Epl.delfi.ee: Sven Sester: eilne päev näitas, kuidas kriisiolukorras kommunikatsiooni korraldada ei tohi

08.03.2021Meediakajastus

Mõne tunni jooksul anti ebamääraseid ja muutlikke signaale, mis külvasid ühiskonnas asjatut segadust.

Kui me soovime, et ühiskond mõistaks piiranguid ühtemoodi ja ettevõtetel ning erinevatel ametiasutustel oleks kindlustunne, siis ei saa valitsuse sõnumid märkimisväärselt muutuda mõne tunni jooksul.

Eriti murelikuks peaks aga igaüht tegema tänane uudis, et terviseamet lükkab kindlasõnaliselt ümber peaministri varasemad väited. Kaja Kallas tõi nimelt eile piirangute kehtestamise peamiseks põhjuseks niinimetatud briti viirusetüve kiire leviku, mis pidavat selgitame Eesti nakatumise kiiret kasvu (Delfi 08.03).

Täna aga ütleb terviseamet, et UK tüvi ei ole mitte kuidagi süüdi selles, et meil koroonaviiruse leviku näitajad riigis nii kõrged on. „UK viirustüve levik ei ole domineeriv ning seda ei saa otseselt seostada haigestumuse kasvuga. Haigestumuse tõus on pigem mõjutatud inimeste käitumisest,” teatas terviseamet (Forte 09.03).

Meil on tekkinud olukord, kus kriisijuhtimise eest riigis vastutava isiku – peaminister Kaja Kallase – ja viiruse tõkestamise eest vastutava ametiasutuse – Terviseameti – sõnumid lähevad täielikku vastuollu. Kes eksitab avalikkust? Kelle sõnumeid peaksid Eesti inimesed uskuma?

Selliste olukordade tekitamine tänases kriisiolukorras on vastutustundetu ning nõrgestab Eesti inimeste usaldust nende isikute ja ametiasutuste vastu, kelle peamine ülesanne on tagada meie turvalisus.

Lugupeetud peaminister, praegu ei ole aeg ettekäänete otsimiseks ja oma seniste eksimuste pisendamises. Praegu tuleb võtta vastutus – algus on olnud konarlik, kuid nüüd on aeg tegudeks. Selle eelduseks on aga Eesti inimeste usaldus ja selge arusaadav kommunikatsioon.