Eesti Päevaleht: IRL-i poistebänd otsib uut solisti (Urmas Jaagant)

06.04.2017Meediakajastus

Kandideerima püütakse veenda Helir-Valdor Seederit, mitu IRL-i tipp-poliitikut on keeldunud.

Homme koguneb IRL-i volikogu, et muu hulgas otsustada, kuidas suhtuda erakonna suurkogu kokkukutsumisse. Praegune esimees Margus Tsahkna ja aseesimees Siim Kiisler on pannud lauale vastandlikud variandid, mille üle on peetud avalikkuse ees tulist vaidlust.

Sisuliselt on volikogus jutuks Tsahkna usaldamise küsimus: kui tema idee poolehoidu ei leia, pole ta enam sisuliselt erakonna juht ja mai esimeses pooles valib suurkogu uue esimehe. Ka Tsahkna on lubanud erakonna etteotsa enam mitte kandideerida, kui tema põhikirja muutmise plaan toetust ei saa.

Kiisler võib peale jääda

Kui eestseisuses jäid Tsahkna plaanid toetuseta, siis 145-liikmelises volikogus võib seis olla tasavägisem. Erakonnas arvatakse siiski, et pigem jääb peale Kiisleri pool. Eesti Päevalehele teadaolevalt on hakatud juba kompama ka uue esimehe variante ja uuritud, kas keegi kavatseb kandideerida.

Kes tahaks juhtimist enda kanda võtta, kui reiting on nigel ja kuulutakse valitsusse, mille otsused ei pruugi IRL-i valijatele meele järele olla? Vaja on tuntud, aga värsket nägu. Selleks sobiks hästi riigikogu aseesimees Helir-Valdor Seeder.

Kui tema ütleb ei, nagu on väidetavalt juba öelnud sotsiaalkaitseminister Kaia Iva ja rahandusminister Sven Sester ning valik ei lange ka keskkonnaminister Marko Pomerantsile ega Marko Mihkelsonile, siis tuleb esimees leida IRL-i juhttuumikust.

Kiisler on viimastel päevadel avalikkusele öelnud, et tal on soosik esimehekandidaadiks. Nime ei avaldanud ta ka Eesti Päevalehele. „Erakonna liikmed loomulikult omavahel arutavad, aga keegi ei ole praegu ametlikult oma nime välja käinud, mis on ka arusaadav olukorras, kus volikogu otsusest sõltub, kas lähiajal üldse sisevalimised tulevad,” ütles ta. „Kindlasti on küsimus, kas tänane esimees otsustab tagasi kandideerida ja kas siis tekib ka vastaskandidaate. Tavaliselt on IRL-is olnud mitu kandidaati.”

Eile võttis erakonnas toimuva kohta avalikult sõna ka endine esimees Mart Laar, kes kirjutas erakonnakaaslastele, et ei maksaks avalikult vastastikku kakelda, kritiseeris valitsuses mõne ideega kaasaminekut ja toetas ettepanekuid, mis Tsahkna on teinud erakonna muutmiseks.

Seeder: mulle esimehekohta pakutud ei ole

Helir-Valdor Seeder, kas vastab tõele, et teile on tehtud ettepanek kandideerida IRL-i uueks esimeheks?

Ei ole minul selleteemalisi jutuajamisi olnud. Ma ei arva, et ma peaksin nendel teemadel enne volikogu kellegagi rääkima, ei kandidaadi rollis olles ega ka kellelegi ettepanekut tehes. Õige on oodata ära laupäevane volikogu, kus peaks selguma, kas järgmisel suurkogul üldse toimuvad eestseisuse valimised ja kui toimuvad, siis millal ja kas kehtiva või muudetud põhikirja järgi. Praegu ei ole mina tegelenud erakonnasisese valimiskampaaniaga esimehe, aseesimehe või eestseisuse liikme kohale ega pea seda ka õigeks.

Aga olete ehk kuulnud, kas erakonnas otsitakse kandidaate?

Ei ole erakonnas sellest kellegagi rääkinud ega sellel pinnal midagi kuulnud, aga küll ma loen lehest kogu aeg, et keegi räägib kellegagi läbi ja kellelgi on kuskil kandidaadid.

Seega ei ole keegi selle jutuga teie juurde tulnud?

Ei ole.