Epl.delfi.ee: IRL annab lõpuks ometi naisele ministrikoha (Kärt Anvelt)

21.11.2016Meediakajastus

Ootamatus: Marko Mihkelsonist ei saa kaitseministrit, vaid jälle väliskomisjoni esimees.Ministriportfellide jaotamine on koalitsioonilepingu punktide kokkuleppimise kõrval alati üks ametisse astuvate valitsuste emotsionaalsemaid tegevusi. Kui erakonna esimehed pärast pikki vaidlusi omavahel kokkuleppele jõuavad – seekord kulus selleks 18 tundi –, siis tuleb otsustada, kes nende erakondade inimestest portfellid saavad.

Keskerakonna ja SDE ministrikandidaadid selgusid juba laupäeval, kuid IRL-i eestseisus ja fraktsioon kogunesid uuesti eile hommikul ja alles mõnikümmend minutit enne koalitsioonilepingu allakirjutamist jõuti kokkuleppele. „Kõik said välja öelda oma arvamuse. See, millise portfelli keegi lõpuks saab, oli konsensusotsus,” kinnitas IRL-i esimees Margus Tsahkna.

Tema kõige olulisem lüke ministrikohtade täitmisel oli see, et lõpuks ometi tõi IRL valitsusse naisministri: IRL-i aseesimehest Kaia Ivast saab sotsiaalkaitseminister. Tõsi, Lagle Parek oli Mart Laari esimeses valitsuses siseminister (oktoobrist 1992 novembrini 1993), kuid seda ERSP liikmena. Isamaa, Res Publica ega IRL pole naisi siiani ministrikoha vääriliseks pidanud. „Minu jaoks oli väga oluline Kaia valitsusse tuua,” kinnitas Tsahkna.

Tsahkna ise on tulevane kaitseminister. Selle portfelli minek talle, mitte aga Marko Mihkelsonile, kellest meedia rääkis juba kindlas kõneviisis kui välis- või kaitseministrist, ongi kõige üllatavam. Tsahkna kinnitas, et siit ei tasu siiski konflikti otsida. „Kuna riigikaitse on üks meie erakonna väga olulisi ja märgilisi prioriteete, siis esimees peab sellele positsioonile asuma,” selgitas ta portfellide jaotamise loogikat.
Nii Tsahkna kui ka Mihkelson kinnitasid, et erimeelsusi neil omavahel ei olnud ega ole. Tsahkna sõnul on nad tandem, kes on koos olnud muudatuste eestvedajad ja teevad seda koos ka edaspidi.

„Ma ei ole pettunud, mul on väga hea meel, et saan jätkata tööd riigikogu väliskomisjoni esimehena,” lisas Mihkelson.

Rahandusministriks jääb Sven Sester. IRL põhjendas otsust sellega, et järgmise aasta riigieelarve on vaja kiiresti vastu võtta juba uue koalitsioonilepingu muudatustega, mis ei jätaks uuele inimesele päevagi sisseelamiseks.

Tõele ei vasta väide, nagu olnuks Sesteril ministrikohta väga vaja, sest vastasel juhul oleks ta jäänud välja ka riigikogust. Sester on Jaak Aaviksoo asendusliige. Kui Aaviksoost sai Tallinna tehnikaülikooli rektor, oli Sester juba rahandusminister ja seetõttu pääses riigikokku Siim Kiisler, kes omakorda on Sesteri asendusliige.

Peale kaitse-, rahandus- ja sotsiaalkaitseministri kohtade võitles Tsahkna IRL-ile välja justiits- ja keskkonnaministri kohad. Neil jätkavad tööd senised ministrid Urmas Reinsalu ja Marko Pomerants.