, Anne Rei, Kristjan Port ja Raivo Rand.

Mida arvab ROK?

Ühest küljest pole paha mõte – kui endal pole piisavalt aega poliitkoridorides jalutada, tuleb säärane koridor EOK-sse ehitada. Spordirahvas võib ju mida iganes soovida, kuid otsustavad poliitikud.
Paraku on siin üks aga: rahvusvaheline olümpiakomitee (ROK) kirjutab olümpiahartas, et rahvuslikud komiteed peavad olema sõltumatud ega tohi alluda poliitilisele survele. ROK ei vaata hea pilguga, kui mõni täitevkomitee on poliitikutest pungis. Kas Eesti võib silma jääda ja kurja sõna kuulda, näitab aeg.
„Neil on märksa lihtsam jalutada poliitkoridorides ja erakondade tagatubades,” selgitas Sõõrumaa võimuesindajate kaasamist.

Kas poliitikud hakkavad EOK-s reaalset tööd tegema?

„Olen neile otsa vaadanud ja seadnud tingimuseks: kui sporti armastad ja lubad panustada, siis hakkame pihta. Kui näeb, et midagi välja ei tule, pole mõtet inimest lohistada neli aastat, saame ta välja vahetada,” ütles Sõõrumaa.
ROK-ile ei pruugi meeldida nii politiseeritud EOK juhtorgan…
Sõõrumaa: „Eesti pole ROK. Meil on väike riik ja teine olukord. EOK haldab kogu liikumist ja sporti lasteaiast raugaeani, mis kõik vajab tähelepanu ja rahastamist.”