Ekspress.ee: Pensionireform – sajandi suurim kuritegu või Eesti rahva raha vabastamine? (Sulev Vedler)

26.10.2021Meediakajastus

Kalle Muuli „Raha on vaba. Võitlus viie miljardi euro pärast“ on kirjutatud positsioonilt, et pensionireform oli mitte ainult kasulik, vaid ka vajalik.

Olen Kalle Muuli peale heas mõttes kade, sest ta kirjutas hoogsa ja kiirelt haaratava raamatu pensionireformist ehk teemast, mille oleksin ise hea meelega ette võtnud. Ta tegi tänuväärt tööd (kunagi ammu oli ta Eesti Ekspressi kolumnist!), seletades lahti Eesti viimaste aastate suurima poliitilise ja ärilise otsuse tausta. Jutt jookseb hästi, võrdlused on tabavad. Nalja saab ka, näiteks see koht, kus pankur Parvel Pruunsild käis Isamaa volikogu esimehe Sven Sesteriga lõunal ja näitas talle arvutusi, et olemasolev süsteem ei too loodetud kasu. „Ma sain kohe aru, et ta sai kohe aru,“ meenutas Pruunsild hiljem. „Ja tema sai kohe aru, et mina sain kohe aru, et tema sai kohe aru. Aga ta ei nõustunud minuga.“

Ma ise oleksin kirjutanud ilmselt rohkem rahast ja ärist, Muuli põnevikus on aga fookus poliitikal. Tegemist ongi poliitiliselt laetud teosega ja lugema asudes tasub arvestada, et Kalle Muuli kuulub Isamaasse ning ta kiidab oma partei, eeskätt aga selle esimehe Helir-Valdor Seederi suurt saavutust. Ta on kirjutanud raamatu positsioonilt, et reform oli mitte ainult kasulik, vaid ka vajalik. Kindlasti saaks pensionireformist kirjutada ka vastupidise teose – kuidas õilsad pankurid ja fondihaldurid püüdsid teist sammast päästa, aga tagurlikud ja võimuahned poliitikud tegid neile 1 : 0 ja Eesti tulevik keerati nässu. Finantsistide aktsioone ja mõtteid võinuks raamatus rohkem olla – erandina esineb siin Parvel Pruunsild, kes isamaalasena aitas reformi käivitada. Kaasahaarav on Kalle raamat igal juhul.