Err.ee: Loe 9 tundi riigikogus kestnud pensionireformi arutelu stenogrammi (Urmet Kook)

29.01.2020Meediakajastus

Rahandusminister Martin Helme neljapäeval riigikogus pensionireformi kaitsmas. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR
Riigikogu arutas kolmapäeval 9 tundi ja 4 minutit kohustusliku kogumispensioni reformi ja võttis selle vastu häältega 56 poolt ja 45 vastu. ERR-i portaal avaldab riigikogu stenogrammi täismahus.

Sven Sesteri sõnavõtt:

Lugupeetud juhataja! Head kolleegid!

Ma vaatan seda protsessi, mis on siin toimunud, kus loetakse maha püüdliku ilmega tekste, mis on siis koostatud kuskil, ma ei tea, kas parteikontoris või kuskil mujal. (Sumin saalis.) Ja markeerides mõningaid sõnumeid, mis siin täna on siin saalis olnud, siis võtaks mõned pinged maha.

See eelnõu ei lõhu midagi. See eelnõu annab võimaluse inimestele, Eesti Vabariigi kodanikele, inimestele, kes elavad siin Eestis, kõigile inimestele, kes maksavad makse ja teevad siin tööd ja on teises sambas täna, teise samba omanikud, annab neile võimaluse ise otsustada tulevikus oma raha üle. Oma raha üle.

Paljud inimesed on arvanud, et see on nagu riigi raha, et see 2% tuleb minu palgast ja 4% paneb riik juurde. Ja see arvamus on olnud pikaajaliselt ühesugune. Ei ole nii. See 4% tuleb selle konkreetse inimese esimesest sambast. Sellel inimesel, kellel on teine sammas, sellel on esimene sammas 4% väiksem, tema oma esimene sammas. See on tema sotsiaalmaks, mis on kantud üle teise sambasse.

Selle eelnõuga tahetakse anda võimalus inimestele ise investeerida, kui tal see soov on. Selle võimalusega, mis see seadus annab, antakse võimalus sellel inimesel see raha välja võtta, kui ta soovib, ja kui ta tahab jätkata teises sambas, ka see võimalus talle jääb.

See eelnõu ei lõhu teise pensionisamba süsteemi, vaid muudab ta vabatahtlikuks. Inimestel, kes soovivad jätkata teises sambas, jääb see võimalus. Enamgi veel! Inimesed, kes ei ole täna teises sambas, ka neil on võimalus tulevikus ühineda teise sambaga.

See annab võimaluse inimestel võtta vastu ise otsuseid, ise võtta vastu otsuseid, kuidas nad tahavad teises sambas oleva rahaga edasi minna ja ma arvan, et see on kõige olulisem. Inimese tahe peab jääma peale, see otsus peab olema tema enda teha. Aitäh!