Mõtteid 4 päevasest töönädalast

13.07.2021Arvamus
Mõtteid 4 päevasest töönädalast

Mõtteid:

  1. Rikkaks ükski riik end ei puhka
  2. Ei ole mõtet sundida kedagi töötunde vähendama. Kui mõni ettevõte soovib seda teha siis võimalused selleks on olemas – selleks ei ole vaja riigi sundi
  3. Paindlikud töövormid on juba praegu tõusuteel (eriti viimase 1,5 aasta jooksul), kuid see on tööandja ja töötajate endi kokkuleppe küsimus.
  4. Inimeste “õnne” mõõtmine selles küsimuses on platseeboefektiga sarnane. Kellel ei läheks nägu naerule kui öeldaks, et peab vähem aega kontoris veetma.

Ilmselt ei oleks enamusel inimestest midagi lühema töönädala või tööpäeva vastu. Üks lahendus kõikidele töötajatele ei sobi. Üldine põhimõte on paindlikkus. Tehnoloogiast tingitud muudatustega seoses on juba toimunud väga palju muudatusi inimeste töö- ja isiklikus elukorralduses. Kaugtöö ja paindlik tööajakorraldus on muutunud uueks normaalsuseks, milleks võimalused loob meile aina uuenev tehnoloogia. Just tehnoloogiat kasutades on meil inimestena võimalik oma töökorraldust efektiivsemaks muuta, et võita endale kvaliteetaega pere- ja lähedastega veetmiseks, enesearendamiseks, hobide ja spordiga tegelemiseks või ka lihtsalt igapäevaste tegevuste tarbeks.

Üldise tööjõupuuduse tingimustes annaks riiklikult veidi populistlikult ja kunstlikult tööaja lühendamine ilmselt majandusele vastupidise efekti. Organisatsioonid ise peaksid oma töötajaid usaldama ning andma rohkem vabadust oma tööd efektiivsemalt teha ja neid selles vajaduspõhiselt toetama.