Mood: Saiakest vitsutades supervormi ei saa (Gethe Rohumägi)

01.04.2018Meediakajastus

Kindlasti on neid, kes meenutavad igatsusega aegu, mil sai piiramatult kõike süüa. Ka turunduskonsultant Kairi Sester, stilist Kenneth Bärlin ja jumestuskunstnik Jana Boberg on jõudnud tõdemuseni, et õhtuti kõrsikuid nosides saledat figuuri ei hoia.

Muide, targad toitumisnõustajad soovitavad patustamise vältimiseks esimest ampsu isegi mitte võtta. Teatavasti ütleme ju «kartulikrõpsud» ja «viinamarjad» mitmuses, sest keegi ei piirdu neid süües ainult ühega. Ikka kauss tühjaks ja põhi peale! See on tuttav ka Kenneth Bärlinile, kes tunnistab, et varem polnud mingi probleem juua õhtu jooksul ära kuuspakk õlut ja haugata sinna kõrvale majoneesiga üleujutatud pelmeene. «Sõin valimatult igasugust jama, sest mul oli meeletu isu. See oli rets,» meenutab Kenneth, kes on nüüdseks alla võtnud 34 kilo.
Nimelt tegi ta kaheksa aastat tagasi istuvat kontoritööd, mis ei põleta paraku just palju kaloreid. «Baltikas tööl käima hakates kandsin viigipükse ja ülikonda, kuid need jäid mõne aja pärast väikeseks. Kui praegu kannan numbrit 48, siis tollal oli see 54 ja ausalt öeldes oli ikkagi kitsas. Mul oli ikka räige kõht ees. Töötasin laua taga nii, et särginööbid ja püksilukk olid lahti, sest istudes riided soonisid. Kõik tipnes sellega, et unustasin end ükskord laua taga mugavalt olles ära ja püsti tõustes kukkusid püksid alla. Seisin korraga alukate väel keset avatud kontorit. Sellel hetkel tundsin kindlalt ära, et nüüd on kõik – aitab!»

Mees, mis mahla sajood?
Nii oli kuskil kuus aastat tagasi. Kenneth kaalus 105 kilo ja lemmikriieteks olid kujunenud dressid ning üldse kõik, mis pisutki venis. See ei lähe mõistagi kokku enda ettevõtet alustava stilistiga, kelle välimus on tema visiitkaart. «Kui sa oled selline kuradi tünn, siis oled suhteliselt vähe usutav. See oli ka üks põhjus, miks hakkasin kaalu langetama. Kui sa tuled suurest ettevõttest ära ja alustad enda omaga, siis pead hea välja nägema, sest nii saab ka rohkem tööd,» avaldab ta.
Kennethi sõnul ei ole kaalust allavõtmiseks imevalemit, kuid 90 protsenti määrab see, mida suust sisse ajad. Tervislikud valikud muutusid elustiiliks ja see ei olnud talle enesepiitsutamine. «Me ei tee ju enam mingit põllutööd, et peab endale ilmtingimata leiba, kartulit ja kastet sisse tampima. Hakkasin sööma hästi palju rohelist ning puhast, frittimata või paneerimata liha. Jõin palju vett ja rohelist teed. Pakimahlad muutusid minu meelest jälgiks ja kõik piimatooted jätsin välja. Kui vaadata maitsestatud jogurti pakil olevat infot, siis see on ju räige valge suhkur, mis seal sees on.»
Kenneth soovitab poes vaadata, mida inimesed toidukorvi panevad, sest see pidavat olema nalja-number. «Poolfabrikaadid, saiad, võid, ketšupid. Ja siis vingutakse, et midagi ei mahu selga. Mõni tüüp räägib, et on dieedil ja joob ainult mahla. Mees, mis mahla sajood?»
Kairi Sesteri väitel ei saa isegi lastele mõeldud hommikupudru koostises enam kindel olla, sest see on magusainet täis tuubitud. Kairile endale on suurem suhkru tarbimine välistatud, sest teeb tuntud toitumisnõustaja karmi pilgu all just talle määratud dieeti. Esiti tundub see küll täieliku sõjaväelaagrina, ainult et kodustes tingimustes. Sööma peab kellapealt ja kindlates kogustes. Näiteks võib koosneda üks eine 150 grammist keedetud kartulist, 180 grammist juurviljadest, mille kõrvale käib veel 75-grammine lihatükk ja 150 grammi piimatooteid. Kuid nähes Kairit vabariigi aastapäeval punasel vaibal, võis veenduda, et range režiim toimib ja professionaali teadmistes kahelda ei tasu. Loomulikult võib tunduda, et mis ülekilodest saab tema puhul juttu olla, aga: «Minu keha rasvaprotsent oli normist suurem ja tahtsin seda vähendada. Alates aasta algusest olen alla võtnud neli kilo, kuid võiksin paar veel võtta.» Kairi selgitab, et soovib tunda end hästi ja olla terve, sest tal on kaks väikest last. «Pealegi ei taha muretseda, kas kuskil midagi pitsitab üle ääre.»

Libastumisest ei pääse
Seetõttu on ta nõus pidama seda «karbimajandust» ja kaaluma iga ampsu. «Alguses oli hästi raske, sest tahtsin söögilauast möödudes midagi haarata. Ikka võtad ju puuviljavaagnast õuna või viinamarja, kuid nüüd on näksimine jäänud minevikku. Söögikordade vahel ei tohi midagi suhu pista ja kui on söögikord, siis on menüüs kindlad asjad. Lubatud ei ole näiteks valge jahu, teatud puuviljad ja alkohol,» loetleb Kairi.
Ta tunnistab, et on paaril korral vääratanud ja on seetõttu graafikust kaks nädalat maas. «Libastusin näiteks presidendi vastuvõtul ja jõin veini. Kuid sünnipäevadele lähen tavaliselt oma toidukarbikestega, panen need lauale ja sealt sööngi. Teised küll itsitavad heatahtlikult. Aga naergu-naergu, varsti naeran mina,» muigab Kairi. Seejuures peab jälgima kella piinliku täpsusega. Isegi 15-minutine hilinemine võib dieeti kahjustada ning pole välistatud, et nädal hiljem selgub toitumisnõustaja juures vastupidine tulemus. «Kui keegi helistab ja küsib, mis ma teen, siis tihtipeale vastan, et olen kuskil parklas ja söön. See on juba nii tavaline. Kui kuskile minnes ei tea, kui kaua seal läheb, siis võtan karbi ja lusika kaasa.»
Kusjuures, ka lastega nädalavahetuseks väljasõidule minnes ei kehti teised reeglid: «Käisime spaas niimoodi, et üks kott oli minu riiete, teine laste omadega ja kolmas puhtalt kurki, kodujuustu, maitsestamata jogurtit, rukkileiba ja kausse täis. Kokku meeletu kogus asju. Hotellis sõin hommikul ainult putru ja jõin kohvi. Ka presidendi vastuvõtule läksime samamoodi. Võtsin endale ja Svenile (poliitikust abikaasa Sven Sester – toim) kõik kaasa, kuid seekord olin enne kodus juba toidu valmis teinud.» Niimoodi nad üritustel käivad: kõht on täis ja ei pea pilguga suupisteid otsima. «Ka ei pea muretsema, ega kaamera mind taba, toit kuskil hamba vahel, põsed punnis,» räägib Kairi naerdes.
Ta kinnitab, et režiim toimib, sest tunneb, kuidas kehakaal väheneb, ja selleks ei pea midagi muud tegema kui sööma õigel ajal puhast toitu. Muide, ka jumestuskunstnik Jana Boberg käis mõne aasta eest sama toitumisnõustaja juures, kuna oli aga suvi ja ahvatlusi palju, siis otsustas neid nautida.
Jana tõdeb, et alles hiljuti oli prioriteediks ikkagi pigem pere ja töö, mistõttu enda peale suurt nii palju ei mõelnudki. Niiviisi võis ta vihtuda näiteks kümme tundi meike teha, ilma et oleks märganud kehagi kinnitada. «Kuid võtsin vastu otsuse, et pean ennast hoidma ja rohkem enda peale mõtlema.»
Tõsisemalt võttis Jana enesele pühendumise ette eelmisel sügisel, kui käis koos õega viimase initsiatiivil Loodus Biospa nädalasel puhastuskuuril, mida ise hellitavalt laagriks kutsub. «Jõime seal viis kuni seitse korda päevas erinevaid smuutisid, värskeid mahlu, puljongit ja kord päevas sai ka püreesuppi. Tahket toitu ei antud meile üldse. Kui näiteks dieeditajatel oli seal mingi salat laual ees, siis meile oli see serveeritud püreeritult. Kolmandal päeval oli küll juba selline tunne, et issand, nüüd tahaks küll midagi närida. Järgmisel päeval oligi pandud joogi kõrvale väike kibuvitsamarjake, mida lihtsalt nautisin ja sada korda närisin, sest nii hea oli lõpuks midagi mäluda.»
Jana küll eeldas, et tegemist on tõelise puhkusega looduskaunis kohas, kuid tegelikult oli iga hetk aktiivselt sisustatud. Hommikut alustati võimlemisega, päeval tegeldi kepikõnni ja aeroobikaga. Nii võttis Jana alla neli kilo, mis pole siiani tagasi tulnud. «Pärast seda ei tahtnud süüa enam mingisuguseid võileibu ega vorstikesi, sest enesetunne oli väga motiveeriv. Nahk läks hästi ilusaks, energiat tuli juurde ja pea sai selgemaks. Oli tunda, et mingid toidud on ikka uimastava toimega. Nüüd sööngi pigem kana või kala koos salatiga, mitte kastet ega makarone.»

Liigutama peab
Kehamuutusest motiveerituna otsustas Jana aasta alguses leida endale veel rohkem aega ja läks tuttava soovitusel eksootilisse bachata trenni, kus tantsitakse koos partneriga romantilise ladinaameerika muusika saatel. «Armusin eelmisel suvel New Yorgis olles rütmilisse muusikastiili reggaeton’i. Jõusaalis ei tõsta ma raskusi naeratus näol, kuid tantsides on heaolutunne nii mõnus, kui suudan end vabaks lastaja tehniliselt hästi välja tuleb. Kui veel mees hästi juhib, siis paneb see ka välispidiselt särama.»
Jana sõnul on tema kaalukaotuse juures väga tähtsaks teguriks olnud pidev liigutamine, sest sügisel langetatud neli kilo on praeguseks kahekordistunud. Ta tunnistab, et tagasi on tulnud kunagised kõhulihased ajast, mil ta oli 2 Quick Starti tantsutüdruk. Jah, tuleb tunnistada, et elu olekski vast natuke liiga lihtne ja igav, kui need tekiksid diivanil saiakest vitsutades.