Meie Maa: Tehke uus valitsus!

18.05.2017Meediakajastus

Reformierakonna liidrite flirt EKRE-ga võib käia järgmiste riigikogu valimiste perspektiivi silmas pidades, kuid mõttekam on korraldada praegusele valitsusele kiire lõppmäng. Reformierakond suudaks koos IRL-i, EKRE ja Vabaerakonnaga luua vähemalt järgmiste riigikogu valimisteni elujõulise valitsusliidu ning Keskerakonna koos sotsidega opositsiooni saata.

Äripäeva hinnangul on uue valitsuse moodustamine hea mõte ja IRL-il saab selles ettevõtmises olla otsustav roll, mis võib neid hääbumisest päästa. Vastselt Helir-Valdor Seedri näol uue esimehe saanud IRL-il on nüüd suurepärane võimalus näidata, et neil on maailmavaade ja valmidus midagi ära teha. /—/

Kui Seeder tahab erakonnale elujõudu juurde anda, siis tuleb tal tegutseda kohe: kell on kukkumas, kui mitte juba kukkunud. Kolmapäeval alustas riigikogu maksumuudatuste menetlemist. Arvestades ettevõtjate pahameelt ja avalikkuse kainenemist Keskerakonna valitsuse teeme-teisiti-hasardiga kaasaminekust, on ajastus igati soodne.

Hetk on soodne ka mitmes muus mõttes. Hea on valitsusevahetus ära korraldada enne Eesti EL-i eesistumise algust: selle ajal valitsuskriisi korraldada annaks halva sõnumi. Teiseks on kõigil praegu opositsioonis istuvatel erakondadel tugev motivatsioon teha sügisestel kohalikel valimistel võimalikult hea tulemus ning vastselt valitsusse saanuna on see märgatavalt kergem: kohe pärast valitsuse moodustamist ei ole koalitsioonierakondade reiting veel ka kukkuma jõudnud hakata. /—/

Ettevõtjavaenulike muudatuste elluviijaks peetud Sven Sester rahandusministri kohal muidugi jätkata ei saaks, sest Sauluse Pauluseks muutumine ei saa olla usutav. Ent see pole kaotus. Sester on olnud selle valitsuse nõrgim lüli. Tema vähimagi veenvuseta põhjendused maksumuudatustele on üks oluline põhjus, mis kriisil tekkida on lasknud. Minister, kelle agenda loovad ametnikud ja kes ise muudatuste vajalikkust vähimalgi määral esitleda ei suuda, pole ministrikohta väärt.