Õhtuleht.ee: GALERII | Toompeal tähistati Eesti ja Maroko sõprust. Raivo Tamm: unistuste maa! Suursaadik: meil näeb kahe nädalaga nelja aastaaega! (Evelin Kivimaa)

11.01.2023Meediakajastus
„Ma võin öelda 1001 põhjust, miks tulla Marokosse.
Näiteks saab meil kahe nädalaga näha nelja aastaaega,“ kiidab Maroko suursaadik Mohamed Achgalou, viidates mitmekülgsele maale, kus saab minna nii kuuma kõrbe kui ka lumistesse Atlase mägedesse. 12. jaanuaril tähistati Toompeal riigikogu hoones Eesti ja Maroko kuningriigi vahel diplomaatiliste suhete sõlmimise 30. aastapäeva.

Eestis oli 12. jaanuaril sulailmaga umbes üks kraad sooja, Marokos pisut rohkem – 12 kraadi. Ilmast hulga soojemaid suhteid kogunesid tähistama mõlema riigi sõbrad ja esindajad eri riikidest. Suursaadik Mohamed Achgalou on ametis Eestile lähimas Maroko suursaatkonnas, mis asub Soomes. Küll aga tegutseb siin Maroko aukonsulina ettevõtja Margus Reinsalu.

Kahe riigi parlamentide koostöö tugevdamiseks moodustati riigikogus mullu 17. veebruaril Eesti-Maroko parlamendirühm. Selle esimees on Raivo Tamm, kes eelnevalt osales vaatlejana Maroko parlamendi valimistel. Rühma kuuluvad veel aseesimees Sven Sester, Toomas Kivimägi, Kalvi Kõva, Hele Everaus ja Kaido Höövelson. Jaanuari lõpul on rühmal ees külaskäik Marokosse, kus on ees ootamas kõrgetasemelised kohtumised.

Raivo Tammel on meeles veel Maroko-kleepekad apelsinidel, mis nõukogude ajal tundusid nii eksootilised. „Maroko oli ju unistuste maa,“ meenutab ta. Kümne aasta eest käis Raivo Tamm ise Marokos Marrakechi linna filmifestivalil seoses rolliga „Seenelkäigu“ filmis. Seal avaldas talle muljet kohalike külalislahkus. „Vapustav mälestus!“ kinnitab ta.

Maroko kuningriik ja Eesti vabariik seadsid sisse diplomaatilised suhted suursaadikute tasemel ühisavaldusega, mille 22. juunil 1992. aastal New Yorgis allkirjastasid suursaadikud Ahmed Snousi ja Ernst Jaakson. Avalduses väljendati soovi arendada ja tugevdada riikide sõprust ja koostööd.
Eestis elav marokolane Badreddine Lamdaghri Alaoui (esiplaanil paremalt teine) õpetab siin taekwondo’d ning peab mitmeid ärisid.

Aafrika mandril on Maroko tõusnud Egiptuse järel menukuselt järgmiseks turismisihtkohaks. Sinna minna on eestlase jaoks lihtne: tasuta viisa lüüakse passi piiril. Edasi-tagasi lennupiletid saab kätte alates 160 eurost. Kohalikud on suhtlemisaldis, puuviljad imelised, toit maitsev ning hinnad odavad.

Novembris toimus Tallinna botaanikaaias Maroko kuu, kus sai uudistada sealseid taimi, osaleda toiduvalmistamise koolitustel ja teetseremooniatel, õppida kõhutantsu ja hennamaalinguid jpm.
Turistide üks lemmiksihtpunkt Marokos on filmide võttepaik Aït Benhaddou, kus püüavad pilku savist majad.